mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • "Wspinamy się w kierunku czwartej fali"

    Wspinamy się w kierunku czwartej fali zakażeń SARS-CoV-2, co widać po codziennych raportach - powiedziała prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Dodała jednak, że Polsce nie grozi już jednak powtórka "dramatu" z wiosny.

  • Pilotaż przeglądów lekowych - jest projekt

    Do konsultacji społecznych przekazany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych w aptekach. Celem programu jest m.in. ograniczanie zjawiska wielolekowości w polskiej populacji.

  • Rozmowy o sytuacji w gorzowskim pogotowiu

    Wojewoda lubuski Władysław Dajczak spotkał się z dyrektorem Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim Andrzejem Szmitem. W rozmowach uczestniczył również dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Piotr Bromber.

  • Nowa Sól - 3,63 mln zł dla szpitala

    Wielospecjalistyczny Szpital Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowej Soli uzyskał dofinansowanie w wysokości 3 630 000 zł.

  • "Wzrost zakażeń będzie bardzo wyraźny"

    Czwartej fali COVID-19 możemy spodziewać się we wrześniu. Dzienna liczba zakażeń może dochodzić nawet do 10 tys. dziennie - powiedziała prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk Kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów w Instytucie Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

  • Racibórz - szpital likwiduje ognisko zakażeń NDM-1

    Szpital Rejonowy im. dra J. Rostka w Raciborzu wdrożył procedury związane z ogniskiem epidemicznym spowodowanym przez Klebsiella pneumoniae wytwarzającą karbapenemazę New Delhi.

  • 47. "Akcja Serce" w tym roku

    17 sierpnia 8. Baza Lotnictwa Transportowego zpodkrakowskich Balic zrealizowała kolejne zadanie lotnicze o statusie "Hospital".

  • Szpital w Żywcu otworzył oddział kardiologiczny

    Otwarty w szpitalu w Żywcu oddział kardiologiczny dysponuje 35 łóżkami, z czego 8 jest na pododdziale intensywnej opieki kardiologicznej. We wtorek oficjalnie przecięto wstęgę, choć w lecznicy wykonano już ponad 230 zabiegów.

  • Narodowy Instytut Onkologii dołączył do OECI

    Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie – Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB) dołączył do Organizacji Europejskich Instytutów Onkologicznych zrzeszającej ponad 100 najważniejszych europejskich ośrodków zajmujących się diagnostyką i leczeniem chorych na nowotwory, edukacją oraz prowadzeniem badań naukowych w onkologii.

  • Pielęgniarka z Kielc pomagała w Ugandzie

    Sonia Bonar, pielęgniarka anestezjologiczna z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, uczestniczyła w misji w Ugandzie, w trakcie której polscy medycy pomagali zorganizować opiekę nad chorymi na COVID-19. Była jedyną pielęgniarką w elitarnym zespole, który wyruszył z Polski w drugiej połowie lipca.

  • Nawet 30 tys. zł kary za „kłamstwo covidowe”

    Sanepid zyska prawo do karania finansowego osób, które świadomie wprowadzą go w błąd podczas prowadzenia wywiadu epidemicznego – podaje Prawo.pl. Projekt nowelizacji przepisów zakłada, że każdy, kto nie poda informacji o osobach podejrzanych o zakażenie będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości od 5 do 30 tys. zł.

  • Głodowe stawki wyżywienia w szpitalach

    Federacja Przedsiębiorców Polskich wskazuje, że stawka za wyżywienie w szpitalach jest często głodowa – co jest udokumentowane przetargami publicznymi.

  • Częstochowa – akcelerator liniowy w Parkitce

    W zakładzie radioterapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie otwarto nowoczesną pracownię akceleratorową, do której został zakupiony akcelerator Versa HD.

  • Lubuskie – apel w sprawie ratownictwa

    W związku z zagrożeniem funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego marszałek Elżbieta Anna Polak wystosowała pismo do wojewody lubuskiego, w którym apeluje o podjęcie natychmiastowych działań.

  • Wtorkowy raport epidemiczny MZ

    Mamy 221 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarły 3 osoby.

  • Bytom – pożar w szpitalu

    57 pacjentów zostało czasowo ewakuowanych minionej nocy do innych pomieszczeń podczas akcji gaszenia pożaru, który wybuchł w jednej z sal Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, nikt nie został poszkodowany – przekazały władze Bytomia i tamtejsi strażacy.

  • Więcej pozwów o dodatki covidowe

    Blisko 7,5 mld zł wypłacił Narodowy Fundusz Zdrowia medykom z 698 placówek jako tzw. dodatek covidowy za pracę z zakażonymi covidem lub podejrzewanymi o zakażenie. Otrzymało go 105,5 tys. osób, w tym blisko 50 tys. pielęgniarek i ponad 26 tys. lekarzy.

  • Telemonitoring urządzeń wszczepialnych a poprawa opieki nad pacjentami kardiologicznymi

    Problem niewydolności serca dotyczy ok. 1,38 mln osób w Polsce, a blisko 95% kosztów przeznaczanych na leczenie choroby dotyczy hospitalizacji. Rozwiązaniem może być zapewnienie telemedycznej opieki nad pacjentami z ICD/CRT-D – sugeruje Fundacja Telemedyczna Grupa Robocza.

  • MZ: wytyczne sobie, porodówki sobie

    Żaden szpital publiczny nie przestrzega w pełni standardów okołoporodowych – wynika z diagnozy, którą zawarto w w Rządowym programie kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2021–2023.

  • Awans WUM na „Liście szanghajskiej”

    Warszawski Uniwersytet Medyczny poprawił swoją pozycję w rankingu najlepszych szkół na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) zwanym „Lista szanghajską”, zajmując w tegorocznym zestawieniu miejsce od 701 do 800.

98780 artykułów - strona 1480 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.