Opublikowana została tzw. Lista Szanghajska 2019, czyli ranking najlepszych uczelni na świecie.
Zespół kardiologów i kardiochirurgów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeprowadził na początku sierpnia zabieg wymiany zastawki mitralnej serca bez otwierania pacjentce klatki piersiowej – a więc metodą przezskórną.
Oddział Dermatologii Dziecięcej otwarto we wtorek w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu (Śląskie). To zaledwie jeden z czterech oddziałów szpitalnych w Polsce, gdzie można leczyć dzieci z chorobami skóry.
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie uruchamia rekrutację na Medyczny Uniwersytet Seniora, jedyny taki uniwersytet w Polsce. Uczelnia zaprasza osoby zainteresowane medycyną i naukami pokrewnymi. Studia przeznaczone są dla mieszkańców Szczecina, którzy ukończyli 60 lat.
Zabezpieczenie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach nowego modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży - to jeden z celów rozporządzenia Ministra Zdrowia, którego projekt trafił właśnie do konsultacji.
Prawie wszystkie zwolnienia lekarskie w Pomorskiem wystawiane są elektronicznie. W lipcu na ponad 106 tys. zwolnień, które trafiły do pomorskich oddziałów ZUS, tylko 24 wystawiono w formie papierowej – poinformował we wtorek regionalny rzecznik prasowy ZUS Krzysztof Cieszyński.
Uzależnienie od tytoniu to przewlekła i nawracająca choroba, a nie tylko zły nawyk i brak silnej woli – powiedzieli we wtorek eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie. Podkreślili, że ponad 80 proc. palaczy nie jest w stanie przestać palić.
Nowy szpital zostanie wybudowany do 2024 r. w Gliwicach. Przejmie funkcje realizowane obecnie w dwóch budynkach – przy ul. Kościuszki i przy Zygmunta Starego – to dawny szpital wojskowy przejęty w 2012 r. przez miasto i włączony do Szpitala Miejskiego nr 4.
Od 1 lipca br. wysokość wynagrodzenia lekarzy stażystów i lekarzy dentystów stażystów wzrośnie z 2465 zł brutto do 2509 zł brutto.
Dwa przeszczepienia wątroby wykonano w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. W ten sposób placówka dołączyła do grona dziewięciu polskich szpitali, które wykonują takie zabiegi. Pierwsza operacja odbyła się w maju, a druga pod koniec lipca.
Na przełomie sierpnia i września br. dodatkowe blisko 13 mln zł przeznaczy na leczenie pacjentów Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ. Pieniądze te znalazły się po dokonanej przez prezesa NFZ zmianie planu finansowego – poinformował we wtorek Oddział.
20 sierpnia zapadła decyzja o przywróceniu na 14 oddziałach Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. przyjęć pacjentów w trybie planowym.
O sick building syndrome opowiadają lekarz – prof. Cezary Pałczyński i architekt – dr inż. Romuald Loegler.
Parlament ma przyjąć nowatorskie przepisy eliminujące sklepy z substancjami psychoaktywnymi z ulic polskich miast.
Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do kierowników szpitali o podjęcie wzmożonych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom przebywających na ich oddziałach.
Do 28 sierpnia trwa otwarty nabór placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego do współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku w projekcie profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca - poinformował dr Krzysztof Chlebus z UCK.
Spółka prowadząca w Katowicach prywatny szpital Geo Medical złożyła w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Powodem jest utrata płynności finansowej, brak możliwości regulowania zobowiązań i prowadzenia bieżącej działalności. Ostatni pacjenci opuścili szpital dwa tygodnie temu.
Dwa miejskie szpitale, Praski i Solecki, otwierają gabinety ginekologiczne przystosowane do przyjmowania pacjentek z niepełnosprawnościami. Ułatwieniem będzie nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim forma zapisów i przebieg samej wizyty lekarskiej - poinformował w poniedziałek ratusz.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i zastępca dyrektora LPR Marcin Podgórski podpisali umowę na dofinansowanie projektu Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR).
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny w Zielonej Górze pozytywnie zarekomendował wznowienie pracy kilkunastu oddziałów Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.