Senat we wtorek wieczorem przyjął bez poprawek ustawę o świadczeniach zdrowotnych, w której znalazł się m.in. oprotestowany przez samorząd lekarski przepis umożliwiający podwójne karanie lekarzy za uchybienia w refundacji.
Skuteczniejsze kontrolowanie przez NFZ realizacji umów, poprawa dostępności i jakości świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz sprawniejsze działanie szpitalnych oddziałów ratunkowych – to główne cele nowelizacji ustawy, którą Senat we wtorek przyjął bez poprawek.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu w dniu 21 lutego przyjęło stanowisko ws. projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej.
Senat przyjął rządową ustawę o powołaniu Agencji Badań Medycznych. ABM ma przynieść korzyści pacjentom i systemowi ochrony zdrowia, m.in. dzięki realizacji badań klinicznych, populacyjnych i epidemiologicznych.
Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał we wtorek (26 lutego) karę pół roku więzienia dla mieszkańca Bielska Podlaskiego, który w miejscowym szpitalu publicznie znieważył na tle narodowościowym lekarza kurdyjskiego pochodzenia. Skazany ma też zapłacić pokrzywdzonemu 2 tys. zł zadośćuczynienia.
Pod koniec 2018 r. opublikowany został raport Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii zawierający podstawowe dane w zakresie problemu narkotyków i narkomanii w Polsce, w tym również te dotyczące zinstytucjonalizowanych działań podejmowanych w obszarach redukcji popytu i podaży na narkotyki.
Brak klinów napowietrzających powoduje zaleganie w miastach szkodliwych dla człowieka cząsteczek, szczególnie tych emitowanych przez transport drogowy - mówi prof. Cezary Pałczyński, alergolog z UM w Łodzi. Dodał, że wiążą one na swojej powierzchni np. metale ciężkie czy alergeny.
Zgodnie z deklaracjami wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, odpowiedzialnego za politykę lekową w Ministertswie Zdrowia, w NFZ trwa analizowanie niedofinansowania, związanego z programami lekowymi. Już dziś wiadomo, że część niezapłaconych świadczeń będzie pokryta z tegorocznego budżetu.
45 mln zł przeznaczy samorząd województwa śląskiego na pokrycie ubiegłorocznych strat szpitali, dla których jest organem założycielskim - poinformował we wtorek (26 lutego) marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
Odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dolnośląskiego Salonu Gospodarczego. Spotkanie koncentrowało się na ochronie zdrowia w wymiarze opieki onkologicznej.
Projekt nowej listy refundacyjnej po raz kolejny odebrał pacjentom z rakiem gruczołu krokowego nadzieję, że ktoś w Ministerstwie Zdrowia troszczy się o ich los.
52-letni mieszkaniec Leszna, który będąc pod wpływem alkoholu doprowadził do pożaru na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie został tymczasowo aresztowany. Za spowodowanie pożaru i groźby wobec pielęgniarek, mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.
Ponad 8 mln złotych przeznaczył Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na dwa programy zdrowotne w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2. Obydwa realizowane będą przez Uzdrowisko Busko-Zdrój.
W Słubicach powstał Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów. Codziennie uczęszczają do niego 22 osoby. Jak podkreślała podczas otwarcia placówki marszałek Elżbieta Anna Polak, to przykład dla innych samorządów, że można.
Utworzenie oddziału transplantologii w Szpitalu Uniwersyteckim to temat rozmów z udziałem marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak, prof. Tadeusza Kuczyńskiego rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr Marka Działoszyńskiego prezesa szpitala, prof. Dawida Murawy ordynatora oddziału chirurgii oraz członków zespołu, którego zadaniem była ocena możliwości powstania takiego oddziału w zielonogórskim szpitalu.
Zarząd Województwa Podlaskiego ogłosił 26 lutego konkurs na stanowisko Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży.
Szpital zakonu bonifratrów w Katowicach za ponad 6 mln zł kupi nowoczesny sprzęt. We wtorek podpisano umowę na unijne dofinansowanie w ramach regionalnego programu operacyjnego województwa śląskiego.
Miejskie Centra Medyczne w Łodzi rozpoczęły przyjmowanie pacjentów na badania i inne świadczenia prozdrowotne finansowane poza systemem NFZ. Z tegorocznego budżetu obywatelskiego miasto przekazało na nie 1,5 mln zł.
Ruszył program profilaktyczny polegający na wykrywaniu nowotworów skóry w jak najwcześniejszym stadium. Zakłada specjalistyczne badanie pacjentów bez skierowań i szkolenie lekarzy rodzinnych w umiejętnościach wykrywania chorób. Potrwa dwa lata.
Gastroskopie, wyciąganie połkniętych przez dzieci różnych drobnych przedmiotów czy diagnostyka dolnego odcinka układu pokarmowego będzie możliwa w nowej pracowni endoskopii, otwartej we wtorek w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.