Z kraju

  • Karetki wodne czuwają na Warmii i Mazurach

    Piękna słoneczna pogoda i wysokie temperatury spowodowały, że sezon urlopowy w tym roku rozpoczął się na dobre już w czerwcu. Nad jeziorami Warmii i Mazur pojawili się turyści oraz miłośnicy żeglowania i sportów wodnych. Jak co roku nad bezpieczeństwem turystów i gości, przyjeżdzających nad piękne jeziora mazurskie, czuwają załogi ratownictwa medycznego.

  • "Konieczna realna wycena kosztów"

    Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi wyraziło "głębokie zaniepokojenie" sytuacją samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej po utracie mocy obowiązującej art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, którego niezgodność z Konstytucją RP została stwierdzona wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 listopada 2019 r. w sprawie K 4/17.

  • I posiedzenie Rady Małopolskiego OW NFZ

    Została powołana 17 czerwca br. zarządzeniem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity. Ma charakter opiniodawczo-nadzorczy i będzie wspierać Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. 23 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się pierwsze posiedzenie Rady MOW NFZ w Krakowie.

  • Dekada Akademii Czerniaka

    Lepsza świadomość społeczna w kwestii czerniaka i wcześniejsze wykrywanie go, tzw. ustawa antysolaryjna, bardzo dobry program lekowy dla chorych na czerniaki, poprawa przeżycia pacjentów – to dokonania Akademii Czerniaka z dekady jej działalności, oceniają eksperci.

  • Senat UMP za fuzją szpitali

    23 czerwca Senat Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podjął uchwałę o integracji dwóch szpitali klinicznych - Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego oraz Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego.

  • Bydgoszcz - odznaki MZ dla pracowników "Jurasza"

    Kierownictwo i pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego im. dra A. Jurasza w Bydgoszczy otrzymali z rąk wojewody Mikołaja Bogdanowicza Odznaki Honorowe Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

  • Lubelskie - koronawirus u norek

    W dwóch gospodarstwach hodujących norki w powiecie bialskim (Lubelskie) wykryto ognisko SARS-CoV-2 – poinformował Główny Lekarz Weterynarii. To drugie ognisko koronawirusa u norek w Polsce.

  • 84. Wiosenna Konferencja PTK & XIII Konferencja „Kardiologii Polskiej” dobiegła końca. Nowe wytyczne ESC

    21 sesji, 29 godzin wykładów i warsztatów oraz blisko 500 uczestników – zakończyła się doroczna Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego & Konferencja „Kardiologii Polskiej”.

  • RPP: dostęp do POZ przyczyną skarg pacjentów

    Od 1 stycznia do 15 czerwca 2021 r. do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło ponad 71 tys. zgłoszeń, z czego ponad 20 tys. dotyczy podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci zwracali uwagę przede wszystkim na brak możliwości rejestracji czy problemy z umówieniem wizyty.

  • Cyfryzacja tak, wypaczenia nie

    Rozwiązania związane z cyfryzacją usług medycznych są dobre i się sprawdziły. Medycyna jednak opiera się na bezpośredniej relacji pacjent – lekarz i wzajemnym zaufaniu. Jak wyważyć te dwa podejścia, zastanawiali się we wtorek posłowie komisji polityki senioralnej oraz zdrowia.

  • Rząd chce, by poradnie NPL mogły leczyć jak POZ

    Wiadomo, jak rząd chce rozwiązać problemy z dostępem do świadczeń POZ tam, gdzie od 1 lipca poradnie nie będą mieć kontraktów. Wprowadzono przepis, który przewiduje, że świadczeń POZ będą mogły udzielać placówki nocnej pomocy lekarskiej.

  • PTGiP przedstawia kandydata na prezesa

    Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników przedstawiło sylwetkę kandydata na Prezesa Zarządu Głównego w kadencji 2022-2024. Jest nim prof. Piotr Sieroszewski, kierownik I Katedry Ginekologii i Położnictwa UM w Łodzi.

  • "Diagności powinni zarabiać tyle co lekarze"

    Nowelizacja ustawy o najniższych wynagrodzeniach nie uwzględnia wykształcenia i kompetencji diagnostów laboratoryjnych. Powinni zarabiać tyle co lekarze i lekarze dentyści – uważa prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

  • 100 mln zł na budowę SOR-u w Radomiu

    Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczy ok. 100 mln zł na budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. To będzie jeden z najnowocześniejszych SOR-ów w Polsce.

  • Współpraca ŚCO i Głównego Urzędu Miar

    O szczegółach współpracy pomiędzy Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Głównym Urzędem Miar w zakresie prac badawczo-rozwojowych rozmawiali w ŚCO przedstawiciele obu tych instytucji. Współdziałanie ŚCO i GUM przełoży się przede wszystkim na dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia i większe bezpieczeństwo pacjentów.

  • Niedoszacowanie procedur z zakresu rehabilitacji

    Planowane zmiany oczekiwane przez całe środowisko rehabilitacji muszą być wdrożone znacznie wcześniej niż w planowanym pierwotnie terminie październikowym – napisali w piśmie do prezesa NFZ wiceprezydenci Pracodawców RP – Andrzej Mądrala i Jerzy Karwowski.

  • "Z tajemnicą lekarską mamy problemy"

    We wtorek, 22 czerwca, odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa poświęcona tajemnicy zawodowej. Jedną z sesji plenarnych poprowadził Prezes ORL WIL Artur de Rosier.

  • Zielona Góra – rekord w walce z udarem mózgu

    W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze u 84-letniej pacjentki w zaledwie 14 minut od jej pojawienia się na SOR zastosowano aktylizę, czyli środek, dzięki któremu udało się zatrzymać procesy udarowe.

  • Gliwice – więcej pacjentów z podejrzeniem raka gruczołu krokowego

    Nawet dwa razy więcej pacjentów z podejrzeniem raka gruczołu krokowego zgłasza się w ostatnich tygodniach do urologa w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. 23 czerwca to Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty.

  • Środowy raport epidemiczny MZ

    Mamy 165 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło 29 osób.

98758 artykułów - strona 1517 z 4938
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.
  • Spór o warunkowe PWZ trafia do prokuratury
    Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do Naczelnej Izby Lekarskiej o dokumenty dotyczące wygaszania warunkowych praw wykonywania zawodu. Samorząd lekarski podkreśla, że działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.