W czasie pandemii i ograniczeń w dostępie do opieki medycznej 62 proc. Polaków przynajmniej raz skorzystało z telefonicznej porady lekarskiej. 49 proc. odbyło osobistą wizytę u lekarza – podaje CBOS.
W najbliższych dwóch tygodniach liczba zakażonych koronawirusem nie będzie przyrastała lawinowo. Gdy Polacy wrócą z urlopów i dzieci pójdą do szkół, może być ich zdecydowanie więcej. Już dziś obserwujemy wzrost liczby zleconych testów – powiedział w piątek wiceszef MZ Waldemar Kraska.
Konsultacje przygotowywanej przez urząd marszałkowski nowej uchwały antysmogowej potrwają do 16 sierpnia – przypomina w piątkowym komunikacie mazowiecki urząd marszałkowski.
Termin naboru wniosków w ramach programu pilotażowego w zakresie wykorzystania opasek telemedycznych w podstawowej opiece zdrowotnej został przedłużony do 25 sierpnia 2021 r. – informuje MZ.
Mamy 196 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarły 4 osoby.
Jesteśmy zdeterminowani, żeby uczniowie wrócili od września do nauki stacjonarnej w szkołach. Pozwala na to wyszczepienie nauczycieli i pracowników akademickich na poziomie ok. 70 proc. – podkreślił w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Koszty pośrednie raka płuca, w tym straty związane z przedwczesnymi zgonami, niską produktywnością czy nieobecnościami w pracy chorych, a także ich opiekunów, wynoszą w Polsce rocznie 3,3 mld zł – wynika z raportu „Rak Płuca 2021”.
Dzięki programowi in vitro od września 2019 r. na Mazowszu urodziło się 163 dzieci – poinformował w komunikacie mazowiecki urząd marszałkowski. Na kontynuację programu do 2025 r. Mazowsze przeznaczy 18 mln zł.
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych uzyskała od Ministerstwa Zdrowia odpowiedź na pytania związane z Elektroniczną Dokumentacją Medyczną. NIPiP pytała m.in. o obowiązek przekazywania danych przez pielęgniarki zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w sezonie 2021/2022 dla niektórych grup zawodowych, w tym personelu medycznego, wybranych grup pacjentów oraz osób, które skończyły 75 rok życia.
6 sierpnia Senat przyjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy rozszerzającej założenia programu „Leki 75+”. Czy zmiany dojdą do skutku?
Szpital Wojewódzki im. J. Śniadeckiego w Białymstoku zakupił aparat do przeprowadzania badań ultrasonografii endoskopowej (EUS). Szpital otrzymał 800 tys. zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Ministerstwo Zdrowia cały czas pracuje nad swoimi rekomendacjami. Przed wrześniem możemy usłyszeć pewien harmonogram – powiedział w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany o możliwe obostrzenia związane z pandemią.
Mamy 223 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarła 1 osoba.
Według przybliżonej oceny obecnie w dalekowschodnich laboratoriach może znajdować się ok. 100 000 kompletnych polskich genomów. Nad zawartymi w nich wrażliwymi danymi osobowymi nie ma żadnej kontroli – czytamy w stanowisku PAN.
Mimo że od 1 lipca br. wymiana EDM oraz raportowanie zdarzeń medycznych stanowią obowiązek, zgodnie z wynikami V edycji „Badania stopnia informatyzacji podmiotów prowadzących działalność leczniczą”, tuż przed graniczną datą niewiele ponad 6,5% placówek uruchomiło wspomniane procesy.
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu otrzymał prawie 4 mln zł na kontynuację drugiego etapu termomodernizacji placówki. Łączny koszt całej inwestycji wynosi ok. 50 mln zł. Fundusze na ten cel pochodzą m.in. ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz UE.
Poprawia się jakość teleporad, ale nadal część pacjentów, mimo zgłaszanych potrzeb, nie jest kierowana na wizyty bezpośrednie – to jeden z wniosków, płynących z raportu Fundacji MY PACJENCI.
298 posłów opowiedziało za uchwaleniem ustawy, która przewiduje podniesienie nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. w 2027 r. Ustawa przedłuża również funkcjonowanie obecnej sieci szpitali o pół roku, a także daje możliwość pokrywania strat szpitali organom prowadzącym.
Sejm odrzucił uchwałę Senatu odrzucającą nowelizację ustawy o Agencji Badań Medycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowela rozszerza zakres zadań agencji o wspieranie działalności innowacyjnej w ochronie zdrowia przez możliwość udzielania dofinansowania na realizację eksperymentów badawczych.