Z kraju

  • Spotkanie w MZ ws. agresji w podmiotach leczniczych

    7 lutego na wniosek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie w sprawie agresji wobec personelu medycznego.

  • Białystok - nowi konsultanci w ochronie zdrowia

    W poniedziałek (10.02) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył powołania czworgu konsultantom wojewódzkim w dziedzinach: chorób zakaźnych, dermatologii i wenerologii, gastroenterologii dziecięcej oraz otorynolaryngologii dziecięcej.

  • Doktorantka WL UJ CM stypendystką Fulbrighta

    Rada Stypendiów Zagranicznych J. Williama Fulbrighta zaakceptowała listę osób nominowanych do stypendiów Fulbrighta z Polski na rok akademicki 2020/2021. W tym gronie jest Agata Kłosowicz, doktorantka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, która została stypendystką Fulbright Junior Research Award. Swoje badania będzie realizować w Harvard Medical School.

  • Wsparcie dla Małopolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej wraz z OIOM dla Dzieci

    >Na podstawie zarządzenia Prezesa Rady Ministrów Wojewodzie Małopolskiemu została przyznana z ogólnej rezerwy budżetowej kwota 206 842 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu aparatury medycznej dla Małopolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej wraz z Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej dla Dzieci, działającego w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera Sp. z o.o.

  • Prezes NFZ o organizacjach pacjentów: ich opinia ważna dla płatnika

    Organizacje pacjentów są lustrem ich potrzeb. Wzmacniamy ich głos – zadeklarował rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, otwierając XIV Forum Organizacji Pacjentów. Prezes NFZ Adam Niedzielski podkreślił, że nie wyobraża sobie, by publiczny płatnik nie korzystał z porady tych, dla których kupuje usługi.

  • "Dzięki współpracy z organizacjami pacjentów domknięto wiele projektów"

    Dzięki organizacjom pacjentów, ich determinacji i skuteczności udało się doprowadzić wiele projektów do końca. Przed nami kolejne wyzwania – zauważył minister zdrowia Łukasz Szumowski, inaugurując w piątek XIV Forum Organizacji Pacjentów.

  • Kolejne próbki bez 2019-nCoV

    Powtórne badania laboratoryjne nie potwierdziły obecności koronawirusa u 30 Polaków ewakuowanych z Chin – poinformował wiceminister Waldemar Kraska. Nie ma też potwierdzenia żadnego innego przypadku zakażenia 2019-nCoV.

  • "Handel" e-receptami?

    W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi podejrzenia „handlu” e-receptami przypominamy, że wszystkie przewinienia z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów należy zgłaszać do odpowiedniego miejscowo Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej – czytamy w komunikacie Naczelnej Izby Lekarskiej.

  • Konsultant ds. diabetologii: podatek cukrowy to dobry krok

    Ponad 20 proc. Polaków jest otyłych, nadwagę ma prawie 60 proc., dlatego wprowadzenie tzw. podatku cukrowego to krok w dobrym kierunku – ocenił konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

  • MZ: specjalista po 40. roku życia zarabia średnio ponad 20 tys. zł

    Średnie zarobki lekarzy w Polsce wcale nie są małe. Dane pokazują, że średnio specjalista powyżej 40. roku życia zarabia ponad 20 tys. zł – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  • Protonoterapia – pięć lat czyśćca

    Mogło być perłą w koronie polskiej onkologii. Centrum Cyklotronowe Bronowice, które pierwszego pacjenta z nowotworem zlokalizowanym poza gałką oczną przyjęło w 2016 roku, w tym roku będzie obchodzić piątą rocznicę. To ważna cezura – wszystko wskazuje, że dostępność protonoterapii dla polskich pacjentów wzrośnie. Choć za leczenie wielu z nich będzie musiało zapłacić.

  • "Zmieniamy psychiatrię, by żadne dziecko nie zostało bez opieki"

    Liczba samobójstw wśród młodzieży i dzieci rośnie, to w pewnym stopniu efekt zmieniającego się świata, ciągłej gonitwy w codziennym życiu – stwierdził minister Łukasz Szumowski. Zapowiedział, po raz kolejny, reformę psychiatrii dziecięcej, żeby „żadne dziecko nie pozostało bez opieki”.

  • Harvard czeka na polskich lekarzy i naukowców

    Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza drugą edycję Programu im. Profesora Franciszka Walczaka.

  • Szumowski: lekarze powinni pomagać pacjentowi przeżyć czas choroby

    Medycy nie zawsze mogą pomóc pacjentowi wygrać walkę z chorobą, ale powinni wspierać ich w jej przeżywaniu. A to wsparcie ma mieć wymiar holistyczny: cielesny, duchowy i psychiczny – mówili eksperci na briefingu przed Światowym Dniem Chorego.

  • Karczewski: walka z nowotworami będzie priorytetem rządu

    To fundamentalne, aby pacjent w każdym miejscu w Polsce był tak samo leczony i traktowany. To jeden z celów Narodowej Strategii Onkologicznej – podkreślał w czwartek wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

  • "To ostatni dzwonek, żeby wykształcić postawy prozdrowotne w społeczeństwie"

    Opłata od słodkich napojów i tzw. małpek to dobry krok. Cukier i alkohol odpowiadają za wiele chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworów – wskazał w czwartek w rozmowie z PAP prezes Polskiej Unii Onkologii dr n. med. Janusz Meder.

  • Płock – "Liczymy na znacznie większy kontrakt"

    Szpital wojewódzki w Płocku walczy o wyższy kontrakt z NFZ. Na razie lecznica działa na podstawie tzw. prowizorium budżetowego. W styczniu i w lutym szpital dostał tyle samo pieniędzy, jak w dwóch pierwszych miesiącach ubiegłego roku. Tymczasem znacząco rosną koszty – mówi w Stanisław Kwiatkowski, dyrektor placówki.

  • Teleporady – wyjaśnienie wątpliwości

    Nie mniej niż 2 godziny w tygodniu – tyle czasu świadczeniodawca POZ musi przeznaczyć na porady udzielane na odległość przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. W jaki sposób to zorganizuje, zależy to jednak wyłącznie od niego – wyjaśnia FPZ.

  • Nowe standardy leczenia bólu to biurokracja

    Projekt ten wprowadza obciążenie biurokratyczne, generujące koszty, jednocześnie nie przewidując dodatkowego finansowania – zwraca uwagę Porozumienie Zielonogórskie w opinii do projektu rozporządzenia ws. standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych.

  • Umorzono śledztwo ws. śmierci kardiologa na dyżurze

    Ogólne problemy zdrowotne były przyczyną śmierci 39-letniego kardiologa, który zmarł rok temu na dyżurze w szpitalu w Pleszewie – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim Maciej Meler.

98754 artykuły - strona 1997 z 4938
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.
  • Spór o warunkowe PWZ trafia do prokuratury
    Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do Naczelnej Izby Lekarskiej o dokumenty dotyczące wygaszania warunkowych praw wykonywania zawodu. Samorząd lekarski podkreśla, że działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.