Z kraju

  • Senat zaakceptował podwójne karanie

    Senat we wtorek wieczorem przyjął bez poprawek ustawę o świadczeniach zdrowotnych, w której znalazł się m.in. oprotestowany przez samorząd lekarski przepis umożliwiający podwójne karanie lekarzy za uchybienia w refundacji.

  • Senat za centralizacją kontroli NFZ

    Skuteczniejsze kontrolowanie przez NFZ realizacji umów, poprawa dostępności i jakości świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz sprawniejsze działanie szpitalnych oddziałów ratunkowych – to główne cele nowelizacji ustawy, którą Senat we wtorek przyjął bez poprawek.

  • E-skierowania - PNRL o projekcie rozporządzenia i dacie wejścia w życie

    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu w dniu 21 lutego przyjęło stanowisko ws. projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej.

  • Senat przyjął ustawę o powołaniu ABM

    Senat przyjął rządową ustawę o powołaniu Agencji Badań Medycznych. ABM ma przynieść korzyści pacjentom i systemowi ochrony zdrowia, m.in. dzięki realizacji badań klinicznych, populacyjnych i epidemiologicznych.

  • Pół roku więzienia za znieważenie lekarza na tle narodowościowym

    Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał we wtorek (26 lutego) karę pół roku więzienia dla mieszkańca Bielska Podlaskiego, który w miejscowym szpitalu publicznie znieważył na tle narodowościowym lekarza kurdyjskiego pochodzenia. Skazany ma też zapłacić pokrzywdzonemu 2 tys. zł zadośćuczynienia.

  • Najnowsze informacje dot. problemu narkotyków i narkomanii oraz nowych substancji psychoaktywnych

    Pod koniec 2018 r. opublikowany został raport Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii zawierający podstawowe dane w zakresie problemu narkotyków i narkomanii w Polsce, w tym również te dotyczące zinstytucjonalizowanych działań podejmowanych w obszarach redukcji popytu i podaży na narkotyki.

  • Wentylacja miast istotna dla zdrowia ich mieszkańców

    Brak klinów napowietrzających powoduje zaleganie w miastach szkodliwych dla człowieka cząsteczek, szczególnie tych emitowanych przez transport drogowy - mówi prof. Cezary Pałczyński, alergolog z UM w Łodzi. Dodał, że wiążą one na swojej powierzchni np. metale ciężkie czy alergeny.

  • INFARMA zaniepokojona ograniczeniami w dostępie do leków

    Zgodnie z deklaracjami wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, odpowiedzialnego za politykę lekową w Ministertswie Zdrowia, w NFZ trwa analizowanie niedofinansowania, związanego z programami lekowymi. Już dziś wiadomo, że część niezapłaconych świadczeń będzie pokryta z tegorocznego budżetu.

  • Śląski samorząd wyłoży 45 mln zł na pokrycie strat swoich szpitali

    45 mln zł przeznaczy samorząd województwa śląskiego na pokrycie ubiegłorocznych strat szpitali, dla których jest organem założycielskim - poinformował we wtorek (26 lutego) marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

  • O zdrowiu na Dolnośląskim Salonie Gospodarczym

    Odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dolnośląskiego Salonu Gospodarczego. Spotkanie koncentrowało się na ochronie zdrowia w wymiarze opieki onkologicznej.

  • Dostęp do nowoczesnego leczenia raka gruczołu krokowego nadal blokowany

    Projekt nowej listy refundacyjnej po raz kolejny odebrał pacjentom z rakiem gruczołu krokowego nadzieję, że ktoś w Ministerstwie Zdrowia troszczy się o ich los.

  • Szpitalny podpalacz tymczasowo aresztowany

    52-letni mieszkaniec Leszna, który będąc pod wpływem alkoholu doprowadził do pożaru na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie został tymczasowo aresztowany. Za spowodowanie pożaru i groźby wobec pielęgniarek, mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

  • Programy zdrowotne dla mieszkańców Świętokrzyskiego

    Ponad 8 mln złotych przeznaczył Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na dwa programy zdrowotne w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2. Obydwa realizowane będą przez Uzdrowisko Busko-Zdrój.

  • Słubice mają Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów

    W Słubicach powstał Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów. Codziennie uczęszczają do niego 22 osoby. Jak podkreślała podczas otwarcia placówki marszałek Elżbieta Anna Polak, to przykład dla innych samorządów, że można.

  • Zielona Góra - rozmowy na temat utworzenia oddziału transplantologii

    Utworzenie oddziału transplantologii w Szpitalu Uniwersyteckim to temat rozmów z udziałem marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak, prof. Tadeusza Kuczyńskiego rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr Marka Działoszyńskiego prezesa szpitala, prof. Dawida Murawy ordynatora oddziału chirurgii oraz członków zespołu, którego zadaniem była ocena możliwości powstania takiego oddziału w zielonogórskim szpitalu.

  • Konkurs na dyrektora łomżyńskiego szpitala

    Zarząd Województwa Podlaskiego ogłosił 26 lutego konkurs na stanowisko Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

  • Katowice - szpital bonifratrów kupi sprzęt za ponad 6 mln zł

    Szpital zakonu bonifratrów w Katowicach za ponad 6 mln zł kupi nowoczesny sprzęt. We wtorek podpisano umowę na unijne dofinansowanie w ramach regionalnego programu operacyjnego województwa śląskiego.

  • Ok. 1,5 mln zł na badania łodzian

    Miejskie Centra Medyczne w Łodzi rozpoczęły przyjmowanie pacjentów na badania i inne świadczenia prozdrowotne finansowane poza systemem NFZ. Z tegorocznego budżetu obywatelskiego miasto przekazało na nie 1,5 mln zł.

  • Wrocław - ruszył program szybszego wykrywania nowotworów skóry

    Ruszył program profilaktyczny polegający na wykrywaniu nowotworów skóry w jak najwcześniejszym stadium. Zakłada specjalistyczne badanie pacjentów bez skierowań i szkolenie lekarzy rodzinnych w umiejętnościach wykrywania chorób. Potrwa dwa lata.

  • Białystok - w USDK otwarto pracownię endoskopii

    Gastroskopie, wyciąganie połkniętych przez dzieci różnych drobnych przedmiotów czy diagnostyka dolnego odcinka układu pokarmowego będzie możliwa w nowej pracowni endoskopii, otwartej we wtorek w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

98919 artykułów - strona 2234 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.