Stypendia, refundacja kosztów kursów specjalizacyjnych czy dofinansowanie wynajmu mieszkania – tak władze Częstochowy chcą zachęcić młodych lekarzy do pracy w tym mieście. Do 6 września potrwa nabór studentek i studentów medycyny zainteresowanych miejskim stypendium.
Wybudowany kosztem 36 mln zł Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) otwarto w środę w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. W planach jest stworzenie w tej placówce centrum urazowego. Pozytywnie do tej inicjatywy odniósł się w środę minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.
W 2018 roku na oddziałach szpitali więziennych przebywało 4715 pacjentów, a poza więziennymi podmiotami leczniczymi 4168 pacjentów.
26,6% kobiet i ok. 10% mężczyzn chorych na łuszczycę rezygnuje z leczenia po podjęciu decyzji o dziecku - wynika z badania przeprowadzonego przez AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS w ramach kampanii „Planujemy nowe życie”.
4 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał umowę wartą ponad 5 mln zł na realizację Programu profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim.
17 lipca z inicjatywy marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak odbyło się spotkanie w sprawie przywrócenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dla Nerwowo i Psychicznie Chorych SP ZOZ w Ciborzu.
Andrzej Jacyna złożył w środę dymisję z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.
W środę Komisja Zdrowia przeprowadziła pierwsze czytanie projektu zmieniającego kwotę bazową. Z blisko godzinnej dyskusji wynika, że nikogo on nie satysfakcjonuje.
Jaki pomysł na zażegnanie kryzysu lekowego i zagwarantowanie, że się on nie powtórzy mają MZ i rząd – dopytywali posłowie opozycji podczas posiedzenia Komisji Zdrowia. – Nie żadnego ma kryzysu – ripostowali wiceszefowie resortu zdrowia.
Ilość leków w Polsce jest stabilna, a problemy z zaopatrzeniem powoli się kończą – zapewnił w środę w Zabrzu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że obsada infolinii, pod którą można dowiedzieć się, gdzie kupić lek, została znacznie wzmocniona.
Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu otrzymało blisko 130 nowoczesnych łóżek wraz szafkami dla swoich pacjentek. Koszt inwestycji to blisko 700 tysięcy złotych, z czego ponad 400 tysięcy wyłożył samorząd województwa.
We wotrek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali umowę na dofinansowanie projektu.
Od 19 lipca 2019 roku obowiązują nowe zasady w zakresie wystawiania skierowań na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.
Na apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z 245 maja br. do Ministra Finansów o rozważenie zmiany w zakresie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), który umożliwia samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej (SPZOZ) skorzystanie z warunkowego zwolnienia od podatku od osób prawnych, odpowiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.
Wprowadzenie opieki farmaceutycznej – to jedno z rozwiązań zaproponowanych w ustawie o zawodzie farmaceuty, której projekt trafił właśnie do konsultacji.
Polska Federacja Szpitali nawiązała współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie stworzenia Kodeksu Dobrych Praktyk Zarządczych. Federacja otrzymała informację, że szpitale, które będą stosowały Kodeks, mogą potencjalnie liczyć na zwiększone finansowanie ze środków publicznych.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał zarządzenie Nr 91/2019/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Prof. Andrzej Januszewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego w Instytucie Kardiologii został powołany do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie hipertensjologii. Zastąpił na tym stanowisku prof. Zbigniewa Gacionga.
Oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym przejdą gruntowną modernizację. Inwestycja będzie możliwa dzięki wsparciu z budżetu województwa. W latach 2018–2020 władze Mazowsza na modernizację i wyposażenie szpitala przeznaczą w sumie ponad 27 mln zł.
Centralne sterowanie pozyskiwaniem rogówek przynosi opłakane rezultaty – pod względem liczby przeszczepień jesteśmy na szarym końcu Europy, a pacjentów omija szansa na nowoczesne przeszczepienia warstwowe. Tracą na tym chorzy, traci edukacja i polska nauka – uważa prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki.