Stworzenie programu leczenia zespołu stopy cukrzycowej, rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące standardów postępowania w diabetologii oraz wprowadzenie do katalogu świadczeń porady diabetologicznej. Myślę, że praca nad tymi trzema obszarami znacząco poprawiłaby losy pacjentów i wyniki ich leczenia – mówi konsultant krajowy ds. diabetologii, prof. Krzysztof Strojek.
Zmiana w podejściu do ochrony danych osobowych i prywatności pacjentów w szpitalach jest nie tylko konieczna, ale i pilna. Jak wykazała bowiem kontrola NIK, rutyna i utarte schematy działania gubią personel szpitali, zobowiązany do dbałości o bezpieczeństwo danych osobowych i medycznych pacjentów.
Biurokracja, zbyt dużo godzin pracy, brak dostępu do nowoczesnych terapii – pomimo wzrostu zarobków liczba medyków decydujących się na emigrację nie zmalała. Co roku wyjeżdża ich z kraju kilkuset - czytamy w czwartek w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Na całym świecie to dzieci są najbardziej narażone na na negatywne skutki zdrowotne zmieniającego się klimatu - alarmują autorzy ogłoszonego raportu The Lancet Countdown.
W środę w Gdańsku otwarto po remoncie Oddział Chorób Wewnętrznych i Hipertensjologii Szpitala im. Mikołaja Kopernika. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 7,97 mln zł, z czego 7,74 mln zł to dotacja samorządu – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
35-letni mężczyzna, który 5 listopada naruszył nietykalność cielesną dwóch ratowników medycznych a także uszkodził ambulans oraz znajdujący się w nim sprzęt został tymczasowo aresztowany.
Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu rozpoczęło realizację programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia "Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta mamy”.
Prof. Maciej Pawłowski, wieloletni kierownik Katedry Chemii Farmaceutycznej UJ CM, były dziekan Wydziału Farmaceutycznego UJ CM, został uhonorowany Medalem Uniwersytetu Montpellier.
Wystarczy dać chorym na akromegalię dostęp do leku znanego prawie 20 lat, aby byli oni leczeni zgodnie z międzynarodowymi standardami – oceniają eksperci. Jak przypominają, akromegalia to poważna, rzadka choroba związana z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu.
Polska ma najniższy w Europie odsetek mieszkańców uprawnionych do korzystania ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych – wynika z najnowszego raportu OECD.
Odnowioną Pracownię Rezonansu Magnetycznego wyposażoną w nowy aparat kupiony za 6 mln zł dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy otwarto w środę w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach – jednym z największych szpitali pediatrycznych w Polsce.
Prof. Tomasz Grodzki został marszałkiem Senatu. Za jego kandydaturą opowiedziało się 51 senatorów. W środę Sejm i Senat wznowią obrady, odbędą się m.in. wybory parlamentarzystów do komisji stałych w obu izbach.
12 listopada premier Mateusz Morawiecki, na wniosek ministra Mariusza Kamińskiego, powołał Zbigniewa Koniusza na stanowisko wojewody świętokrzyskiego.
Jedna firma będzie produkować leki z nadwyżki osocza, które teraz jest sprzedawane za granicę, zadecydowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie chodzi o ok. 200 tysięcy litrów rocznie. Jednak, aby ogłosić przetarg, który wyłoni zwycięską firmę, trzeba zmienić przepisy kilku ustaw.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował komunikat dotyczący zasad rozliczania kwot zobowiązań związanych ze świadczeniami opieki zdrowotnej udzielanymi przez pielęgniarki i położne.
„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie wydanym 13 listopada 2019 roku.
Częścią programu koordynowanej opieki zdrowotnej jest przeprowadzenie badań ankietowych, aby określić stopień satysfakcji, samopoczucie i doświadczenia pacjentów wynikające z opieki – poinformowały ekspertki z NFZ.
Z uwagi na dużą liczbę błędnie wystawionych skierowań, w związku z wprowadzonymi zmianami w przepisach dotyczących realizacji świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2018 r., DZ.U. 2018 poz 2396), Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy zwraca szczególną uwagę na 3 zagadnienia.
Przypadek 77-letniej gdynianki z podejrzeniem zawału, wożonej w poprzednią środę przez karetkę ze szpitala do szpitala, to nie wyjątek, ale coraz częściej smutna rzeczywistość systemu opieki zdrowotnej - czytamy w "Dzienniku Bałtyckim".
W miniony weekend po raz pierwszy zastosowano w karetce neonatologicznej hipotermię, czyli obniżono temperaturę ciała przewożonego noworodka do niecałych 34 st. C. Wszystko po to, aby zminimalizować skutki niedotlenienia okołoporodowego. Dokonała tego ekipa Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.