23 maja z udziałem prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy oraz wicemarszałka województwa śląskiego Dariusza Starzyckiego otwarto Oddział Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną.
W dniach 16-17 maja odbyła się w Krakowie XIV konferencja naukowo-szkoleniowa z cyklu: „Pacjent, pielęgniarka-partnerzy w działaniu”. Organizatorem konferencji był Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Wydział Nauk o Zdrowiu CM UJ.
"Wzmocnienie rzetelności świadczeniodawców w zakresie przekazywanych danych, stanowiących podstawę do wydatkowania środków publicznych" - to jeden z celów zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Program badań genetycznych dla mieszkanek Częstochowy, umożliwiający wczesne wykrycie dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka raka piersi i jajnika, rozpocznie się w czerwcu – poinformował Urząd Miasta.
Minister zdrowia zdecydował o zwiększeniu wyceny świadczeń medycznych od 1 lipca. Dodatkowe 4,1 mld zł z procedowanej aktualnie zmiany planu finansowego NFZ zostaną przekazane na świadczenia opieki zdrowotnej. 282 miliony złotych z tej kwoty otrzyma Łódzki OW NFZ.
Ok. 8 mln zł kosztował zakup nowego sprzętu, głównie nowoczesnego angiografu na oddział kardiologii oraz przygotowanie kilku sal dla chorych po zabiegach kardiologicznych w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. W czwartek zakończono tę inwestycję. Nowy sprzęt będzie służył także pacjentom urologii onkologicznej i ogólnej.
Policja zatrzymała 17-letniego pacjenta szpitala, który w nocy zaatakował nożem pielęgniarkę, a następnie uciekł z oddziału. Poszkodowana musiała przejść operację. Obecnie nie ma zagrożenia jej życia.
Za ponad 43 mln zł zmodernizowano Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu. Dzięki inwestycjom, Oddział Porodowy zwiększył potencjał do 10 nowocześnie wyposażonych sal. Gruntownie wyremontowany został też Oddział Operacyjny i Centralny Gabinet Zabiegowy.
Warmińsko-mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia otrzyma dodatkowe 144 mln zł, z czego co najmniej 24 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczone na tzw. regulację płac dla fizjoterapeutów, rehabilitantów, czy diagnostów laboratoryjnych - poinformował dyrektor NFZ w Olsztynie Andrzej Zakrzewski.
Niektórzy rezydenci uważają, że zapisane w ustawie 6 proc. szczegóły metodologii liczenia nakładów są dla nich niezrozumiałe. Ale przecież ta metodologia jest niezmieniona od 2017 r. – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
22 maja odbyła się konferencja dotycząca rehabilitacji leczniczej, zorganizowana w ramach Platformy Forum Pracodawców Rehabilitacji Pracodawców RP. Była okazją do wymiany poglądów oraz zidentyfikowania najważniejszych problemów systemu opieki rehabilitacyjnej i sposobów ich rozwiązania.
E-recepty wystawia ponad 3,5 tys. lekarzy – poinformował Janusz Cieszyński. Wiceminister zdrowia podkreślił, że cel, jakim jest wdrożenie e-recepty we wszystkich gabinetach lekarskich od 1 stycznia przyszłego roku, nie jest zagrożony.
Nie ma obecnie zagrożenia dla zapewnienia ciągłości świadczeń w Centrum Onkologii w Krakowie – powiedział podsekretarz stanu w MZ Janusz Cieszyński.
W Polsce wystawiono dotąd 1,3 mln recept elektronicznych – poinformował w środę w Katowicach wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę, miał 99 lat, najmłodszy przyszedł na świat w tym roku.
Ustalono, że istotne regulacje dotyczące udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych, będą konsultowane z Naczelną Izbą Lekarską – przypomina szefowi NFZ prezes NRL Andrzej Matyja.
W Toruniu trwa XXX Jubileuszowa Konferencja Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego POLSTIM 2019
Wczoraj o godz. 22 na terenie szpitala przy ul. Chałubińskiego we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Według ustaleń policjantów, jeden z pacjentów placówki, 17-letni Krystian B., mieszkaniec Strzegomia, kilkukrotnie ugodził nożem pracownicę personelu medycznego, a następnie zbiegł.
20 zespołów bierze udział w XVII edycji mistrzostw Warmii i Mazur w ratownictwie medycznym, które odbywają się w Galinach pod Bartoszycami. Ideą inicjatywy jest sprawdzenie i podniesie znajomości standardów postępowania medycznego wśród ratowników medycznych.
21 maja marszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek odwiedził Szpital Wojewódzki im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu oraz spotkał się z dyrekcją szpitala i dziennikarzami. Wizyta miała na celu sprawdzenie stanu prac realizowanych w ramach dwóch nowych inwestycji w tarnobrzeskim szpitalu wojewódzkim.
13 maja podpisano umowę z wykonawcą na realizację robót budowlanych w ramach projektu pn. "Utworzenie centrum leczenia chorób osób w podeszłym wieku - Oddziału Geriatrycznego w Szpitalu Powiatowym w Limanowej im. Miłosierdzia Bożego".