Mamy 797 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast 13 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami.
73 proc. spośród pacjentów, którzy w ostatnim miesiącu przebywali w podlaskich szpitalach z powodu COVID-19 to osoby niezaszczepione – wynika z danych przekazanych PAP w piątek przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.
Sukcesem frekwencyjnym – i to pomimo ścisłego reżimu sanitarnego – zakończyła się III Międzynarodowa Konferencja GlauCat. Organizowane przez Centrum Mikrochirurgii Oka Laser oraz Katedrę i Klinikę Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wydarzenie to cenione forum wymiany doświadczeń i prezentacji innowacji okulistycznych, z naciskiem na metody leczenia jaskry (GLAUcoma) i zaćmy (CATaracta).
Minister zdrowia Adam Niedzielski złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie słów posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który w czwartek w Sejmie krzyknął pod jego adresem: "będziesz pan wisiał" - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.
Samorząd województwa mazowieckiego chce przekazać 8 mln złotych na profilaktykę depresji wśród dzieci i młodzieży. Program ruszy w 2022 roku pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – poinformował w piątek Urząd Marszałkowski.
To powinien być dobry nawyk. Może wręcz moda, trend. Jestem przeziębiony, mam katar, kaszel – więc noszę maseczkę. Nie chcę nikogo zarazić. Nie chcę narazić innych na infekcję – mówi Joanna Zabielska z Porozumienia Zielonogórskiego.
Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji odpowiedziała Komisji ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP na pytanie w sprawie organizacji i finansowania opieki psychiatrycznej w Polsce.
Szpitalny oddział ratunkowy w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie zostanie rozbudowany – poinformował w piątek stołeczny ratusz. Koszt inwestycji to ponad 13 mln zł, a prace mają się zakończyć za 14 miesięcy – podał. Ratusz zapewnił, że SOR w tym czasie będzie przyjmował pacjentów.
W piątek przed budynkiem szpitala otwarto plenerową wystawę fotografii pokazujących najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Zainteresowani mogą też odbyć wycieczkę meleksem po terenie szpitala wraz z przewodnikiem czy usłyszeć o programach profilaktycznych, finansowanych ze środków UE.
Czwarta fala pandemii nie dotarła jeszcze do szkół. 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że to nie liczba zakażeń dziennych, ale hospitalizacji i wydolność służby zdrowia będą decydowały o przechodzeniu w tryb zdalny.
Ostatnią rzeczą, którą rząd chciałby zrobić, to wprowadzenie kolejnego lockdownu, natomiast ja takiego scenariusza nie mogę wykluczyć, bo zawsze takie ryzyko istnieje – powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał też, że mogą być wprowadzone rozwiązania sektorowe.
Dyrekcja Specjalistycznego Szpitala im. dr. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu rozwiązała umowę o pracę z prezydentem miasta Romanem Szełemejem, który był ordynatorem Oddziału Kardiologii. "Decyzja uzasadniona jest rażącym naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych" – podano w oświadczeniu.
Mija siódmy dzień, odkąd pracownicy ochrony zdrowia protestują w „białym miasteczku” w Warszawie. Piątek poświęcają problemom ratownictwa medycznego i szpitalnych oddziałów ratunkowych. Równolegle medycy zachęcają do udziału w dobroczynnej akcji „Niech poleje się krew”.
Międzynarodowy Uniwersytet Europejski w Kijowie (IEU) zyskał nowego doktora honoris causa. Uczelnia nadała ten zaszczytny tytuł prof. dr. hab. Miłoszowi Jaguszewskiemu z I Katedry i Kliniki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) w uznaniu szczególnych zasług dla nauki w dziedzinie medycyny.
Mamy 652 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło 6 osób.
OZZL opublikował wyliczenie dotyczące płac minimalnych dla lekarzy zatrudnionych na etacie w 2018 r. i 2021 r. w relacji do średniej krajowej i do minimalnej krajowej.
W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze po raz pierwszy przeprowadzono zabiegi wykonywane do tej pory głównie w specjalistycznych ośrodkach kardiochirurgicznych. Ich celem było zamknięcie otworu w sercu, przez który mogą przedostać się do mózgu skrzepy krwi, powodując udar.
W rankingu „Times Higher Education World University Ranking by subject” znalazło się 5 polskich uczelni medycznych – Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Pandemia COVID-19 spowodowała, że jeszcze później do lekarzy zgłaszają się pacjenci z nowotworami głowy i szyi, a to oznacza mniej szans na wyleczenie. Z okazji odbywającego się w dniach 20–24 września tygodnia tych nowotworów białostoccy lekarze zapraszają na bezpłatne badania.
11 września w Poznaniu odbyło się spotkanie założycielskie Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza Opiekunów Medycznych. Nowa struktura IP zrzesza osoby pracujące na stanowiskach opiekuńczych w instytucjach państwowych i prywatnych.