mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Olsztyn - w szpitalu pulmonologicznym otwarto ośrodek diagnozowania chorób rzadkich

    W szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie oddano w środę do użytku Ośrodek Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego. Ma on 17 łóżek.

  • Świętokrzyskie - dodatkowe 20 mln zł na internę i chirurgię

    Dodatkowe 20 mln zł trafi do świętokrzyskich szpitali dzięki zwiększeniu wyceny świadczeń z zakresu chirurgii i opieki internistycznej – poinformowała w środę dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak.

  • 93 mln zł z funduszy europejskich na profilaktykę i centra symulacji medycznej

    Wiceministrowie zdrowia Zbigniew J. Król i Sławomir Gadomski podpisali dzisiaj 15 umów o dofinansowanie na tworzenie nowych centrów symulacji medycznej oraz rozwój wybranych projektów profilaktycznych. Ministerstwo Zdrowia przeznaczy na realizację tych zadań 93 mln zł ze środków unijnych w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

  • Łódź - Uniwersytet Medyczny rozpoczyna inwestycję za 60 mln zł

    60 mln zł kosztować będzie Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych, którego budowę planuje Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Na realizację projektu uczelnia pozyskała ponad 41 mln zł z UE. Otwarcie kompleksu naukowo-badawczego nastąpi pod koniec 2021 r.

  • Ponad 31 mln zł dla podkarpackich szpitali

    O ponad 31 mln zł zwiększy się w tym roku wycena świadczeń w 31 szpitalach Podkarpacia. Wzrośnie wycena prawie połowy świadczeń szpitalnych – powiedział w środę dyrektor oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie Robert Bugaj.

  • Najmniejsze w Polsce "nerkoserce" już w Krakowie

    Pierwszy w Polsce aparat "Carpe diem", czyli urządzenie, która pozwala dializować niemowlęta ważące zaledwie od 2,5 do 10 kg, zostało zakupione dla najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

  • Dodatkowe 84 mln zł dla szpitali na Mazowszu

    Szpitale na Mazowszu otrzymają w 2019 r. dodatkowe 84 mln zł na świadczenia z zakresu chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych - poinformował w środę mazowiecki NFZ. Fundusz odnotował wzrost liczby wykonanych badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

  • Łódzkie - do szpitali trafi dodatkowe 61 mln zł

    Do szpitali w Łódzkiem trafi 61 mln zł w ramach zwiększonych wycen z zakresu chirurgii ogólnej i interny – podał w środę dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński. Pacjenci będą też krócej czekać na tomografię komputerową i rezonans magnetyczny oraz na operacje zaćmy.

  • Podlaskie - 13 mln zł więcej na ryczałty

    13 mln zł więcej dostaną łącznie podlaskie szpitale finansowane w ramach sieci szpitali po decyzji ministra zdrowia w związku z rosnącymi kosztami świadczeń – poinformowano we wtorek w oddziale NFZ w Białymstoku.

  • Majowa lista bez nowości hematoonkologicznych

    Wbrew zapowiedziom ministerstwa i nadziejom pacjentów na majowej liście refundacyjnej nie znajdą się nowe leki hematoonkologiczne – poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

  • Małopolskie - 60 mln zł na zwiększenie wyceny świadczeń

    Małopolski NFZ otrzymał 60 mln zł na zwiększenie wyceny świadczeń dla szpitali sieciowych. Dzięki dodatkowym pieniądzom oddział zwiększył finansowanie diagnostyki i zabiegów nielimitowanych, jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy usunięcie zaćmy.

  • Lubelskie - dodatkowe 38 mln zł dla szpitali

    Dodatkowe 38 mln zł skieruje w tym roku NFZ do szpitali w woj. lubelskim dzięki zmianie wycen świadczeń medycznych, dokonanej decyzją ministra zdrowia. Najwięcej pieniędzy, ponad 20 mln zł, trafi do szpitali powiatowych.

  • Zachodniopomorskie - 29,3 mln zł na zwiększenie ryczałtów

    Dzięki zniesieniu od 1 kwietnia limitów na zabiegi usuwania zaćmy w ciągu roku w zachodniopomorskich placówkach zoperowanych zostanie dodatkowo 2,8 tys. pacjentów – poinformował w środę regionalny NFZ.

  • Dolnośląskie - 73,6 mln zł więcej na leczenie

    73,6 mln zł więcej na świadczenia zdrowotne na Dolnym Śląsku w 2019 r. przekaże NFZ. To efekt zmian w planie finansowym funduszu. Pieniądze trafią do placówek działających w tzw. sieci szpitali. Największy wzrost nakładów przewidziano na szpitale powiatowe.

  • Opolski NFZ zapowiada skrócenie kolejek

    Ponad 16 mln zł dostaną opolskie szpitale m.in. na zwiększenie wycen interny i chirurgii ogólnej. Dzięki zniesieniu limitów na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i operacje zaćmy opolski NFZ ma nadzieję na likwidację kolejek do tych usług.

  • Co z tymi SOR-ami?

    Pozorne działania nie poprawią funkcjonowania SOR-ów i Izb Przyjęć. Fundamentalnym problemem jest skrajne niedofinansowanie. A po pieniądze musimy zgłosić się my. Nie tylko lekarze, personel medyczny. My, obywatele – pisze Bartosz Fiałek z OZZL.

  • "Refundologia" - projekt MZ wywołał kontrowersje

    Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia wprowadza modyfikacje w kilku aktach prawnych. Najwięcej emocji budzą rozwiązania związane z poziomem odpłatności za leki.

  • Podawanie leków przedszkolakom chorym przewlekle – rząd doprecyzuje przepisy

    Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o podjęcie wspólnych działań, których efektem będzie przedstawienie rekomendacji w sprawie kierunku ewentualnych zmian prawa.

  • Kolejka po słuch

    Problem długich kolejek do wymiany procesorów dźwięku narastał od kilku lat, w tej chwili jest bardzo poważny i dotyczy ponad 4 tys. osób w skali całego kraju.

  • "SOR jest lustrem systemu ochrony zdrowia"

    SOR jest lustrem systemu ochrony zdrowia - stwierdziła w TOK FM dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. - A ten charakteryzuje się m.in. trudnościami z dostępem do lekarza rodzinnego, do specjalisty - mówiła.

98919 artykułów - strona 2196 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.