Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-Zdrowia najprawdopodobniej zostanie uchwalona na rozpoczynającym się w środę, ostatnim przed wakacjami posiedzeniu Sejmu. Komisja Zdrowia przyjęła projekt w pierwszym czytaniu. Nikt nie był przeciw, choć opozycja zgłaszała wątpliwości.
Operację wysunięcia kości czoła i oczodołów do przodu z użyciem rozsuwanych systemów montowanych do kości czaszki u pięcioletniej Tosi przeprowadzili neurochirurdzy ze szczecińskiego szpitala "Zdroje". Dziewczynka choruje na zespół Pfeiffera.
Na programy wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami przeznaczył ponad 16,7 mln zł Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w ogłoszonym naborze projektów. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed bakterią Salmonella typhimurium, którą wykryto w produkcie "Gorczyca biała cała". Producentem wyrobu jest Prymat Sp. z o.o., ul. Chlebowa 14, 44-337 Jastrzębie-Zdrój.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłosiło uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego „Standard żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że we wtorek spotka się z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Według Karczewskiego problem braku leków w aptekach "jest na ukończeniu" i nieprawdziwe są informacje, że wciąż brakuje pół tysiąca leków.
Cały świat podąża w kierunku mechanicznego wspomagania krążenia. W niektórych krajach sztuczne pompy są już częściej wszczepiane niż serca od dawców. Podobnie będzie w Polsce – powiedział prezes Polskiego Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów prof. Mariusz Kuśmierczyk.
Czeka nas jeszcze dużo wyzwań i w obszarze legislacyjnym, i w podejmowaniu konkretnych decyzji refundacyjnych – ocenił współtwórca dokumentu „Polityka lekowa państwa 2018-2022” prof. Marcin Czech.
Blisko 300 paczek opatrunków i leków wysyła do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" z Poznaniu. W transporcie znajdą się również m.in. wózki inwalidzkie i szpitalne łóżko.
Po ponad dwudziestu latach funkcjonowania w biurowcu przy ulicy Głogowskiej siedziba Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu zostanie przeniesiona na ulicę Oleską - poinformował dyrektor NFZ w Opolu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Dodatkowe 83,2 mln zł Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przeznaczył m.in. na opiekę paliatywną i hospicyjną, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień - poinformował w poniedziałek POW NFZ.
Prokuratura Okręgowa w Częstochowie odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie narażenia pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji na rok akademicki 2019/2020 na studia stacjonarne jednolite magisterskie w Uniwersytecie Medycznym Łodzi tj. na kierunki: analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, lekarsko-dentystyczny, lekarski, lekarski (w ramach limitu MON) oraz techniki dentystyczne (studia I stopnia).
Blisko 58 mln przeznaczono na termomodernizację Centrum Zdrowia Dziecka. W poniedziałek Instytut "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie podpisał umowę o dotacji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wybudowany kosztem 36 mln zł Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Miejskiego w Zabrzu (Śląskie) zostanie otwarty w środę. Udział w uroczystości zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
"Uruchomiliśmy infolinię, w pierwszej godzinie zostało wykonanych około tysiąca telefonów. Zwiększyliśmy obsadę infolinii tak, że na bieżąco telefony są odbierane" – zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Sąd Lekarski Wojskowej Izby Lekarskiej orzekł karę upomnienia dla byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza za wypowiedzi z 2015 roku dotyczące lekarzy rodzinnych.
Minister zdrowia ma szykować wniosek o odwołanie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Informacje o tym pocztą pantoflową krążą od ubiegłego tygodnia. Wniosek musi zaopiniować Rada NFZ, choć minister tej opinii nie musi brać pod uwagę.
Od poniedziałku pod numerem 800-190-590 można uzyskać informację na temat dostępności leków w aptekach. Infolinia ta działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00.
Jeśli brakuje naszego leku, to w pierwszej kolejności należy poprosić farmaceutę o zamiennik - zaznacza w rozmowie z poniedziałkowym "Faktem" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jak dodaje, należy pamiętać, że farmaceuta nie jest sprzedawcą, ale profesjonalistą, który może nam pomóc.