Jestem przekonany, że dzięki zmianom organizacyjnym w Opolu nadal będą działały Szpitalne Oddziały Ratunkowe w dwóch szpitalach - powiedział po zamkniętym dla prasy spotkaniu w opolskim ratuszu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
4,3 mln zł na inwestycje otrzyma w 2020 r. bielski Szpital Wojewódzki z budżetu województwa śląskiego – poinformowała w czwartek placówka. Dzięki tym pieniądzom m.in. zostanie zwiększona liczba łóżek na oddziale neurologicznym i zakupiony nowoczesny sprzęt.
Już 25. raz w tym roku załoga 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego wykonała lot w ramach Akcji Serce.
Publikujemy objaśnienia prawne Ministra Klimatu wydane na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, na podstawie art. 33 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U z 2019 r. poz. 1292), dotyczące stosowania przepisów art. 50 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. ustawy o odpadach w zakresie obowiązku uzyskania wpisu w Rejestrze-BDO przez wytwórców odpadów będących mikroprzedsiębiorcami, małymi lub średnimi przedsiębiorcami.
17 grudnia Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 3 w Rybniku zaprezentował nową karetkę zakupioną dzięki środkom pozyskanym z Powiatu Rybnickiego oraz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.
Zarząd i załoga Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia Sp. z o.o w Czechowicach-Dziedzicach przekazali darowiznę na rzecz Szpitala Powiatowego w Pszczynie.
Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi od nowego roku wprowadza program zdalnej opieki, dzięki której monitorowany będzie stan pacjentów kardiologicznych przebywających w domach. To już kolejny projekt z zakresu teleopieki realizowany przez łódzki magistrat.
Poparcie idei wprowadzenia daniny zdrowotnej zmierzającej do ograniczenia epidemii nadwagi i otyłości to obowiązek lekarski - napisał Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas w liście do konsultantów krajowych z różnych dziedzin medycyny.
W czwartek jakość powietrza w woj. śląskim jest zła, a miejscami bardzo zła. W piątek sytuacja nieco się poprawi, ale w części środkowej i wschodniej prognozowana jest zła jakość powietrza - przekazały w czwartek służby środowiskowe.
Reforma opieki psychiatrycznej nabiera rozpędu: na mapie kraju od nowego roku przybędzie 7 centrów zdrowia psychicznego, a 10 istniejących ośrodków rozszerzy zasięg działalności.
Znacząco wzrosła liczba dostępnych dla pacjentów leków, postępują zmiany organizacyjne, które będą skutkować lepszym dostępem do leczenia i jego lepszą jakością – mówił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne będzie można wystawiać jedynie drogą elektroniczną. Jednak aplikacje gabinetowe, poprzez które lekarz mógłby to robić szybciej i sprawniej, wciąż nie posiadają odpowiedniej funkcjonalności. Dlatego Porozumienie Zielonogórskie postuluje, by do czasu, gdy dostawcy oprogramowania uzupełnią tę lukę, lekarze mogli wystawiać te zlecenia także na dotychczasowych zasadach.
Ostatecznego efektu wpływu zanieczyszczeń na zdrowie nie znamy, choć nie ma wątpliwości, że jakość powietrza w Polsce jest zła – mówi prof. Henryk Mazurek z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Jego zdaniem nie pomaga noszenie na twarzy maseczki i używanie w budynkach tzw. oczyszczaczy powietrza.
Chcemy zachęcać szpitale do wspólnego kupowania leków - powiedział w wywiadzie dla czwartkowego "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dodał, że obecnie takie same leki w ramach programów lekowych w różnych szpitalach mają istotnie różne ceny.
Trzy ustawy, dotyczące spraw finansowych i – przynajmniej pośrednio – zdrowia, wracają do Sejmu. Senatorowie chcą m.in., by budżet w 2019 roku przekazał do NFZ nie 2 mld zł, a miliard złotych więcej.
Po 1,5 roku obowiązywania przepisów chorzy nadal nie mogą leczyć bólu kannabinoidami, a resort nie chce refundować środków z importu docelowego - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
W przyszłym roku powstanie 7 nowych pilotażowych Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) - napisał w czwartek "Nasz Dziennik". Pacjent w takich placówkach może otrzymać wsparcie, poradzić się czy rozpocząć leczenie bez wcześniejszej rejestracji.
W piśmie z 18 grudnia Minister Zdrowia informuje o udzieleniu zgody na przechowywanie nerek pobranych od zmarłych dawców i ich przeszczepianie. Zgodę otrzymała Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Od początku grudnia ub.r. do końca listopada b.r. pomorscy lekarze wystawali 1,485 mln zwolnień elektronicznych. W listopadzie b.r. w Pomorskiem papierowe zwolnienia to tylko 0,02 proc całości wystawionych zwolnień – poinformował w środę regionalny rzecznik prasowy ZUS Krzysztof Cieszyński.
Od lat 90 wzrosła brutalność treści pornograficznych. Przemoc widać też w sferze werbalnej – wynika z przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia Twoja Sprawa badania zespołu pod kierownictwem Mateusza Goli.