Wywieszanie list pacjentów z ich danymi osobowymi i godzinami przyjęć w przychodniach jest niedozwolone. Natomiast tabliczki na drzwiach gabinetów lekarskich z nazwiskami przyjmujących lekarzy w żaden sposób nie naruszają przepisów o ochronie danych osobowych.
Przewodnicząca zespołu do wypracowania praw i obowiązków pacjenta Urszula Jaworska rekomenduje szefowi resortu zdrowia wprowadzenie stawek odszkodowawczych obowiązujących w całej Polsce i we wszystkich instytucjach decydujących o wypłacie odszkodowań.
39-letniego kardiologa znaleziono martwego w niedzielę nad ranem w jego gabinecie w Pleszewskim Centrum Medycznym. Policja wykonuje czynności na miejscu zdarzenia pod nadzorem prokuratury.
Narodowy Fundusz Zdrowia wyraził zgodę na przedłużenie zawieszenia oddziału ginekologiczno-położniczego i oddziału neonatologii w Powiatowym Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku. Nadal zawieszony jest oddział ginekologiczno-położniczy szpitala w Prudniku.
Co szósty Polak nigdy nie był u okulisty lub optometrysty, a prawie co piąty (19 proc.) nie wie nawet, czy ma wadę wzroku - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IQS.
Minister Zdrowia powołał zespół roboczy do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego mającego na celu dokonanie oceny potrzeby i warunków reorganizacji Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz nadania Instytutowi statusu państwowego instytutu badawczego.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podczas dyskusji na temat opieki psychiatrycznej nad najstarszą grupą pacjentów nie wykluczyła powstania takiej dziedziny jak psychogeriatria – jeśli nie w ramach odrębnej specjalizacji, to np. przez wykształcenie umiejętności w tym zakresie.
Wspólna realizacja programu in vitro oraz rozwój oddziału chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego to tematy rozmowy marszałek Elżbiety Anny Polak z prezydentem miasta Zielona Góra Januszem Kubickim. Uzgodniono, że miasto przystąpi do programu realizowanego przez samorząd województwa w zakresie wsparcia zapłodnienia pozaustrojowego z wkładem 100 tys. zł.
15-latek z udarem mózgu to pierwsze dziecko w Polsce, które przeszło trombektomię. Wykonali ją lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W UCK metodę trombektomii mechanicznej zastosowano już u 122 pacjentów.
Obydwa zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które wzięły udział w IV Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach Ukrainy, zajęły dwa pierwsze miejsca na podium, zarówno w klasyfikacji międzynarodowej, jak i generalnej.
W Krakowie do usunięcia jest jeszcze ok. 3,2 tys. ton azbestu - wynikach z danych magistratu. Miasto zachęca mieszkańców do bezpłatnego pozbycia się azbestu. Azbest znajduje się przede wszystkim w dachach i odpadach budowlanych na posesjach.
Osoby, które chcą korzystać z tzw. medycznej marihuany, mogą mieć zamkniętą drogę do terapii, bo surowca jest mało i jest drogi, a lekarze nie mają odpowiedniej wiedzy i wytycznych – przekonywali w piątek w Sejmie przedstawiciele pacjentów.
Depresja będzie leczona dwoma nowymi metodami: głęboką stymulacją mózgu i powtarzalną przezczaszkową stymulacją magnetyczną. To dwa projekty naukowe realizowane w Klinice Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) we Wrocławiu.
W związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych informacjami o przypadkach napaści na zagranicznych studentów w Białymstoku, władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wydały oświadczenie, w którym stanowczo potępiają wszelkie przejawy agresji, nienawiści, rasizmu i braku tolerancji.
Badania nad rolą żelsoliny w komórkach ludzkiego czerniaka prowadzą naukowcy z Wrocławia. Być może w przyszłości wyniki badań pomogą w stworzeniu nowych leków czy terapii przeciwko czerniakowi - mówi prowadząca badania dr hab. Antonina Mazur.
Współpraca chirurga, anestezjologa i pediatry w nagłych stanach u dzieci była tematem przewodnim 43. Spotkań Klinicznych Chirurgów Dziecięcych z Pediatrami, które odbyły się w auli Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie 15 lutego br.
Wynagrodzenia zasadnicze najmniej zarabiających pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju w 2019 roku wzrosną łącznie o 300 zł brutto.
Trwa generalny remont Klinicznego Oddziału Chorób Wewnętrznych w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu.
Właśnie zakończono remont oddziału pediatrycznego Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.
Włocławska filia regionalnego Centrum Onkologii otrzyma wkrótce cyfrowy mammograf i najnowszej generacji aparat do rezonansu magnetycznego. Wart blisko 6 milionów złotych wysokiej klasy sprzęt zastąpi wysłużoną aparaturę będącą obecnie na wyposażeniu ośrodka. Środki na zakup pochodzą z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.