Wstrzymanie planowych przyjęć pacjentów do szpitala jest działaniem nieuzasadnionym, mogącym wpłynąć bezpośrednio na stan zdrowia, a nawet życia pacjentów oczekujących na właściwe leczenie – podkreśla dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz, Krajowy Konsultant ds. Epidemiologii, w opinii na temat zdarzeń w związku z zakażeniami Klebsiella pneumoniae NDM w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.
Polacy wydają coraz więcej na sport i rekreację, ale ich aktywność ruchowa maleje: tylko 28% regularnie uprawia sport, a 56% nie uprawia go w ogóle. Brak aktywności fizycznej przynosi naszej gospodarce 7 mld zł strat rocznie.
Bezpłatne badania laryngologiczne przeprowadzać będą w siedzibach wielkopolskich firm lekarze ze Szpitala Klinicznego im Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu. Przedsięwzięcie ma pomóc w szybkim rozpoznawaniu nowotworów głowy i szyi.
Od 1 sierpnia przy Poradni Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie funkcjonuje Poradnia Chirurgicznego Leczenia Otyłości.
W Internecie dostępna jest darmowa aplikacja, która może wspomóc osoby uzależnione od alkoholu w zmaganiach z nałogiem. „To unikatowe rozwiązanie, jedno z dwóch na świecie opartych na sztucznej inteligencji” – powiedział Krzysztof Przewoźniak, kierujący pracami badawczo-rozwojowymi systemu o nazwie Addictions.ai.
Ok. 12,5 tys. przedszkolaków z woj. śląskiego obejmie kampania "Mogę! Zatrzymać smog". To kolejne działanie samorządu tego regionu na rzecz edukowania mieszkańców, zwłaszcza dzieci i ich opiekunów, o wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.
W Szpitalu Bielańskim im. Ks. Jerzego Popiełuszki SPZOZ w Warszawie na II Oddziale Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Nefrologii trwa ognisko epidemiczne spowodowane Klebsiella pneumoniae wytwarzającą karbapenemazę New Delhi.
Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak informuje, że dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia sfinansowany zostanie zakup 16 nowych karetek dla placówek służby zdrowia na Dolnym Śląsku. Dotacja dla poszczególnych stacji wyniesie do 400 tys. zł na jeden ambulans. W sumie region otrzyma wsparcie w wysokości blisko 6,5 mln zł.
Są na nim ławki, stoliki i donice z mnóstwem zieleni. Mowa o ogrodzie, który otwarto 23 sierpnia na tarasie Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Ma pomóc w terapii osobom chorym na raka.
Nowy ambulans dla Wyjazdowego Ratownictwa Medycznego Szpitala Wojewódzkiego im. Stefana Prymasa Wyszyńskiego w Sieradzu zakupiony został za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego. W głosowaniu mieszkańców uzyskał 3 708 punktów.
Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło I etap kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat korzyści związanych z e-receptą i zalet Internetowego Konta Pacjenta.
W 2018 r. średnie miesięczne bilansowe spożycie mięsa przypadające na jednego Polaka wyniosło ok. 6,38 kg, czyli 76,5 kg rocznie. To wzrost o 6% w porównaniu do 2003 r. Znacznie wzrosło spożycie cukru w analizowanym okresie (2003-2018) – o 23% i w 2018 r. wynosiło ono średnio w miesiącu ok. 3,88 kg, czyli 46,5 kg rocznie na osobę.
Pilotaż programu psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przynosi na tyle dobre efekty, że nadal będzie rozwijany, żeby docelowo objąć cały kraj.
Samorządy zawodów medycznych oraz związki zawodowe razem z organizacjami zrzeszającymi pracodawców ochrony zdrowia i pacjentami utworzyły wspólny front w walce o wyższe nakłady na zdrowie. Wystosują do władz Rzeczpospolitej apel o zwiększenie finansowania i utworzenie spójnej strategii dla ochrony zdrowia.
Wojewoda wielkopolski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwał Rady Miasta Poznania, zgodnie z którymi wykonanie obowiązkowych szczepień byłoby warunkiem dostania się do miejskiego żłobka.
Nie ulega wątpliwości, że profilaktykę trzeba umiejętnie promować, przy czym tej chwili nakłady na te zadania nie przekraczają 1% budżetu samorządów. A przecież wczesne wykrywanie chorób znacznie zmniejsza późniejsze koszty: leczenia czy absencji w pracy.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przeznaczył 1 mln zł na pomoc lekarzom, którzy w ramach akcji protestacyjnej ograniczą czas pracy i spadną przez to ich dochody. Mogą liczyć na tysiąc zł miesięcznie - pisze "Rzeczpospolita".
Psychiatria – przez lata zaniedbywana – jest na etapie głębokiej reformy, ale ten proces nie potrwa miesiąc czy nawet rok – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak ocenia, wprowadzony w ubiegłym roku pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa dobrze i zostanie rozszerzony.
Firma, współtworzona przez jednego z laureatów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Piotra Garsteckiego, otrzymała grant w wysokości 1,9 miliona euro, na badania nad innowacyjnym systemem BacterOMIC, który pozwoli na szybszą i tańszą diagnostykę infekcji bakteryjnych, co jest szczególnie ważne w przypadku trudnych, hospitalizowanych zakażeń.
Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia, który zakłada likwidację Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.