mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Radom – powstała pracownia leku cytotoksycznego

    Nowa pracownia leku cytotoksycznego, przystosowana do przygotowywania preparatów stosowanych w chemioterapii, powstała w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Koszt przedsięwzięcia to przeszło 1,5 mln zł.

  • URPL ws. ryzyka wystąpienia wad wrodzonych dla produktów leczniczych zawierających ondansetron

    Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikował komunikat skierowany do fachowego personelu medycznego w sprawie danych dotyczących ryzyka wystąpienia wad wrodzonych, pochodzących z niedawno opublikowanych badań epidemiologicznych dla produktów leczniczych zawierających ondansetron.

  • Kidawa-Błońska: Tomasz Grodzki na ministra

    Prof. Tomasz Grodzki będzie ministrem zdrowia w moim rządzie; doskonale wie, jak zreformować służbę zdrowia - poinformowała kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Prof. Alicja Chybicka ma zostać pełnomocnikiem do walki z rakiem.

  • LEK: Absolwenci UJ CM ponownie najlepsi w Polsce

    W tegorocznej jesiennej edycji egzaminu końcowego LEK absolwenci kierunku lekarskiego UJ CM po raz kolejny uzyskali najlepszy wynik spośród wszystkich uczelni medycznych w Polsce – w dwóch podstawowych, najliczniejszych kategoriach zdających po raz pierwszy oraz ostatnich dwóch roczników (w sumie około 95% wszystkich zdających egzamin).

  • Zmiany w organizacji kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy

    Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

  • Blaski i cienie SOR-u

    Nie ma systemu, który by pilnował, by lekarze nie dyżurowali ponad siły. Za to każdego miesiąca pojawiają się problemy z dopięciem grafiku oddziału ratunkowego tak, by na dyżurze było trzech lekarzy, albo chociaż dwóch. Mimo atrakcyjnych zarobków chętnych wciąż nie jest zbyt wielu. I dlatego jeśli ktoś zgadza się wziąć dyżur 48-godzinny, pracodawca przymyka oko – mówi lekarz pracujący na SOR-ze w rozmowie z portalem gazeta.pl.

  • "Nie wolno godzić się na zapaść w służbie zdrowia"

    Nasze marzenia, żeby Polacy w sferze zdrowia przenieśli się w XXI wiek zmieniły się w plan. Następny krok to realizacja tego planu – powiedziała w sobotę w Krakowie kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. – Jesteśmy do tego gotowi od zaraz.

  • Kaczyński: musimy zapewnić każdemu opiekę medyczną za darmo

    Służba zdrowia musi być powszechnie dostępna i publiczna; przede wszystkim musimy zapewniać każdemu rodakowi opiekę medyczną za darmo – mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas poświęconej zdrowi konwencji programowej partii w Opolu.

  • Szumowski: podwojenie nakładów na zdrowie to krok milowy

    Podwojenie finansów na służbę zdrowia oraz nadanie polityce zdrowotnej priorytetu w programie wyborczym PiS „Piątka dla zdrowia” jest krokiem milowym – stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  • PiS przedstawiło „piątkę dla zdrowia”

    Wzrost nakładów na ochronę zdrowia, Fundusz Modernizacji Szpitali, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie oraz miliard na centrum onkologii – zakłada „piątka dla zdrowia” zaprezentowana w sobotę przez PiS.

  • "Setki milionów zł rocznie przeznaczamy na badania"

    Na przyszły sukces służby zdrowia składają się w istotnej mierze badania medyczne, realizowane w Polsce – powiedział w sobotę w Opolu na konwencji PiS poświęconej zdrowiu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz.

  • Premier: dwa razy więcej na zdrowie

    Wydatki na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. PKB oznaczają, że w latach 2018–24 wydamy prawie dwa razy więcej niż w okresie 2008-14 – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Podczas konwencji PiS na temat zdrowia w Opolu ocenił, że decyzja o zwiększeniu nakładów była bardzo odważna.

  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę dostanie 2 mln zł na całodobowy telefon

    365 tys. zł od internautów i ponad 1,6 mln zł od Kulczyk Foundation na telefon zaufania prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę: błyskawicznie zebrano kwotę, która w 2020 r. pozwoli nie tylko utrzymać telefon zaufania, ale go rozwinąć tak, by działał całą dobę.

  • Opole – Klinika ginekologiczno-położnicza z certyfikatem akredytacyjnym MZ

    Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu otrzymało certyfikat akredytacyjny przyznawany przez Ministra Zdrowia – poinformował dyrektor opolskiej kliniki Edward Puchała.

  • Opolski samorząd chce uruchomić oddział neurochirurgii

    Władze województwa opolskiego oczekują od NFZ podpisania kontraktu pozwalającego na uruchomienie oddziału neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu. Czekamy na opinię ministerstwa – odpowiada NFZ.

  • CSIOZ: w Rejestrze Asystentów Medycznych nowa funkcjonalność

    W ramach systemu Rejestr Asystentów Medycznych dostępna jest nowa funkcjonalność, która umożliwi lekarzom i lekarzom dentystom upoważnienie asystentów medycznych do wystawiania w ich imieniu, poza e-ZLA, także e-recepty i e-skierowania.

  • RPO: chorujący na Alzheimera i ich opiekunowie nie powinni być sami

    Osoby, które chorują na Alzheimera i ich opiekunowie po prostu nie powinni być sami, powinni mieć wsparcie lokalnej społeczności i państwa – mówił w poniedziałek rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

  • OZZL: sprawdzimy wiarygodność deklaracji prezesa PiS

    ZK OZZL informuje, że wysłał do prezesa PiS, premiera RP i ministra zdrowia pisma z wnioskiem o zawarcie porozumienia między Rządem RP a związkami zawodowymi skupionymi w Porozumieniu Zawodów Medycznych ws. nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

  • Bielsko-Biała – szpital kupił rezonans magnetyczny

    Nowy rezonans magnetyczny kupił bielski szpital wojewódzki. Urządzenie, najnowocześniejsze w Polsce, kosztowało 5,5 mln zł. Zastąpiło zużyty sprzęt starszej generacji, który służył pacjentom od ponad 10 lat – podała dyrektor placówki Sabina Bigos-Jaworowska.

  • Schetyna: mamy plan uzdrowienia służby zdrowia

    Wiemy jak uzdrowić zrujnowaną przez PiS służbę zdrowia – zapewnił lider PO Grzegorz Schetyna w Ostrowie Wielkopolskim. Dodał, że również z przyszłą szefową KE rozmawiał niedawno o opiece zdrowotnej Polaków, by ci mogli być leczeni jak Francuzi czy Niemcy.

98853 artykuły - strona 2094 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.