Dramatycznie brakuje krwi. – Sytuacja jest krytyczna – mówią kardiochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Kilka miesięcy temu eksperci byli niemal pewni, że informacje na temat ognisk zachorowań na odrę przyczynią się do zmniejszenia popularności postaw antyszczepionkowych.
Narodowa Strategia Onkologiczna ma pokazać kompleks działań nie tylko w zakresie procesów terapeutycznych czy infrastruktury, ale także badań naukowych, profilaktyki i badań klinicznych – podkreślił we wtorek w Kielcach wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Związkowcy, przedstawiciele organizacji pracodawców i szpitali zaprotestowali podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego przeciw propozycji umieszczenia w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty zapisów dotyczących minimalnych wynagrodzeń lekarskich. Po co MZ przekazało partnerom społecznym materiał, mający wartość archiwalną?
Szpital reumatologiczny w Ustroniu unieważnił przetarg na budowę nowego bloku operacyjnego. Placówka uzasadniła decyzję przede wszystkim tym, że był on obarczony błędami. Jednocześnie złożone oferty przewyższały planowane nakłady.
"Po zapoznaniu się z propozycjami wzrostu finansowania szpitali z przykrością stwierdzamy, że Minister Zdrowia podaje opinii publicznej i pracownikom szpitali nieprawdziwe informacje na temat finansowania szpitali" - głosi stanowisko Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowychw sprawie wzrostu finansowania szpitali.
1 czerwca 2019 r. wchodzi w życie nowelizacja art. 37k Prawa farmaceutycznego. Wprowadzi ona nowy obowiązek badaczy oraz ośrodków badawczych do poinformowania właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o numerze PESEL każdego uczestnika badania klinicznego.
Zdrowie jest priorytetem rządu, a zwiększenie nakładów w tym obszarze ewidentne i przekraczające poziom określony ustawą dot. wzrostu wydatków – przekonuje minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do haseł planowanej na czerwiec manifestacji m.in. OZZL.
Organizacje wspierające pacjentów onkologicznych wystąpiły do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów o rezygnację z zatwierdzenia zmiany planu finansowego NFZ na 2019 r. Powodem tej decyzji jest brak zmian budżetu refundacyjnego, pomimo zwiększenia wydatków Funduszu o ponad 4 mld zł.
Polska Federacja Szpitali (PFSz) przedstawiła manifest, w którym pragnie zwrócić uwagę kandydatów do Parlamentu Europejskiego na kilka kluczowych działań w obszarze ochrony zdrowia.
Grupa chorych z postępującą postacią stwardnienia rozsianego nie otrzymuje żadnego refundowanego leczenia - czytamy we wtorkowym "Naszym Dzienniku".
Uniwersytet Jagielloński podpisał z Rzecznikiem Praw Pacjenta (RPP) Bartłomiejem Chmielowcem porozumienie o współpracy w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Podpis pod dokumentem złożył w imieniu uczelni rektor UJ prof. Wojciech Nowak.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wyraził poparcie dla fizjoterapeutów "walczących o godne warunki pracy i płacy".
W związku ze złożeniem rezygnacji z pełnienia funkcji przez dr. Marka Ziobrę, Kierownika Kliniki Onkologii Klinicznej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie, spowodowanej planami redukcji etatów, wypowiedzenia złożyło 9 zatrudnionych w klinice specjalistów.
8. Baza Lotnictwa Transportowego z podkrakowskich Balic wykonała 13. w tym roku lot o statusie "Hospital".
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego z lekarzami, poprzedzone konferencją prasową, w której udział wzięli także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Karol Tarkowski.
Blisko 1,5 mln złotych – czek na taką kwotę przywieźli do Łomży wicemarszałek Marek Olbryś i Marek Malinowski, członek zarządu województwa. Wręczyli go dyrekcji łomżyńskiego szpitala i ordynatorowi Oddziału Urologicznego. Dzięki tym funduszom na oddziale stanie nowy sprzęt endoskopowy.
Dr hab. n. med. Elżbieta Petriczko została konsultantem wojewódzkim w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Powołanie na okres 5 lat wręczył wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.
20 maja uroczyście otwarto Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie. W uroczystości udział wzięła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela – tak nazywają się pierwsze w Polsce sześcioraczki, które urodziły się w Krakowie. Na wtorkowej konferencji lekarze przekazali, że dzieci „urodziły się w zaskakująco dobrym stanie, jak na sześcioraczki”.