W Zabrzu trwa XXVI Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna „Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń”. Na spotkanie przybyli kardiolodzy i kardiochirurdzy z Polski i ze świata.
Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – jako jedyny w regionie - dołącza do pilotażu mechanicznej trombektomii w ratowaniu chorych z niedokrwiennym udarem mózgu. Zakresem usług ośrodek obejmie także woj. lubuskie.
Przez panujące na Pomorzu Zachodnim upały pracownicy pogotowia ratunkowego od kilku dni mają więcej pracy. Zdarzają się zasłabnięcia i zawroty głowy, ale część wezwań jest niezasadnych. Pogotowie apeluje, żeby przed wezwaniem karetki sprawdzić stan poszkodowanego.
Czy nowelizacja art. 155 kk. o nieumyślnym spowodowaniu śmierci to kolejny etap wojny ministra sprawiedliwości z lekarzami? Problemem jest raczej ogólne parcie do zaostrzenia kar w Kodeksie – wskazują prawnicy. Lekarze mogli dostać rykoszetem.
Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich (NPCR) znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to III kwartał 2019 r.
Publiczne ośrodki wykorzystują do diagnostyki PET preparaty własnej produkcji, bez wymaganych certyfikatów jakościowych. Ich produkcja ruszyła w większości przypadków z opóźnieniem, a do tego są one droższe od radiofarmaceutyków sprowadzanych z zagranicy lub produkowanych przez prywatnych wytwórców w kraju.
Co roku Unia Europejska ”płaci” za smog około 2,9 proc. wygenerowanego na jej terenie PKB. Tylko w przypadku Polski to 111 mld zł rocznie. Zanieczyszczone powietrze w oczywisty sposób wpływa na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców i jest jedną z przyczyn chorób, m.in. układu oddechowego.
W dniach 5-8 czerwca w Warszawie odbędzie się, po raz pierwszy w Polsce, XVII European Congress of Clinical Neurophysiology (ECCN). Gospodarzem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Neurofizjologii Klinicznej, w którym funkcję prezesa pełni dr hab. Maria Ejma, prof. nadzw.
W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie podzas którego zostały podpisane umowy z kolejnymi 17 gminami na dofinansowanie uruchomienia usług teleopiekuńczych w 2019 roku.
350 tys. zł na zakup sprzętu medycznego Szpitalowi Wojewódzkiemu im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach przekaże Miasto Suwałki. Właśnie została podpisana umowa w tej sprawie.
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość powołania konsultantów wojewódzkich w dziedzinach: endokrynologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, transplantologii oraz neurochirurgii. To ich kolejna kadencja. Swoją funkcję będą pełnili przez pięć lat.
W Białymstoku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek świętowało jubileusz 20-lecia swojej działalności. Gratulacje oraz wyrazy uznania wszystkim pielęgniarkom operacyjnym w imieniu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przekazała Prezes Zofia Małas.
Lilo, Gladys, Uno – to trzy psy, które „prowadzą” terapię w Piekarskim Centrum Medycznym. Placówka zdecydowała się na pionierskie rozwiązanie. Psy biorą udział w rehabilitacji dzieci.
Od 3 czerwca w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie w poradni chirurgicznej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmowani są pierwsi pacjenci. Od 4 czerwca działalność rozpoczęła poradnia ortopedyczna.
95 seniorów zakończyło we wtorek uroczyście zajęcia o tematyce prozdrowotnej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. To absolwenci kolejnych edycji Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrii i Uniwersytetu Zdrowego Seniora.
O 300 lub 150 zł brutto, zależnie od grupy zawodowej, wzrastają od czerwca wynagrodzenia zasadnicze pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Związkowcy podpisali z dyrekcją porozumienie. Dzięki niemu nie dojdzie do kolejnego strajku.
Zamiast czekać, działajmy już teraz. Zacznijmy budować system, który będzie chronił, leczył, a w tych najgorszych przypadkach zapewniał opiekę paliatywną - mówi prezydent Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarzami tygodnika „Sieci”.
Nieleczenie lub złe leczenie pacjentów z chorobami rzadkimi przynosi straty społeczne i ekonomiczne, które znacznie przewyższają inwestycję w terapię – mówili eksperci w poniedziałek na spotkaniu w stolicy pt. "Choroby rzadkie – choroby zaniedbane".
O stanie diagnostyki i leczenia chorób rzadkich dyskutowano 3 czerwca, podczas konferencji „Choroby rzadkie i ultrarzadkie: stan obecny, wyzwania i perspektywy”, zorganizowanej z inicjatywy marszałka Stanisława Karczewskiego.
Wątpliwości budzi tryb i sposób informowania przez lekarza poradni specjalistycznej lekarza kierującego o sposobie leczenia pacjenta w poradni specjalistycznej - uważa Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającym rozporządzenie ws. OWU.