Z kraju

  • Raport nt. leczenia hemofilii i ad vocem

    Przyszłość leczenia hemofilii opiera się m.in. na profilaktyce oraz wykorzystywaniu przeciwciał monoklonalnych oraz opracowaniu skutecznej terapii genowej – twierdzą autorzy raportu „Rozwój terapii w leczeniu skaz krwotocznych”. Raport jest jednostronny i dużej mierze reprezentuje interesy koncernów farmaceutycznych - komentuje Bogdan Gajewski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.

  • Siedlce – część ratowników zwolniona z pracy

    Władze Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach rozwiązały umowy z częścią ratowników medycznych, którzy na początku września dołączyli do ogólnopolskiego strajku. Chodzi o pracowników na kontrakcie.

  • Zaskakujące europejskie wytyczne kardiologiczne – subiektywne podsumowanie polskich ekspertów

    Wybitni polscy kardiolodzy podczas debaty online „Post ESC 2021 – subiektywne podsumowanie europejskiego kongresu kardiologicznego” przedstawili wyselekcjonowane, najciekawsze zalecenia i wyniki badań w obszarze niewydolności serca, zaburzeń lipidowych oraz zaburzeń rytmu serca, chorób współistniejących takich jak cukrzyca, zdalnego monitoringu pacjentów kardiologicznych oraz nowych zaleceń prewencyjnych kardiologiczno-diabetologicznych.

  • Opole – 30-lecie szpitala przy al. Witosa

    Wystawa fotografii obrazująca działalność szpitala przy al. Witosa w Opolu stanęła na Rynku, w pobliżu wejściu do ratusza. Znalazły się na niej zdjęcia z budowy szpitala, początków działalności, funkcjonowania Wojewódzkiego Centrum Medycznego, a od czterech lat Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

  • Bardziej czuła metoda wykrywania raka szyjki macicy pod koniec 2022 r.

    Do końca 2022 r. przewiduje się wprowadzenie u nas w badaniach przesiewowych bardziej czułej metody molekularnej wykrywania raka szyjki macicy – poinformował prof. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Najważniejszy jest człowiek, czyli o drugim raporcie społecznym FHO

    Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa opublikowała drugi raport społeczny za lata 2018-2019. Organizacja przyjęła dwuletni cykl raportowania, ale prace nad dokumentem przeciągnęły się w czasie ze względu na pandemię. Tytuł publikacji i jej zawartość wskazują na koncentrację na trosce o człowieka.

  • Stulecie Kliniki Neurologii CSK UCK WUM

    Jubileuszowa sesja historyczna zgromadziła liczne grono gości, wśród których znalazły się osoby przez lata współtworzące Klinikę Neurologii, członkowie Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz stołecznych ośrodków a także przedstawiciele władz uczelni.

  • Otwarcie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

    16 września odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. Eleonory Reicher w Warszawie.

  • Rzecznik prezydenta: trudno traktować poważnie takie prośby

    Ci, którzy o to wnioskują, sami się na spotkanie nie stawiają, wysyłając niezbyt grzeczny list; trudno traktować poważnie takie prośby, czy wręcz żądania - mówił w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski odnosząc nieobecności protestujących medyków na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.

  • "IV fala potrwa przynajmniej 2 miesiące"

    To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące; kilka tysięcy zachorowań dziennie i nawet kilkanaście tysięcy zachorowań w szczycie, to nie są wartości nierealne - powiedział kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK 1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz.

  • Prezydent: Pałac Prezydencki jest otwarty

    Na wniosek czy też na prośbę Komitetu Strajkowego można się spotkać, ale nie na wezwanie. Spokojnie: jeżeli będzie wola po stronie protestujących medyków, Pałac Prezydencki jest otwarty i takie spotkanie się odbędzie - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Polska Times".

  • Radom - OAIT wznowi przyjęcia 1 października?

    Prawdopodobnie od 1 października Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu będzie miał umowę ze spółkę z Łodzi, która zapewni niezbędną kadrę lekarską na Oddziale Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Leczenia Bólu. Dzięki temu na oddział znów będą przyjmowani pacjenci.

  • SUM - zajęcia na fantomach żywieniowych

    Zajęcia z zakresu żywienia medycznego na fantomach żywieniowych zorganizuje w rozpoczynającym się z początkiem października nowym roku akademickim Śląski Uniwersytetu Medyczny w Katowicach.

  • "Prosimy o dialog z przedstawicielem premiera"

    Czwartkowe porozumienie NSZZ Solidarność z Ministerstwem Zdrowia było już wcześniej i nie wnosi nic nowego. Prosimy o dialog z przedstawicielem premiera - powiedział Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów na popołudniowej konferencji prasowej w białym miasteczku.

  • Covidowe doniesienia z kraju

    Blisko 99 procent osób przebywających w szpitalach woj. łódzkiego z powodu COVID-19 to pacjenci niezaszczepieni przeciwko tej chorobie - powiedziała w czwartek rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

  • Szef NFZ: ustalenia mieszczą się w planie finansowym

    P.o. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak podsumował zakończenie etapu prac posiedzenia Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia podkreślając, że przedstawiciele płatnika publicznego uczestniczą w tych spotkaniach, żeby wszystko miało zabezpieczenie finansowe.

  • Ochman: gdybym miała dwadzieścia kilka lat...

    Z częścią postulatów związkowców z "białego miasteczka" się zgadzam, a część uważam za zaporową - powiedziała przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman po posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia.

  • Niedzielski: przygotowaliśmy ramy porozumienia

    Prace zespołu trójstronnego będą zmierzały do dalszego zwiększenia minimalnych wskaźników wynagrodzeń w służbie zdrowia - zapowiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski po czwartkowym posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia.

  • Prof. Mariusz Wysocki w Alei Bydgoskich Autografów

    14 września odbyło się posiedzenie Kapituły Honorowej „Bydgoskich Autografów”, która co roku wybiera osoby, w sposób szczególny zasłużone dla Bydgoszczy. Wśród tegorocznych Autografów pojawi się podpis profesora Mariusza Wysockiego, kierownika Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

  • PAN: potrzebny szerszy dostęp do danych

    W sytuacji kryzysu epidemicznego, który pokonać można jedynie dzięki racjonalnym zachowaniom podejmowanym w skali całego społeczeństwa, kluczowego znaczenia nabiera również zapewnienie szerszego dostępu do danych dla dziennikarzy i obywateli – głosi stanowisko zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

98813 artykułów - strona 1456 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.