Pary z Koszalina, które chciałyby skorzystać z procedur in vitro otrzymają taka szansę. Samorząd miejski przystępuje do realizacji zaplanowanego na lata 2021-2023 programu dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego. Urząd Marszałkowski przeznaczy na ten cel 50 tys. zł.
Pediatra Jolanta Wadowska-Król, która w latach 1974-1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach, została w czwartek doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.
Prof. Ida Kinalska i prof. Wiesław W. Jędrzejczak zostali głównymi laureatami Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” 2021 za dorobek życia w medycynie. W czwartek odbyło się oficjalne wręczenie tych prestiżowych wyróżnień.
30 czerwca br. upływa termin obowiązywania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w tysiącach przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Porozumienie Zielonogórskie zaproponowało rozwiązanie tymczasowe – przedłużenie umów na dwa tygodnie.
W stanowisku dnia 7 czerwca 2021 roku Rada Przejrzystości działająca przy Prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uznała za zasadne objęcie refundacją produktu leczniczego Prevenar 13 dla wybranych grup pacjentów.
Starzenie się społeczeństwa oraz zwiększenie odsetka populacji cierpiącej na demencję, której najczęstszą formą jest choroba Alzheimera (AD), stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Dotychczas przyczyny, postęp choroby, sposoby jej leczenia i diagnozowania są zasadniczo dość słabo poznane.
Pod koniec maja 2021 roku Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz Rada Przejrzystości wydały pozytywną rekomendację dla objęcia częściową refundacją dwóch preparatów.
Nie przedłużając umów z podmiotami POZ z powodu dużego odsetka teleporad, minister zwalnia z pracy lekarzy bez wysłuchania racji drugiej strony, pozbawia pacjentów opieki i „przykrywa” nieudolne decyzje, które doprowadziły do zwiększenia śmiertelności – uważa Porozumienie Zielonogórskie.
Opolski szpital znalazł się wśród 21 placówek medycznych w kraju, które otrzymały pieniądze z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na zakup sprzętu i aparatury medycznej.
W końcu 2020 r. w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej działalność prowadziło 21,5 tys. przychodni oraz 4,0 tys. praktyk lekarskich i stomatologicznych świadczących usługi w ramach środków publicznych. W ciągu roku udzielono 256,6 mln porad lekarskich i 26,5 mln porad stomatologicznych. Ponad 36% porad lekarskich w podstawowej opiece zdrowotnej zrealizowano w formie teleporad.
Mamy 147 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło 20 osób.
Minister Zdrowia przyznał akredytację 5 przychodniom POZ - informuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Obecnie certyfikat akredytacyjny jest w posiadaniu 187 szpitali oraz 246 placówek POZ. Certyfikat ważny jest trzy lata od daty wydania.
W szybkim tempie powstają nowe inwestycje na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Trwa budowa Centrum Prewencji i Medycyny Spersonalizowanej, Centrum Genomu, a także Centrum Biobankowania i Banku Tkanek i Komórek UMB.
Mamy gotowe projekty zmian w systemie. Od lat apelujemy do kolejnych ministrów zdrowia o konieczne zmiany w funkcjonowaniu POZ – stwierdził Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego NFZ, do którego wpłynie ponad 5 mld zł więcej ze składki zdrowotnej, znacząco mniejsze natomiast będą wpływy z podatku cukrowego.
Wariant Delta koronawirusa już krąży w naszym społeczeństwie – powiedział kierujący pracami GIS Krzysztof Saczka. Wskazał, że z wywiadów epidemiologicznych wynika, że wśród zakażonych nim są osoby, które nie podróżowały i nie kontaktowały się z osobami podróżującymi.
Podczas obrad sejmiku radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przyznaniu dodatkowego wsparcia dla szpitali i instytucji kultury. W sumie tylko w tym roku to ponad 34,1 mln zł, które zostaną przeznaczone na remonty i modernizacje czy zakup specjalistycznego sprzętu.
Najwyższej klasy ultrasonografy do wykonywania badań położniczych w komplecie z dodatkowym osprzętem: komputerami, drukarkami i systemem archiwizującym trafiły do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Będą one stanowić wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.
Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy włączył się w działania Lokalnej Grupy Urbact „BeePathNet” mającej na celu popularyzację i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich.
Trwają mediacje mające na celu rozwiązanie sporu w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych w Ciborzu. O sytuacji w lecznicy podczas konferencji prasowej mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.