Z kraju

  • MZ precyzuje przepisy ws. badań kierowców

    Usunięcie problemów interpretacyjnych oraz wątpliwości merytorycznych w zakresie przeprowadzanych badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców - to, jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, główny cel projektu zmiany rozporządzenia w tej sprawie.

  • Przegrywamy walkę z alkoholizowaniem Polski

    Prawie 3 mln Polaków pije alkohol ryzykownie lub szkodliwie – powiedzieli w środę eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie. Podkreślili, że jednym z powodów jest powszechne przyzwolenie dla picia alkoholu i ograniczone możliwości leczenia tego uzależnienia.

  • AOTMiT proponuje wzrost wyceny opieki długoterminowej

    Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji informuje, że w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji zostały opublikowane raporty w sprawie ustalenia taryfy świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

  • "Żadnych innych wrogów nie mamy"

    W Polsce wzrastają nakłady na obronność, na różne sektory gospodarcze, bo boimy się jakiegoś potencjalnego wroga. A tak naprawdę potencjalnym wrogiem każdego z nas jest choroba. Żadnych innych wrogów nie mamy - powiedział w Magazynie "EKG" na antenie TOK FM prezes Naczelnej Izby Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.

  • Dodatkowe 6 mln zł na domową wentylację w mazowieckim NFZ

    Mazowiecki oddział NFZ po analizie realizacji w I półroczu 2019 r. świadczeń domowej wentylacji mechanicznej, w tym tzw. nadwykonań, wysłał aneksy do umów z placówkami na łączną kwotę 6 mln zł. Wkrótce analizę realizacji świadczeń zakończą również pozostałe oddziały wojewódzkie - poinformował rzecznik NFZ Andrzej Troszyński.

  • Inteligentne opaski dla seniorów w Gdańsku

    Gdańsk po raz kolejny rozdaje seniorom inteligentne opaski ratujące życie. "Bransoletki życia" wyposażone w czujniki umożliwiają m.in. połączenie z ratownikiem medycznym w razie potrzeby jednak również mogą gromadzić dane osobowe w tym dane wrażliwe.

  • Szpital w Koninie zawiesił kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego

    Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie (Wielkopolskie) zawiesił w środę kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego. Ma to związek ze śmiercią pacjentki, w której ciele zaszyto narzędzie chirurgiczne.

  • 50-lecie akademickiego kształcenia pielęgniarek w Polsce

    W dniach 12-14 września w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Osiągnięcia naukowe pielęgniarstwa polskiego w kontekście wyzwań procesu globalizacji jutra”. Konferencja towarzyszyła obchodom Jubileuszu 50-lecia Akademickiego Kształcenia Pielęgniarek w Polsce.

  • 400 tys. zł na zakup nowej karetki dla Inowrocławia

    W ramach „Programu wymiany ambulansów" realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, w województwie kujawsko-pomorskim wymienionych zostanie 13 karetek. Jedną z placówek, która otrzyma 400 tys. zł dofinansowania na zakup nowoczesnej karetki, jest Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu.

  • Nowa stacja pogotowia w Łobzie

    Ratownicy medyczni w Łobzie będą pracować w bardziej komfortowych warunkach. To także większy spokój dla pacjentów oczekających na pomoc. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego oddaje do użytku kolejną nowoczesną filię w terenie. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło w środę, 18 września 2019 roku.

  • Rusza akcja "Wrzuć bieg na zdrowie"

    Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur zainaugurowali wspólną akcję "Wrzuć bieg na zdrowie". Skierowana głównie do zawodowych kierowców inicjatywa ma promować wśród nich zdrowy tryb życia.

  • Poziomy informowania i alarmowania o smogu mogą spaść o połowę

    Resort środowiska przekazał Ministerstwu Zdrowia propozycję ostrzejszych przepisów antysmogowych, których konsekwencją ma być częstsze informowanie o dużych stężeniach zanieczyszczeń - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Nowe poziomy informowania i alarmowania o smogu mogą spaść o połowę.

  • Jacyna: pokażcie rządowi koszty podwyżek

    W niektórych szpitalach powiatowych już nawet 85 proc. budżetu placówki to wynagrodzenia personelu. Konieczne jest nie tylko zwiększenie finansowania, ale też zmiana jego sposobu – inaczej zapaść szpitali powiatowych i całego systemu będzie nieodwracalna.

  • Czechy – kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dziecko

    W Pradze poinformowano we wtorek o narodzinach drogą cięcia cesarskiego dziecka, którego matce przeszczepiono macicę od zmarłej kobiety. To pierwszy taki przypadek na świecie, gdy dawczyni wcześniej nie rodziła.

  • Brak środków, strategii, standardów

    Nie wszyscy potrzebujący mają dostęp do odpowiedniej opieki paliatywnej i hospicyjnej. Powodem jest m.in. wąska lista chorób - głównie nowotworowych - kwalifikujących do takiej opieki i mała jej dostępność na wsiach oraz wprowadzone przez NFZ limity w finansowaniu tego typu świadczeń.

  • COI będzie państwowym instytutem badawczym

    Reorganizację Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie polegającą na zmianie nazwy na Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz nadanie jednostce statusu państwowego instytutu badawczego zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów.

  • Opieka środowiskowa i właściwa terapia szansą na aktywne życie pacjentów ze schizofrenią

    Opieka środowiskowa jest jednym z najważniejszych aspektów mających na celu poprawę opieki zdrowotnej nad pacjentami cierpiącymi na schizofrenię – wynika z najnowszego raportu Uczelni Łazarskiego pt. „Schizofrenia – kluczowe aspekty organizacyjne i finansowe. Model opieki psychiatrycznej nakierowany na wartość zdrowotną”.

  • Rusza budowa platformy do gromadzenia danych o nowotworach

    Platforma e-KRN+ będzie miejscem gromadzenia i analizy danych z Krajowego Rejestru Nowotworów oraz onkologicznych rejestrów narządowych. Umożliwi ona integrację funkcjonujących na niej rejestrów z systemami świadczeniodawców leczących choroby nowotworowe.

  • Szumowski: drastycznie uszczelniony system obrotu lekami

    Dzięki działaniom rządu trudniej jest wywozić leki, więc w Polsce zostaje ich więcej – powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wśród tych działań wymienił m.in. wprowadzenie odpowiedzialności karnej za wywóz, a także umożliwienie dostępu do informacji skarbowych.

  • MZ zapowiada powiązanie badań profilaktycznych z medycyną pracy

    Powiązanie badań profilaktycznych z medycyną pracy długofalowo przyniesie korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom - uważa minister zdrowia Łukasz Szumowski.

98854 artykuły - strona 2103 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.