Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, którego zobowiązania wymagalne przekraczają 60 mln zł, pozyskał 30 mln zł. Kierownik jednego z oddziałów po zwolnieniu z pracy powiadomił prokuraturę o narażaniu pacjentów.
Ministerstwo Zdrowia zamierza doprecyzować wymagania sanitarnohigieniczne dla usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, by ograniczyć ryzyko szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych. Projekt w tej sprawie trafił 11 czerwca do konsultacji.
Pacjenci z chorobą Fabry’ego umierają przedwcześnie w wyniku powikłań kardiologicznych, nefrologicznych i neurologicznych – alarmuje prezes Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego Anna Moskal.
Rejestry medyczne, nad którymi pracuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, to rejestry centralne. Ich zaletą jest to, że są powszechne i rzetelne. Dane w nich zawarte są komplementarne – mówił podczas konferencji „Road to Value Based Healthcare 2019” w Warszawie Bartłomiej Wnuk, dyrektor CSIOZ.
Darmowa aplikacja mobilna Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, powstała, by na bieżąco monitorować stan pacjentów z rakiem piersi, a także zapewnić im dostęp do bieżących informacji dotyczących tej choroby.
O swojej historii i planach związanych z dalszą działalnością urolodzy porozmawiają podczas 49. Kongresu Naukowego PTU, który odbywa się w dniach 12-15 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Pięć projektów termomodernizacji budynków pomorskich szpitali i pogotowia ratunkowego o łącznej wartości ponad 33 mln zł uzyskało we wtorek wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Cyfryzacja ocjrony zdrowia to proces nieunikniony. Tylko do 2020 roku Unia Europejska przekaże Polsce na ten cel blisko 13 mld zł.
11 czerwca w Sejmie RP została zainaugurowana wystawa informacyjno-edukacyjna pt. „RZADKO SPOTYKANI?”, poświęcona problematyce chorób rzadkich i potrzebie wprowadzenia systemu specjalistycznej opieki koordynowanej dla pacjentów i ich rodzin.
W ciągu najbliższego miesiąca Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu wzbogaci się o bardzo ważne dla pacjentek, a jednocześnie najnowocześniejsze aktualnie w regionie, urządzenie do badania piersi oraz diagnozowania związanych z nimi nowotworów.
Piętnaścioro lekarzy otrzymało akty powołania na kolejną kadencję pełnienia funkcji wojewódzkich konsultantów medycznych.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu dwa postępowania dotyczące rynku farmaceutycznego. Dotyczą one przejęcia Medix przez DOZ oraz Dolnośląskiej Grupy Aptecznej (DGA) przez spółkę Panathea.
Zarząd Województwa Lubuskiego podjął uchwałę o wsparciu działań profilaktycznych i rehabilitacyjnych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp.
„Transplantologia – nowe życie” – konferencja naukowo-szkoleniowa zorganizowana pod tym hasłem, poświęcona tematyce zwiększenia liczby dokonywanych pobrań narządów do przeszczepień od osób zmarłych oraz uzyskania społecznego poparcia dla idei donacji narządów, odbyła się we wtorek, 11 czerwca, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.
W Szpitalu im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie-Kobierzynie uruchomione zostało Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Nowa jednostka prowadzi Poradnię dla Dzieci i Młodzieży oraz oddział dzienny z ośmioma miejscami - poinformował rzecznik szpitala Maciej Bóbr.
Leczenie wielu nowotworów w najbliższych latach może zdominować immunoterapia aktywizująca układ immunologiczny chorego - mówili we wtorek eksperci podczas konferencji w Warszawie.
Chodzi o leczenie Szymona, którego media nazywają „polskim Alfiem Evansem”. Jest też stanowisko dyrekcji szpitala w sprawie oskarżeń pod adresem placówki.
Większe szanse na skuteczne leczenie daje pacjentkom z rakiem jajnika lek z inhibitorem PARP, bo pomaga wydłużyć czas bez choroby po pierwszym jej rzucie – podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii, którzy od czerwca wdrożyli takie leczenie.
Prezydent Andrzej Duda „obiecał bardzo dokładnie przyjrzeć się nowelizacji Kodeksu karnego” pod kątem zastrzeżeń, zgłaszanych przez samorząd lekarski. Tymczasem wybitni eksperci prawa karnego twierdzą, że parlament powinien zakończyć prace nad nowelizacją.
10 czerwca Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej „POZ PLUS”.