mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Sobotni raport epidemiczny MZ

    Mamy 797 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast 13 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami.

  • Covidowe doniesienia z kraju

    73 proc. spośród pacjentów, którzy w ostatnim miesiącu przebywali w podlaskich szpitalach z powodu COVID-19 to osoby niezaszczepione – wynika z danych przekazanych PAP w piątek przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

  • GlauCat 2021 - nagrania z jaskrowo-zaćmowego sympozjum bezpłatne dla okulistów i rezydentów

    Sukcesem frekwencyjnym – i to pomimo ścisłego reżimu sanitarnego – zakończyła się III Międzynarodowa Konferencja GlauCat. Organizowane przez Centrum Mikrochirurgii Oka Laser oraz Katedrę i Klinikę Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wydarzenie to cenione forum wymiany doświadczeń i prezentacji innowacji okulistycznych, z naciskiem na metody leczenia jaskry (GLAUcoma) i zaćmy (CATaracta).

  • Minister złożył zawiadomienie do prokuratury

    Minister zdrowia Adam Niedzielski złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie słów posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który w czwartek w Sejmie krzyknął pod jego adresem: "będziesz pan wisiał" - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

  • Mazowsze – 8 mln zł na profilaktykę depresji wśród dzieci i młodzieży

    Samorząd województwa mazowieckiego chce przekazać 8 mln złotych na profilaktykę depresji wśród dzieci i młodzieży. Program ruszy w 2022 roku pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – poinformował w piątek Urząd Marszałkowski.

  • FPZ: sezon infekcji już trwa – nośmy maski!

    To powinien być dobry nawyk. Może wręcz moda, trend. Jestem przeziębiony, mam katar, kaszel – więc noszę maseczkę. Nie chcę nikogo zarazić. Nie chcę narazić innych na infekcję – mówi Joanna Zabielska z Porozumienia Zielonogórskiego.

  • AOTMiT o wycenie świadczeń psychiatrycznych

    Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji odpowiedziała Komisji ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP na pytanie w sprawie organizacji i finansowania opieki psychiatrycznej w Polsce.

  • 13 mln zł na SOR w Szpitalu Czerniakowskim

    Szpitalny oddział ratunkowy w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie zostanie rozbudowany – poinformował w piątek stołeczny ratusz. Koszt inwestycji to ponad 13 mln zł, a prace mają się zakończyć za 14 miesięcy – podał. Ratusz zapewnił, że SOR w tym czasie będzie przyjmował pacjentów.

  • Kraków – dzień otwarty w szpitalu uniwersyteckim

    W piątek przed budynkiem szpitala otwarto plenerową wystawę fotografii pokazujących najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Zainteresowani mogą też odbyć wycieczkę meleksem po terenie szpitala wraz z przewodnikiem czy usłyszeć o programach profilaktycznych, finansowanych ze środków UE.

  • "IV fala nie dotarła jeszcze do szkół"

    Czwarta fala pandemii nie dotarła jeszcze do szkół. 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że to nie liczba zakażeń dziennych, ale hospitalizacji i wydolność służby zdrowia będą decydowały o przechodzeniu w tryb zdalny.

  • "Zawsze istnieje ryzyko lockdownu"

    Ostatnią rzeczą, którą rząd chciałby zrobić, to wprowadzenie kolejnego lockdownu, natomiast ja takiego scenariusza nie mogę wykluczyć, bo zawsze takie ryzyko istnieje – powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał też, że mogą być wprowadzone rozwiązania sektorowe.

  • Wałbrzych – szpital rozwiązał umowę z prezydentem

    Dyrekcja Specjalistycznego Szpitala im. dr. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu rozwiązała umowę o pracę z prezydentem miasta Romanem Szełemejem, który był ordynatorem Oddziału Kardiologii. "Decyzja uzasadniona jest rażącym naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych" – podano w oświadczeniu.

  • Dzień ratownictwa w "białym miasteczku"

    Mija siódmy dzień, odkąd pracownicy ochrony zdrowia protestują w „białym miasteczku” w Warszawie. Piątek poświęcają problemom ratownictwa medycznego i szpitalnych oddziałów ratunkowych. Równolegle medycy zachęcają do udziału w dobroczynnej akcji „Niech poleje się krew”.

  • Kijów – prof. Jaguszewski doktorem h. c.

    Międzynarodowy Uniwersytet Europejski w Kijowie (IEU) zyskał nowego doktora honoris causa. Uczelnia nadała ten zaszczytny tytuł prof. dr. hab. Miłoszowi Jaguszewskiemu z I Katedry i Kliniki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) w uznaniu szczególnych zasług dla nauki w dziedzinie medycyny.

  • Piątkowy raport epidemiczny MZ

    Mamy 652 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło 6 osób.

  • OZZL wylicza płace lekarzy w relacji do średniej krajowej

    OZZL opublikował wyliczenie dotyczące płac minimalnych dla lekarzy zatrudnionych na etacie w 2018 r. i 2021 r. w relacji do średniej krajowej i do minimalnej krajowej.

  • Zielona Góra – małoinwazyjne zabiegi chroniące przed udarem

    W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze po raz pierwszy przeprowadzono zabiegi wykonywane do tej pory głównie w specjalistycznych ośrodkach kardiochirurgicznych. Ich celem było zamknięcie otworu w sercu, przez który mogą przedostać się do mózgu skrzepy krwi, powodując udar.

  • Polskie uczelnie medyczne w międzynarodowym rankingu

    W rankingu „Times Higher Education World University Ranking by subject” znalazło się 5 polskich uczelni medycznych – Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

  • Białystok – bezpłatne badania z okazji 9. tygodnia nowotworów głowy i szyi

    Pandemia COVID-19 spowodowała, że jeszcze później do lekarzy zgłaszają się pacjenci z nowotworami głowy i szyi, a to oznacza mniej szans na wyleczenie. Z okazji odbywającego się w dniach 20–24 września tygodnia tych nowotworów białostoccy lekarze zapraszają na bezpłatne badania.

  • Opiekunowie medyczni dołączają do OZZ Inicjatywa Pracownicza

    11 września w Poznaniu odbyło się spotkanie założycielskie Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza Opiekunów Medycznych. Nowa struktura IP zrzesza osoby pracujące na stanowiskach opiekuńczych w instytucjach państwowych i prywatnych.

98813 artykułów - strona 1455 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.