W szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie oddano w środę do użytku Ośrodek Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego. Ma on 17 łóżek.
Dodatkowe 20 mln zł trafi do świętokrzyskich szpitali dzięki zwiększeniu wyceny świadczeń z zakresu chirurgii i opieki internistycznej – poinformowała w środę dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak.
Wiceministrowie zdrowia Zbigniew J. Król i Sławomir Gadomski podpisali dzisiaj 15 umów o dofinansowanie na tworzenie nowych centrów symulacji medycznej oraz rozwój wybranych projektów profilaktycznych. Ministerstwo Zdrowia przeznaczy na realizację tych zadań 93 mln zł ze środków unijnych w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój.
60 mln zł kosztować będzie Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych, którego budowę planuje Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Na realizację projektu uczelnia pozyskała ponad 41 mln zł z UE. Otwarcie kompleksu naukowo-badawczego nastąpi pod koniec 2021 r.
O ponad 31 mln zł zwiększy się w tym roku wycena świadczeń w 31 szpitalach Podkarpacia. Wzrośnie wycena prawie połowy świadczeń szpitalnych – powiedział w środę dyrektor oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie Robert Bugaj.
Pierwszy w Polsce aparat "Carpe diem", czyli urządzenie, która pozwala dializować niemowlęta ważące zaledwie od 2,5 do 10 kg, zostało zakupione dla najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.
Szpitale na Mazowszu otrzymają w 2019 r. dodatkowe 84 mln zł na świadczenia z zakresu chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych - poinformował w środę mazowiecki NFZ. Fundusz odnotował wzrost liczby wykonanych badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
Do szpitali w Łódzkiem trafi 61 mln zł w ramach zwiększonych wycen z zakresu chirurgii ogólnej i interny – podał w środę dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński. Pacjenci będą też krócej czekać na tomografię komputerową i rezonans magnetyczny oraz na operacje zaćmy.
13 mln zł więcej dostaną łącznie podlaskie szpitale finansowane w ramach sieci szpitali po decyzji ministra zdrowia w związku z rosnącymi kosztami świadczeń – poinformowano we wtorek w oddziale NFZ w Białymstoku.
Wbrew zapowiedziom ministerstwa i nadziejom pacjentów na majowej liście refundacyjnej nie znajdą się nowe leki hematoonkologiczne – poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Małopolski NFZ otrzymał 60 mln zł na zwiększenie wyceny świadczeń dla szpitali sieciowych. Dzięki dodatkowym pieniądzom oddział zwiększył finansowanie diagnostyki i zabiegów nielimitowanych, jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy usunięcie zaćmy.
Dodatkowe 38 mln zł skieruje w tym roku NFZ do szpitali w woj. lubelskim dzięki zmianie wycen świadczeń medycznych, dokonanej decyzją ministra zdrowia. Najwięcej pieniędzy, ponad 20 mln zł, trafi do szpitali powiatowych.
Dzięki zniesieniu od 1 kwietnia limitów na zabiegi usuwania zaćmy w ciągu roku w zachodniopomorskich placówkach zoperowanych zostanie dodatkowo 2,8 tys. pacjentów – poinformował w środę regionalny NFZ.
73,6 mln zł więcej na świadczenia zdrowotne na Dolnym Śląsku w 2019 r. przekaże NFZ. To efekt zmian w planie finansowym funduszu. Pieniądze trafią do placówek działających w tzw. sieci szpitali. Największy wzrost nakładów przewidziano na szpitale powiatowe.
Ponad 16 mln zł dostaną opolskie szpitale m.in. na zwiększenie wycen interny i chirurgii ogólnej. Dzięki zniesieniu limitów na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i operacje zaćmy opolski NFZ ma nadzieję na likwidację kolejek do tych usług.
Pozorne działania nie poprawią funkcjonowania SOR-ów i Izb Przyjęć. Fundamentalnym problemem jest skrajne niedofinansowanie. A po pieniądze musimy zgłosić się my. Nie tylko lekarze, personel medyczny. My, obywatele – pisze Bartosz Fiałek z OZZL.
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia wprowadza modyfikacje w kilku aktach prawnych. Najwięcej emocji budzą rozwiązania związane z poziomem odpłatności za leki.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o podjęcie wspólnych działań, których efektem będzie przedstawienie rekomendacji w sprawie kierunku ewentualnych zmian prawa.
Problem długich kolejek do wymiany procesorów dźwięku narastał od kilku lat, w tej chwili jest bardzo poważny i dotyczy ponad 4 tys. osób w skali całego kraju.
SOR jest lustrem systemu ochrony zdrowia - stwierdziła w TOK FM dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. - A ten charakteryzuje się m.in. trudnościami z dostępem do lekarza rodzinnego, do specjalisty - mówiła.