Prof. Władysław Nasiłowski, wybity lekarz, nestor śląskiej medycyny i jedna z najwybitniejszych postaci polskiej medycyny sądowej, odbierze w tym roku nagrodę Lux ex Silesia (Światło ze Śląska).
14 sierpnia 2019 roku przekroczona została liczba 300 000 lądowań od wprowadzenia śmigłowców EC135 w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kompletne listy wyborcze do Sejmu oraz kandydatów do Senatu. Nie ma niespodzianek – do obu izb parlamentu kandydują ci, którzy w tej chwili zajmują się ochroną zdrowia.
Stan ochrony zdrowia uzyskał najwięcej – 55 proc. – wskazań jako najważniejszy temat kampanii wyborczej w sondażu Kantar, przeprowadzonym dla „Faktów” TVN. Tematy związane z ochroną zdrowia są, według Polaków, ważniejsze nawet niż programy socjalne, takie jak 500 plus czy trzynasta emerytura.
Wspólne badania naukowe, dotyczące leczenia niepłodności, zakłada porozumienie podpisane między opolskim Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii a Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.
Ustawa Prawo zamówień publicznych prowadzi w nauce do licznych absurdów – skarżą się naukowcy. – Najważniejszy podnoszony przez naukowców postulat uwzględniono w projekcie nowej ustawy – komentuje resort przedsiębiorczości. Szef FNP prof. Maciej Żylicz uważa, że potrzebne są większe zmiany.
Pani z dorosłymi już wnukami podzieliła się refleksją, że „obiecywali długie życie, a jest tylko starość”. Nieporadność, choroby, postępująca utrata samodzielności, a także poczucie nieprzydatności są udręką seniorów, a dla społeczeństw oznaczają problemy i koszty.
Trudno sprostać wszystkim możliwościom, jakie niesie ciągle rozwijająca się medycyna, ale są grupy pacjentek, od lat pozbawionych dostępu do leków, dzięki którym mogłyby żyć dłużej i lepiej – uważa prezes Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Krystyna Wechmann.
Dr Marek Działoszyński, Prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze informuje, że w lecznicy trwają właśnie intensywne przygotowania do systematycznego przywracania na poszczególnych oddziałach przyjęć pacjentów w trybie planowym.
14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Jej celem jest stopniowa poprawa dostępności podmiotów publicznych, dzięki której osoby ze szczególnymi potrzebami w sposób możliwie samodzielny będą mogły korzystać z usług publicznych.
W wyszkowskim szpitalu dobiegła końca modernizacja budynków oddziałów kardiologicznego i chorób wewnętrznych. Szpital zyskał też nowy sprzęt i wyposażenie. Inwestycja była możliwa dzięki 5,3 mln zł z UE przyznanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
3 mln zł przeznaczy szpital MSWiA w Rzeszowie na doposażenie pracowni oddziału kardiologicznego. Kupiony zostanie m.in. moduł do rekonstrukcji anatomii jam serca. Pieniądze w znacznej części pochodzą z dotacji Ministerstwa Zdrowia.
Podwyżka kwoty bazowej w ustawie o wynagrodzeniu minimalnym pracowników medycznych spowoduje że najmłodsi lekarze – stażyści i część rezydentów, którzy niedawno rozpoczęli specjalizację – dostaną wyższe wynagrodzenia. Podwyżki obowiązują od 1 lipca.
Oszczędności uzyskane na leczeniu osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna powinno się przeznaczyć na refundację nowych leków biologicznych dla tej grupy chorych – ocenił konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii prof. Jarosław Reguła.
Ponad 10 milionów Polaków cierpi na różnego rodzaju choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty układowy, łuszczycowe zapalenie stawów czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.
30 tys. osób uratował do tej pory przed ślepotą program leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki (AMD) – Jest to sukces w skali Europy – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.
Kosztem ponad 3 mln zł wyremontowano i wyposażono blok porodowy w szpitalu powiatowym w Świętochłowicach (Śląskie). We wtorek otwarto go po trwającym od początku tego roku remoncie.
Celem Nagrody im. bł. Gerarda jest wyróżnienie i uhonorowanie za wybitne osiągnięcia w ratownictwie medycznym lub działania na rzecz systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.
Finiszuje budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Trwają prace wykończeniowe, procedury odbiorowe i instalacja wyposażenia, w tym sprzętu i aparatury medycznej najnowszej generacji. Przenosiny oddziałów i pozostałych jednostek lecznicy do nowych budynków w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Dużym sukcesem zakończył się udział reprezentantów Polski w 49. Tenisowych Mistrzostwach Świata Lekarzy rozgrywanych w Wilnie. W indywidualnych rozgrywkach polscy medycy zdobyli cztery złote medale.