Stały wzrost nakładów na onkologię oraz zwiększone docieranie do świadomości społecznej – na takie m.in. sukcesy w polskiej onkologii wskazywał w piątek wiceminister zdrowia Zbigniew Król, podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.
Próba regulacji obrotu haptenami do testów płatkowych może zakończyć się dla milionów pacjentów katastrofą. Jeżeli hapteny będą traktowane na równi z lekami, chorzy pozostaną bez skutecznej diagnostyki – alarmuje Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia publikuje aktualną listę ekspertów powołanych przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w skład Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.
Jest porozumienie w sprawie orzekania o zdolności do uprawiania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież do 19. roku życia oraz o zdolności do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym przez młodzież do 23. roku życia – informuje PPOZ.
Uchwały wprowadzające zmiany w statusach żłobków i klubów dziecięcych przyjęto w dniu 31 stycznia na posiedzeniu Rady Miasta.
Odrzucenie ustawy lub jej elementów przez rząd będzie oznaczało złamanie porozumienia między MZ a PR OZZL. Konsekwencją może być eskalacja protestów lekarskich – Zarząd Krajowy OZZL popiera projekt zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Od marca można spodziewać wyższych wycen świadczeń w szpitalach – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Opór budzi rozwiązanie pozwalające na przełamanie woli pacjenta w zakresie nieudostępniania osobie bliskiej informacji chronionych tajemnicą lekarską w sytuacji, w której osoba bliska będzie chciała dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia z tytułu śmierci pacjenta – mówi prof. Andrzej Matyja, prezes NRL.
1 stycznia 2019 roku w całej Polsce wdrożono system e-recepty w aptekach i punktach aptecznych. Po pierwszym miesiącu 99% aptek i punktów aptecznych w Polsce jest już podłączonych do platformy e-zdrowie (P1) i może realizować e-recepty – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Kontrola farmaceutyków może spowodować, że apteka nie wyda nawet bardzo ważnego leku – pisze „Rzeczypospolita”.
Tylko w 2018 roku z rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS skorzystało ponad 90 tys. osób – poinformował PAP rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że blisko połowa osób, które biorą udział w programach rehabilitacyjnych, wraca do aktywności zawodowej.
Umowę na finansowanie pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w województwie świętokrzyskim, który ma pomóc w testowaniu nowego modelu organizacji opieki, podpisali w Kielcach przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia i trzech szpitali regionu.
Już w najbliższą sobotę, 2 lutego, można bez skierowania uzyskać bezpłatną poradę i konsultację w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju.
Podniesienie świadomości na temat wpływu innowacyjnych technologii medycznych na walkę z rakiem to cel międzynarodowego wydarzenia HealthTech World Cancer Day, którego pierwsza polska edycja odbyła się w piątek w Centrum Onkologii w Gliwicach.
Prawie 15 mln zł – to wartość umów podpisanych w czwartek z jednostkami ochrony zdrowia podległymi samorządowi województwa lubuskiego. Pieniądze trafią na inwestycje w szpitalach w Gorzowie, Zielonej Górze, Międzyrzeczu, Ciborzu i Torzymiu oraz do stacji pogotowia ratunkowego w obu stolicach woj. lubuskiego.
Nowy system informatyczny wart ponad 2,6 mln zł zostanie wdrożony w czerwcu 2020 r. w Dolnośląskim Centrum Onkologii. System ma poprawić jakość obsługi pacjentów, zapewnić lepszą ochronę danych oraz zmniejszyć koszty funkcjonowania szpitala.
Mimo że żyjemy coraz dłużej, w wielu kwestiach dotyczących zdrowia nadal pozostajemy w ogonie Europy – wynika z raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, zaprezentowanego przez NIZP-PZH.
Likwidacja barier architektonicznych w przychodniach i szpitalach, rozwiązania informatyczne przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, szkolenia dla pracowników ochrony zdrowia – to elementy projektu 100 placówek służby zdrowia bez barier, który Ministerstwo Zdrowia realizuje w ramach Programu Dostępność Plus.
Rezygnacja z obowiązku określania na recepcie poziomu refundacji to postulat lekarzy od lat. Teraz zaproponowali, by z przepisów wykreślić obligujące ich do tego przepisy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Ośrodek w Gostyninie został uznany za zakład psychiatryczny, gdzie możliwa jest obserwacja psychiatryczna osób, które mogłyby stwarzać zagrożenie. Ale to jest sprzeczne z celem ośrodka, jakim jest terapia osób już w nim umieszczonych – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.