Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że w związku z dostosowaniem przepisów w zakresie stosowania ułatwień w obiegu dokumentacji wdraża kolejny etap odchodzenia od dokumentów papierowych.
Nowelizacją ustawy o akcyzie, która przewiduje 10 proc. wzrost podatku na alkohole i wyroby tytoniowe, zajmie się ponownie senacka komisja budżetu i finansów publicznych. Oceni ona m.in. wniosek senatorów KO o odrzucenie ustawy.
Sąd wznowił postępowanie dowodowe w procesie apelacyjnym chirurga Dariusza R., oskarżonego o narażenie pacjenta na utratę życia. Lekarz zostawił w jamie brzusznej operowanego dwie serwety chirurgiczne. Pacjent zmarł. Sąd I instancji lekarza uniewinnił.
Rynek apteczny w listopadzie 2019 roku zanotował sprzedaż na poziomie 3 129,1 mln zł. Wartość sprzedaży wobec analogicznego okresu 2018 wzrosła o 117,2 mln zł (+3,9%). Wobec poprzedniego miesiąca sprzedaż zmniejszyła się o 308,2 mln zł (-9,0%).
AstraZeneca Pharma Poland i Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę o współpracy. Studenci i naukowcy UW uzyskają szerszy dostęp do ekspertów, a firma zyska możliwość rozwijania wybranych pomysłów naukowców UW, m.in. w poszukiwaniu nowych terapii.
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie lekarze przeprowadzili zabieg wszczepienia 9-letniemu pacjentowi kardiowertera-defibrylatora.
Centralny Szpital Miejski powstanie z początkiem nowego roku w Sosnowcu przy ul. Zegadłowicza po zmianie struktury Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Będą się tam mieściły wszystkie oddziały i izba przyjęć. Szczegóły planowanych zmian organizacyjnych zarząd szpitala przedstawił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sosnowcu.
Efekty leczenia chorych na nowotwory w znacznym stopniu zależą od nakładów finansowych – powiedział w środę w Warszawie prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder. Dodał, że Narodowa Strategia Onkologiczna przewiduje w latach 2020-2030 zwiększenie środków na onkologię.
Do połowy stycznia 2020 r. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przesunął termin otwarcia ofert w przetargu na projekt i budowę Centrum Psychiatrii, w którym znajdą pomoc zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia. Zgodnie z nim wszystkie kobiety w ciąży będą mogły korzystać z bezpłatnych leków.
Cztery oddziały pediatryczne Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu przeniosą się do nowych, wyremontowanych pomieszczeń. Dotąd mieściły się w budynku z 1858 r.
W XVI rankingu szpitali przygotowywanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z „Rzeczpospolitą" na najwyższe podium, z 897,09 pkt, wróciło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.
Podatek od cukru ma zostać wprowadzony najwcześniej na przełomie 2021/2022. – Proces ustawodawczy zajmie około roku. Wcześniej trzeba przygotować projekt zmian. Na razie znamy tylko ich kierunek – tłumaczy Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
13 grudnia 2019 r. w Centrali Lotniczego Pogotowia Ratunkowego została podpisana umowa na zakup dwóch nowych samolotów odrzutowych dla Samolotowego Zespołu Transportowego.
Radni sejmiku województwa wielkopolskiego, chcąc wesprzeć budowę ośrodka radioterapii protonowej, zamierzają zaapelować do premiera i ministra zdrowia o zmiany w specjalnym zespole opracowującym strategię protonoterapii w Polsce.
Gdański Uniwersytet Medyczny, jako pierwszy ośrodek w Polsce i jako jeden z nielicznych na świecie, uzyska dostęp do mikroindentacji, innowacyjnej metody badania kości.
Według nauczycieli nawet 30 proc. dzieci w każdej klasie ma problemy emocjonalne lub rozwojowe. Ich edukacja wymaga wówczas wsparcia pedagoga lub psychologa. Szkoła nie może zmusić rodziców do pójścia z takim dzieckiem do poradni. Ale sąd już tak.
Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski wręczył honorowe odznaczenia osobom zaangażowanym w niesienie pomocy porażonym piorunem, podczas sierpniowej akcji ratunkowej w Tatrach.
Walka z przewlekłą chorobą jest jak maraton, a bliskość rodziny pomaga ją pokonać – podkreślają przedstawiciele Fundacji Ronalda McDonalda, która wspiera rodziców hospitalizowanych dzieci.
Od 1 lipca 2019 r. w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach funkcjonuje Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej dla Osób Dorosłych w Stanie Śpiączki. Podczas maksymalnie rocznej terapii specjaliści z różnych obszarów medycyny sprawują kompleksową opiekę nad pacjentami. Placówka zachęca lekarzy oraz rodziny chorych do kierowania pacjentów do Ośrodka. Nadal dostępne są wolne miejsca.