Polska ma jeden z najlepszych programów lekowych dla chorych na najcięższą postać rdzeniowego zaniku mięśni. Mimo to w Internecie trwają zbiórki, których celem jest uzbieranie gigantycznych środków (nawet 9 mln zł) na terapię genową w USA.
Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad zmianą prawa farmaceutycznego, która wyłączy radiofarmaceutyki spod rygorów produkcji przemysłowej stosowanej w innych lekach.
18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. To ważna data, bo antybiotykooporność to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi.
Od kilku dni zespół lekarzy w Katedrze i Oddziale Klinicznym Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach) ma do dyspozycji hybrydowy mikroskop do zabiegów okulistycznych w technologii 3D oraz rozdzielczości 4K.
W 2018 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 118 kompleksowych kontroli w podmiotach leczniczych.
W ankiecie „Poprawa wyników leczenia dla pacjentów, ocena efektywności” wzięło udział prawie 4000 osób z 10 krajów, w tym 1135 (29%) stanowili pacjenci z Polski.
6 listopada w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM, kierowanej przez prof. dr hab. med. Sławomira Nazarewskiego, przeprowadzono unikalną na skalę światową operację autotransplantacji nerki przeszczepionej z pozaustrojową rekonstrukcją naczyniową.
Każdy deficyt neurologiczny, od błahych pozornie spraw takich jak: drętwienie połowicze, zaburzenia mowy, opadnięty kącik, niedowład ręki, nogi, powinien zaniepokoić. Lepiej przyjechać do szpitala i wrócić po kilku godzinach do domu, niż przyjechać następnego dnia, bo wtedy nie mamy już jak skutecznie pomóc pacjentowi – apeluje dr Jacek Anecki, neurolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Efekty leczenia raka jajnika w Polsce, mierzone długością przeżycia pacjentek są o ok. 10 punktów proc. gorsze niż w innych krajach Unii Europejskiej – mówią eksperci. Ich zdaniem potrzebne są zmiany w organizacji leczenia kobiet z tym rakiem.
Ustalono maksymalne poziomy witamin B1, B2, B12, kwasu pantotenowego, jodu, kofeiny i preparatów z morwy białej w suplementach diety – poinformował w czwartek Główny Inspektorat Sanitarny.
Podniesienie jakości badań patomorfologicznych to najważniejszy cel projektu, którego wdrażanie rozpoczyna Ministerstwo Zdrowia. O jego założeniach i potrzebie współpracy różnych środowisk dyskutowano podczas spotkania, które odbyło się 14 listopada w Warszawie.
Największy w Łodzi Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu im. Mikołaja Kopernika nie będzie przyjmował pacjentów od piątku do poniedziałku – poinformowała Julia Ścigała z biura prasowego placówki. Przerwa w funkcjonowaniu SOR związana jest z pracami technicznymi.
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi inwestuje w bezpieczeństwo zespołów ratownictwa medycznego. W tym celu zakupiono detektory tlenku węgla, które będą chronić ratowników przed przypadkowym zatruciem.
Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi czynności analityczno-śledcze w szpitalu w Grudziądzu (kujawsko-pomorskie). Kontrolujący sprawdzają umowę szpitala z parabankiem opiewającą na 150 mln zł.
Prezes Agencji Badań Medycznych prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna wręczył dr. Jakubowi Berezowskiemu powołanie na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. finansowania badań w Agencji Badań Medycznych.
12 listopada w Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" odbyło się uroczyste podziękowanie prof. dr hab. n. med. Annie Dobrzańskiej za wieloletnią pionierską pracę w IPCZD.
W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób – wynika z zaprezentowanego w czwartek raportu Narodowego Funduszu Zdrowia. Eksperci akcentują, że skuteczniej i taniej jest zapobiegać cukrzycy niż ją leczyć.
Tomasz Latos pokieruje pracami Komisji Zdrowia w Sejmie IX kadencji. O przewodniczenie komisji ubiegał się klub Koalicji Obywatelskiej, ale PiS nie oddało fotela przewodniczącego, przejętego jeszcze przed wyborami.
Szpital Wojewódzki w Suwałkach (Podlaskie) kupił za 1,8 mln zł sprzęt do diagnostyki nowotworowej na oddział onkologiczny, Dzięki nowym urządzeniom będzie można wcześniej wykrywać nowotwory.
Beata Małecka-Libera pokieruje Komisją Zdrowia Senatu. Kto będzie przewodniczącym Komisji Zdrowia w Sejmie, okaże się w czwartek wczesnym popołudniem.