Z kraju

  • Oddział nadziei

    23 maja z udziałem prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy oraz wicemarszałka województwa śląskiego Dariusza Starzyckiego otwarto Oddział Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną.

  • XIV Konferencja naukowo-szkoleniowa „Pacjent, pielęgniarka - partnerzy w działaniu”

    W dniach 16-17 maja odbyła się w Krakowie XIV konferencja naukowo-szkoleniowa z cyklu: „Pacjent, pielęgniarka-partnerzy w działaniu”. Organizatorem konferencji był Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Wydział Nauk o Zdrowiu CM UJ.

  • NFZ ukarze za fałszywe dane dot. ryczałtu

    "Wzmocnienie rzetelności świadczeniodawców w zakresie przekazywanych danych, stanowiących podstawę do wydatkowania środków publicznych" - to jeden z celów zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

  • Badania genetyczne dla częstochowianek

    Program badań genetycznych dla mieszkanek Częstochowy, umożliwiający wczesne wykrycie dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka raka piersi i jajnika, rozpocznie się w czerwcu – poinformował Urząd Miasta.

  • 282 mln zł dla łódzkiego NFZ

    Minister zdrowia zdecydował o zwiększeniu wyceny świadczeń medycznych od 1 lipca. Dodatkowe 4,1 mld zł z procedowanej aktualnie zmiany planu finansowego NFZ zostaną przekazane na świadczenia opieki zdrowotnej. 282 miliony złotych z tej kwoty otrzyma Łódzki OW NFZ.

  • Białystok - nowy sprzęt i nowe sale chorych w szpitalu wojewódzkim

    Ok. 8 mln zł kosztował zakup nowego sprzętu, głównie nowoczesnego angiografu na oddział kardiologii oraz przygotowanie kilku sal dla chorych po zabiegach kardiologicznych w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. W czwartek zakończono tę inwestycję. Nowy sprzęt będzie służył także pacjentom urologii onkologicznej i ogólnej.

  • Wrocław - zatrzymano sprawcę ataku na pielęgniarkę

    Policja zatrzymała 17-letniego pacjenta szpitala, który w nocy zaatakował nożem pielęgniarkę, a następnie uciekł z oddziału. Poszkodowana musiała przejść operację. Obecnie nie ma zagrożenia jej życia.

  • Poznań – modernizacja Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego

    Za ponad 43 mln zł zmodernizowano Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu. Dzięki inwestycjom, Oddział Porodowy zwiększył potencjał do 10 nowocześnie wyposażonych sal. Gruntownie wyremontowany został też Oddział Operacyjny i Centralny Gabinet Zabiegowy.

  • 144 mln zł dla warmińsko-mazurskiego NFZ

    Warmińsko-mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia otrzyma dodatkowe 144 mln zł, z czego co najmniej 24 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczone na tzw. regulację płac dla fizjoterapeutów, rehabilitantów, czy diagnostów laboratoryjnych - poinformował dyrektor NFZ w Olsztynie Andrzej Zakrzewski.

  • "Niektórzy wolą oszczerstwa zamiast dialogu"

    Niektórzy rezydenci uważają, że zapisane w ustawie 6 proc. szczegóły metodologii liczenia nakładów są dla nich niezrozumiałe. Ale przecież ta metodologia jest niezmieniona od 2017 r. – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  • Najwyższy czas docenić rehabilitację leczniczą

    22 maja odbyła się konferencja dotycząca rehabilitacji leczniczej, zorganizowana w ramach Platformy Forum Pracodawców Rehabilitacji Pracodawców RP. Była okazją do wymiany poglądów oraz zidentyfikowania najważniejszych problemów systemu opieki rehabilitacyjnej i sposobów ich rozwiązania.

  • Coraz więcej e-recept

    E-recepty wystawia ponad 3,5 tys. lekarzy – poinformował Janusz Cieszyński. Wiceminister zdrowia podkreślił, że cel, jakim jest wdrożenie e-recepty we wszystkich gabinetach lekarskich od 1 stycznia przyszłego roku, nie jest zagrożony.

  • Cieszyński: ciągłość świadczeń w COI w Krakowie zabezpieczona

    Nie ma obecnie zagrożenia dla zapewnienia ciągłości świadczeń w Centrum Onkologii w Krakowie – powiedział podsekretarz stanu w MZ Janusz Cieszyński.

  • Wystawiono już 1,3 mln e-recept

    W Polsce wystawiono dotąd 1,3 mln recept elektronicznych – poinformował w środę w Katowicach wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę, miał 99 lat, najmłodszy przyszedł na świat w tym roku.

  • Matyja: NFZ lekceważy samorząd lekarski

    Ustalono, że istotne regulacje dotyczące udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych, będą konsultowane z Naczelną Izbą Lekarską – przypomina szefowi NFZ prezes NRL Andrzej Matyja.

  • Od innowacji do personalizacji - 50 lat środowiska arytmologicznego PTK, 30 lat tradycji konferencji POLSTIM

    W Toruniu trwa XXX Jubileuszowa Konferencja Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego POLSTIM 2019

  • Wrocław - poszukiwany nożownik ze szpitala

    Wczoraj o godz. 22 na terenie szpitala przy ul. Chałubińskiego we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Według ustaleń policjantów, jeden z pacjentów placówki, 17-letni Krystian B., mieszkaniec Strzegomia, kilkukrotnie ugodził nożem pracownicę personelu medycznego, a następnie zbiegł.

  • Bartoszyce - wojewódzkie zmagania ratowników

    20 zespołów bierze udział w XVII edycji mistrzostw Warmii i Mazur w ratownictwie medycznym, które odbywają się w Galinach pod Bartoszycami. Ideą inicjatywy jest sprawdzenie i podniesie znajomości standardów postępowania medycznego wśród ratowników medycznych.

  • Nowe inwestycje w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu

    21 maja marszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek odwiedził Szpital Wojewódzki im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu oraz spotkał się z dyrekcją szpitala i dziennikarzami. Wizyta miała na celu sprawdzenie stanu prac realizowanych w ramach dwóch nowych inwestycji w tarnobrzeskim szpitalu wojewódzkim.

  • Limanowa - szpital utworzy oddział geriatryczny

    13 maja podpisano umowę z wykonawcą na realizację robót budowlanych w ramach projektu pn. "Utworzenie centrum leczenia chorób osób w podeszłym wieku - Oddziału Geriatrycznego w Szpitalu Powiatowym w Limanowej im. Miłosierdzia Bożego".

98919 artykułów - strona 2180 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.