Wspinamy się w kierunku czwartej fali zakażeń SARS-CoV-2, co widać po codziennych raportach - powiedziała prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Dodała jednak, że Polsce nie grozi już jednak powtórka "dramatu" z wiosny.
Do konsultacji społecznych przekazany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych w aptekach. Celem programu jest m.in. ograniczanie zjawiska wielolekowości w polskiej populacji.
Wojewoda lubuski Władysław Dajczak spotkał się z dyrektorem Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim Andrzejem Szmitem. W rozmowach uczestniczył również dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Piotr Bromber.
Wielospecjalistyczny Szpital Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowej Soli uzyskał dofinansowanie w wysokości 3 630 000 zł.
Czwartej fali COVID-19 możemy spodziewać się we wrześniu. Dzienna liczba zakażeń może dochodzić nawet do 10 tys. dziennie - powiedziała prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk Kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów w Instytucie Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Szpital Rejonowy im. dra J. Rostka w Raciborzu wdrożył procedury związane z ogniskiem epidemicznym spowodowanym przez Klebsiella pneumoniae wytwarzającą karbapenemazę New Delhi.
17 sierpnia 8. Baza Lotnictwa Transportowego zpodkrakowskich Balic zrealizowała kolejne zadanie lotnicze o statusie "Hospital".
Otwarty w szpitalu w Żywcu oddział kardiologiczny dysponuje 35 łóżkami, z czego 8 jest na pododdziale intensywnej opieki kardiologicznej. We wtorek oficjalnie przecięto wstęgę, choć w lecznicy wykonano już ponad 230 zabiegów.
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie – Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB) dołączył do Organizacji Europejskich Instytutów Onkologicznych zrzeszającej ponad 100 najważniejszych europejskich ośrodków zajmujących się diagnostyką i leczeniem chorych na nowotwory, edukacją oraz prowadzeniem badań naukowych w onkologii.
Sonia Bonar, pielęgniarka anestezjologiczna z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, uczestniczyła w misji w Ugandzie, w trakcie której polscy medycy pomagali zorganizować opiekę nad chorymi na COVID-19. Była jedyną pielęgniarką w elitarnym zespole, który wyruszył z Polski w drugiej połowie lipca.
Sanepid zyska prawo do karania finansowego osób, które świadomie wprowadzą go w błąd podczas prowadzenia wywiadu epidemicznego – podaje Prawo.pl. Projekt nowelizacji przepisów zakłada, że każdy, kto nie poda informacji o osobach podejrzanych o zakażenie będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości od 5 do 30 tys. zł.
Federacja Przedsiębiorców Polskich wskazuje, że stawka za wyżywienie w szpitalach jest często głodowa – co jest udokumentowane przetargami publicznymi.
W zakładzie radioterapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie otwarto nowoczesną pracownię akceleratorową, do której został zakupiony akcelerator Versa HD.
W związku z zagrożeniem funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego marszałek Elżbieta Anna Polak wystosowała pismo do wojewody lubuskiego, w którym apeluje o podjęcie natychmiastowych działań.
Mamy 221 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarły 3 osoby.
57 pacjentów zostało czasowo ewakuowanych minionej nocy do innych pomieszczeń podczas akcji gaszenia pożaru, który wybuchł w jednej z sal Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, nikt nie został poszkodowany – przekazały władze Bytomia i tamtejsi strażacy.
Blisko 7,5 mld zł wypłacił Narodowy Fundusz Zdrowia medykom z 698 placówek jako tzw. dodatek covidowy za pracę z zakażonymi covidem lub podejrzewanymi o zakażenie. Otrzymało go 105,5 tys. osób, w tym blisko 50 tys. pielęgniarek i ponad 26 tys. lekarzy.
Problem niewydolności serca dotyczy ok. 1,38 mln osób w Polsce, a blisko 95% kosztów przeznaczanych na leczenie choroby dotyczy hospitalizacji. Rozwiązaniem może być zapewnienie telemedycznej opieki nad pacjentami z ICD/CRT-D – sugeruje Fundacja Telemedyczna Grupa Robocza.
Żaden szpital publiczny nie przestrzega w pełni standardów okołoporodowych – wynika z diagnozy, którą zawarto w w Rządowym programie kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2021–2023.
Warszawski Uniwersytet Medyczny poprawił swoją pozycję w rankingu najlepszych szkół na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) zwanym „Lista szanghajską”, zajmując w tegorocznym zestawieniu miejsce od 701 do 800.