Wybitny kardiochirurg, b. minister zdrowia, wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala został w piątek w Katowicach wyróżniony najwyższym wyróżnieniem Śląskiej Izby Lekarskiej - Wawrzynem Lekarskim.
Centra onkologii w Warszawie i Gliwicach otrzymają odpowiednio 19,8 mln zł i 24,5 mln zł dofinansowania - przewiduje umowa podpisana w piątek w resorcie zdrowia. Dzięki dofinansowaniu do gliwickiej placówki trafią dwa nowe akceleratory liniowe.
Od 1 kwietnia powiatowa spółka Top Medicus będzie prowadziła szpital w Opatowie (Świętokrzyskie). Cesję kontraktu dla lecznicy podpisali w piątek w Kielcach przedstawiciele tej spółki, Narodowego Funduszu Zdrowia i dzierżawiącej dotąd lecznicę od powiatu prywatnej spółki Centrum Dializa.
Jeszcze ponad 5 tys. uczniów z sześciu podlaskich miast skorzysta do wakacji z zajęć w szkołach z profilaktyki czerniaka w ramach ogólnopolskiego programu zapobiegania temu nowotworowi skóry – poinformowano w piątek na konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
W szpitalu w Sanoku otwarto nowy blok operacyjny i centralną sterylizację. To pięć nowych sal, które umożliwią przeprowadzenie większej liczby zabiegów, w lepszych warunkach. Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.
Radiology Therapeutic Center Poland, właściciel Centrum Radioterapii Amethyst w Zgorzelcu, wystosował pismo do Zofii Barczyk, dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala w Zgorzelcu, w którym zapowiada przeniesienie sprzętu oraz zaprzestanie działalności Centrum Radioterapii Amethyst.
W Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku miało miejsce uroczyste oddanie do użytku sprzętu i aparatury medycznej. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa. Zarząd województwa reprezentował Stanisław Kruczek, który odpowiada za ochronę zdrowia.
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki uczestniczył w 36. Okręgowym Zjeździe Pielęgniarek i Położnych z Warmii i Mazur. Spotkanie zdominowały problemy kadrowe.
Zakończyła się modernizacja dwóch budynków Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Już wkrótce do wyremontowanych pomieszczeń przeniesione zostaną trzy oddziały, Poradnia Ortopedyczna oraz szpitalna szkoła. Prace wykonano w ramach Programu Przebudowy USDK na lata 2011-2018 finansowanego ze środków rządowych.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie uruchamia od 1 kwietnia br. Poradnię Medycyny Sportowej.
1 kwietnia weszły w życie zmiany w działaniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w całej Polsce, w tym również w województwie małopolskim.
Na Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach prestiżowego cyklu międzynarodowych szkoleń „Surgery Grand Rounds”, na które zapraszani są wybitni naukowcy i chirurdzy z Polski i zagranicy.
Ponad 4,5 tys. dzieci skorzystało z badań i leczenia zębów w dentobusie – mobilnym gabinecie stomatologicznym, który od czerwca 2018 r. odwiedza najmłodszych w małych miejscowościach w województwie podlaskim. Do tej pory dentobus wyjeżdżał niemal 190 razy, odwiedził 70 miejscowości.
Nie należy likwidować hipertensjologii jako oddzielnej specjalności, zaszkodzi to szczególnie pacjentom z wtórnym i opornym na leczenie nadciśnieniem tętniczym krwi, a jest to w Polsce duża grupa około 0,5 mln pacjentów – przekonywali w piątek w Warszawie lekarze tej specjalności.
Kontrole, zarządzone w śląskich szpitalach po nagłośnionych przypadkach „niepożądanych zdarzeń”, mówiąc wprost – niewłaściwej opieki nad pacjentami potrzebującymi pomocy, w zasadzie nie mają uzasadnienia. Wystarczyłoby się wsłuchać, odpowiednio wcześnie, w ostrzeżenia ekspertów dotyczące organizacji i finansowania systemu, żeby zmniejszyć ryzyko tragedii.
Ministerstwo Zdrowia, proponując nowy wzór zlecenia na wyroby medyczne nie zmniejszy biurokratyzacji opieki zdrowia, mimo deklaracji walki z tym zjawiskiem. Nowy wzór stanowi załącznik do rozporządzenia z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego.
NFZ opublikował zarządzenie prezesa dotyczące uruchomienia rezerwy ogólnej; koszty świadczeń zostaną zwiększone o ponad 735 mln zł i będą przeznaczone m.in. na wzrost wyceny punktowej leczenia szpitalnego na oddziałach chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej.
Od 1 kwietnia pełnienie obowiązków dyrektora Oddziału NFZ w Katowicach powierzono Piotrowi Nowakowi, dotychczasowemu zastępcy dyrektora ds. medycznych – poinformował wiceminister Maciej Miłkowski. Z fotelem szefa śląskiego NFZ pożegnał się Jerzy Szafranowicz.
Pacjenci coraz częściej są włączani do debaty na temat sytuacji pacjentów onkologicznych, a także procedur i dostępu do leczenia – to efekt aktywnego działania organizacji pacjenckich przez ostatnią dekadę.
Politycy tworzą regulacje, które pozornie zwiększają nakłady na opiekę zdrowotną. Tymczasem Pacjenci nadal latami czekają w kolejce do świadczeń, a pieniądze wciąż za nimi nie idą. Co gorsza, Narodowy Fundusz Zdrowia próbuje narzucić im, gdzie mają się leczyć, choć przecież Pacjent ma prawo wyboru świadczeniodawcy - twierdzą Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.