mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • "Wstrzymanie planowych przyjęć pacjentów było nieuzasadnione"

    Wstrzymanie planowych przyjęć pacjentów do szpitala jest działaniem nieuzasadnionym, mogącym wpłynąć bezpośrednio na stan zdrowia, a nawet życia pacjentów oczekujących na właściwe leczenie – podkreśla dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz, Krajowy Konsultant ds. Epidemiologii, w opinii na temat zdarzeń w związku z zakażeniami Klebsiella pneumoniae NDM w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.

  • Nieruchawy jak Polak

    Polacy wydają coraz więcej na sport i rekreację, ale ich aktywność ruchowa maleje: tylko 28% regularnie uprawia sport, a 56% nie uprawia go w ogóle. Brak aktywności fizycznej przynosi naszej gospodarce 7 mld zł strat rocznie.

  • Poznański szpital rusza z akcją badań laryngologicznych w zakładach pracy

    Bezpłatne badania laryngologiczne przeprowadzać będą w siedzibach wielkopolskich firm lekarze ze Szpitala Klinicznego im Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu. Przedsięwzięcie ma pomóc w szybkim rozpoznawaniu nowotworów głowy i szyi.

  • Chirurgiczne leczenie otyłości – nowa poradnia w SPSK2 PUM

    Od 1 sierpnia przy Poradni Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie funkcjonuje Poradnia Chirurgicznego Leczenia Otyłości.

  • Sztuczna inteligencja może wspomóc leczenie uzależnienia od alkoholu

    W Internecie dostępna jest darmowa aplikacja, która może wspomóc osoby uzależnione od alkoholu w zmaganiach z nałogiem. „To unikatowe rozwiązanie, jedno z dwóch na świecie opartych na sztucznej inteligencji” – powiedział Krzysztof Przewoźniak, kierujący pracami badawczo-rozwojowymi systemu o nazwie Addictions.ai.

  • Śląskie - ok. 12,5 tys. przedszkolaków obejmie kampania "Mogę! Zatrzymać smog"

    Ok. 12,5 tys. przedszkolaków z woj. śląskiego obejmie kampania "Mogę! Zatrzymać smog". To kolejne działanie samorządu tego regionu na rzecz edukowania mieszkańców, zwłaszcza dzieci i ich opiekunów, o wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.

  • K. pneumoniae NDM w Szpitalu Bielańskim

    W Szpitalu Bielańskim im. Ks. Jerzego Popiełuszki SPZOZ w Warszawie na II Oddziale Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Nefrologii trwa ognisko epidemiczne spowodowane Klebsiella pneumoniae wytwarzającą karbapenemazę New Delhi.

  • Dolny Śląsk - 6,5 mln zł na zakup 16 karetek

    Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak informuje, że dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia sfinansowany zostanie zakup 16 nowych karetek dla placówek służby zdrowia na Dolnym Śląsku. Dotacja dla poszczególnych stacji wyniesie do 400 tys. zł na jeden ambulans. W sumie region otrzyma wsparcie w wysokości blisko 6,5 mln zł.

  • Gdynia - ogród dla pacjentów onkologicznych

    Są na nim ławki, stoliki i donice z mnóstwem zieleni. Mowa o ogrodzie, który otwarto 23 sierpnia na tarasie Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Ma pomóc w terapii osobom chorym na raka.

  • Karetka dla szpitala w Sieradzu z budżetu obywatelskiego

    Nowy ambulans dla Wyjazdowego Ratownictwa Medycznego Szpitala Wojewódzkiego im. Stefana Prymasa Wyszyńskiego w Sieradzu zakupiony został za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego. W głosowaniu mieszkańców uzyskał 3 708 punktów.

  • E-recepta w drodze z wakacji

    Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło I etap kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat korzyści związanych z e-receptą i zalet Internetowego Konta Pacjenta.

  • W Polsce wzrosło spożycie cukru i mięsa

    W 2018 r. średnie miesięczne bilansowe spożycie mięsa przypadające na jednego Polaka wyniosło ok. 6,38 kg, czyli 76,5 kg rocznie. To wzrost o 6% w porównaniu do 2003 r. Znacznie wzrosło spożycie cukru w analizowanym okresie (2003-2018) – o 23% i w 2018 r. wynosiło ono średnio w miesiącu ok. 3,88 kg, czyli 46,5 kg rocznie na osobę.

  • Nowe Centra Zdrowia Psychicznego jeszcze w tym roku

    Pilotaż programu psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przynosi na tyle dobre efekty, że nadal będzie rozwijany, żeby docelowo objąć cały kraj.

  • Dosyć rozmów, czas na rozwiązania

    Samorządy zawodów medycznych oraz związki zawodowe razem z organizacjami zrzeszającymi pracodawców ochrony zdrowia i pacjentami utworzyły wspólny front w walce o wyższe nakłady na zdrowie. Wystosują do władz Rzeczpospolitej apel o zwiększenie finansowania i utworzenie spójnej strategii dla ochrony zdrowia.

  • Czy będzie rządowy projekt ustawy ograniczający dostęp do żłobków i przedszkoli dla nieszczepionych dzieci?

    Wojewoda wielkopolski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwał Rady Miasta Poznania, zgodnie z którymi wykonanie obowiązkowych szczepień byłoby warunkiem dostania się do miejskiego żłobka.

  • Na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy o wyzwaniach profilaktyki zdrowotnej

    Nie ulega wątpliwości, że profilaktykę trzeba umiejętnie promować, przy czym tej chwili nakłady na te zadania nie przekraczają 1% budżetu samorządów. A przecież wczesne wykrywanie chorób znacznie zmniejsza późniejsze koszty: leczenia czy absencji w pracy.

  • 1 mln zł na pomoc protestującym lekarzom

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przeznaczył 1 mln zł na pomoc lekarzom, którzy w ramach akcji protestacyjnej ograniczą czas pracy i spadną przez to ich dochody. Mogą liczyć na tysiąc zł miesięcznie - pisze "Rzeczpospolita".

  • Psychiatria w reformie

    Psychiatria – przez lata zaniedbywana – jest na etapie głębokiej reformy, ale ten proces nie potrwa miesiąc czy nawet rok – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak ocenia, wprowadzony w ubiegłym roku pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa dobrze i zostanie rozszerzony.

  • Polski start up doceniony za system diagnostyki infekcji bakteryjnych

    Firma, współtworzona przez jednego z laureatów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Piotra Garsteckiego, otrzymała grant w wysokości 1,9 miliona euro, na badania nad innowacyjnym systemem BacterOMIC, który pozwoli na szybszą i tańszą diagnostykę infekcji bakteryjnych, co jest szczególnie ważne w przypadku trudnych, hospitalizowanych zakażeń.

  • Sosnowiec - IMPiZŚ do likwidacji

    Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia, który zakłada likwidację Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

98868 artykułów - strona 2121 z 4944
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.