Do 23 września trwa otwarty nabór placówek podstawowej opieki zdrowotnej z województw mazowieckiego i łódzkiego do współpracy z Instytutem Kardiologii w Warszawie w projekcie profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca – poinformowała dr Anita Aranowska ze stołecznego Instytutu.
Oddziały Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej oraz Urologii i Onkologii Urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. przeszły gruntowną modernizację. Powstała nowoczesna Pracownia Leku Cytostatycznego, a Zakład Radiologii został wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny.
18 września rusza trzeci nabór wniosków o pomoc materialną dla studentów kierunków lekarskich. – Te stypendia pozwolą na pokrycie deficytu lekarzy w Lubuskiem. Dzisiejsi studenci za kilka lat podejmą pracę w tutejszych szpitalach. Zatem inwestycja w stypendia zwróci nam się z nawiązką – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.
Nowy zestaw do litotrypsji, czyli rozkruszania kamieni nerkowych metodą ESWL, otrzyma bielski Szpital Wojewódzki. Dyrektor placówki Sabina Bigos-Jaworowska powiedziała w poniedziałek, że pacjenci skorzystają z niego już na początku przyszłego roku.
Ponad 4 miliony złotych na zakup sprzętu do ratowania zdrowia i życia ludzkiego otrzyma Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach z Funduszu Sprawiedliwości. Umowy w tej sprawie podpisali 16 września Zbigniew Ziobro Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny oraz Bartosz Stemplewski, dyrektor WSzZ.
Niemal co piąty uczeń klas 3. i 7. szkół podstawowych w Gdyni cierpi na nadwagę, a u 5% stwierdzono otyłość. Ten stan przekłada się na nieprawidłowe ciśnienie tętnicze, niedostateczną wydolność fizyczną czy wady postawy, które wykryto już u przeszło połowy uczniów.
W Pałacu Staszica w Warszawie prezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) prof. Jerzy Duszyński oraz wiceprezes PAN prof. Stanisław J. Czuczwar wręczyli nominacje dla nowych członków Akademii Młodych Uczonych (AMU) zatwierdzanych na 5-letnią kadencję.
Pracownia Medycyny Nuklearnej w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu po modernizacji zyskała nowoczesny sprzęt. Pracownia wzbogaciła się m.in. gammakamerę SPECT/CT, która jest niezbędna do diagnostyki chorych z rakiem tarczycy.
Starosta krośnieński Grzegorz Garczyński, burmistrz Krosna Odrz. Marek Cebula i członek zarządu powiatu krośnieńskiego Radosław Sujak byli gośćmi marszałek Elżbiety Anny Polak. Tematem spotkania było wsparcie samorządu województwa dla szpitala krośnieńskiego prowadzonego przez Zachodnie Centrum Medyczne.
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie otrzymał wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020 na realizację projektu pn. „Procuratio - rozwój osób wykonujących czynności administracyjne i zarządcze w systemie ochrony zdrowia”.
Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Wojewódzkiego Podlaskiego. W poniedziałek (16.09), podczas spotkania w Szpitalu Ogólnym w Grajewie, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego przekazał symboliczny czek na ten cel.
Podpisy pod aktem erekcyjnym związanym z budową kompleksu uzdrowiskowego w Lidzbarku Warmińskim złożyli marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz Jacek Wiśniowski, burmistrz tego miasta.
14 września odbyły się Europejskie Dni Dziedzictwa, w których po raz pierwszy uczestniczyło Muzeum Medycyny i Farmacji w Sosnowcu.
12 września prof. dr hab. Jan Styczyński został odznaczony medalem Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów (PTHiT) za „szczególne osiągniecia w dziedzinie hematologii i badawcze dokonania, które niejednokrotnie sławiły imię polskiej nauki”.
W Lizbonie zakończyła się 16. edycja największej na świecie konferencji urologii robotycznej – ERUS (EAU Robotic Urology Section), która zgromadziła ponad tysiąc osób, w tym światowe autorytety w zakresie chirurgii robotycznej, a jednym z nich był polski urolog Paweł Wisz z krakowskiego Szpitala na Klinach.
16 września został podpisany List intencyjny pomiędzy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego reprezentowanym przez prof. dr hab. n. med. Ryszarda Gellerta – Dyrektora CMKP, a Instytutem Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, reprezentowanym przez dr hab. n. med. Tomasza Hryniewieckiego, prof. nadzw. IK.
Popularyzacji wiedzy wśród pacjentów i lekarzy, ale też zachęcaniu do wczesnych badań służy rozpoczęty w poniedziałek Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Po raz siódmy włączyli się do niego specjaliści w Białymstoku.
W Poznaniu powstanie Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny – zapewniła w poniedziałek w stolicy Wielkopolski minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak podkreśliła, "decyzja polityczna w tym zakresie została podjęta".
11 nowych karetek pogotowia ratunkowego trafi do województwa pomorskiego w ramach "Programu wymiany ambulansu". Ministerstwo Zdrowia dofinansowuje zakup każdego pojazdu w kwocie 400 tys. zł.
E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to najnowsze ułatwienia dla pacjentów, które przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.