Z kraju

  • RPO: minister zapewnia, że nie będzie ingerować w lokalne programy in vitro

    Minister Zdrowia nie chce zatrzymywać programów zdrowotnych prowadzonych przez samorządy. Przewidujący to projekt nowelizacji został zmieniony w toku konsultacji, pod wpływem krytyki ze strony samorządów – napisała do RPO Adama Bodnara wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

  • Świętokrzyskie - tylko 2 geriatrów

    Polityka senioralna była tematem konferencji prasowej wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek.

  • Petru: Projekt dot. antykoncepcji to zablokowanie procedury medycznej

    Projekt wprowadzenia tzw. antykoncepcji awaryjnej na receptę to nie jest forma ograniczenia dostępności, tylko pełne zablokowanie procedury medycznej, co jest niezgodne z prawem UE i zasadami, które Polska przyjęła – ocenia lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

  • RPO pyta o zmiany dot. standardów postępowania medycznego

    Zmiany w ustawie o działalności leczniczej, wprowadzone nowelą z dnia 10 czerwca 2016 r., wywołały obawy pacjentów i środowiska lekarskiego. Dlatego też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska – czytamy na stronie RPO.

  • Oddział Pielęgniarstwa i Położnictwa UM w Łodzi - nowe otwarcie

    Oddział Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zmienił adres. Studenci i pracownicy Oddziału rozpoczną semestr letni w nowej lokalizacji, w wyremontowanym budynku przy ul. Jaracza 63. Obiekt przeszedł metamorfozę, a o tym jak wygląda teraz, przekonaliśmy się podczas uroczystego otwarcia – 16 lutego.

  • "Zielone światło" dla rozwoju placówek medycznych w woj. opolskim

    Opolszczyzna ma spore szanse na rozwój i zmiany w dziedzinie medycyny i zdrowia. Już ponad połowa ze wszystkich projektów na inwestycje m.in. szpitali w regionie, pomyślnie przeszła przez specjalny system weryfikacji IOWISZ.

  • Nowy oddział w Bełżycach

    W styczniu w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Bełżycach k/Lublina został oddany do użytkowania oddział ginekologiczny i neonatologiczny.

  • Łomża - oddział ginekologiczno-położniczy po remoncie

    W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży bp Stanisław Stefanek poświęcił w czwartek, 16 lutego nowo wyremontowane oddziały szpitalne Ginekologiczno-Położniczy z pododdziałem Patologii Ciąży wraz z traktem porodowym oraz Noworodków i Wcześniaków z pododdziałem Patologii Noworodka i Intensywnej Opieki Noworodka.

  • Nowoczesny ambulans w Tarnobrzegu

    Nowoczesne wyposażenie ratujące życie na podwoziu volkswagena craftera - tak krótko można opisać nowy ambulans, który oficjalnie oddano do użycia w tarnobrzeskim szpitalu.

  • Nowa pracownia rezonansu w Bydgoszczy

    16 lutego uroczyście uruchomiono nową, drugą Pracownię Rezonansu Magnetycznego w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy.

  • Fundament Narodowej Służby Zdrowia

    Od 1 stycznia 2018 roku uprawnionymi do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej będą w praktyce wszyscy legalnie mieszkający na terenie Polski. Nie zmieni się sytuacja Polaków pracujących w krajach UE i EFTA. Tak jak do tej pory, będą mogli leczyć się za darmo, przedstawiając dokument wystawiony przez kraj, w którym mieszkają i płacą podatki.

  • Katowice - pacjent po unikalnym zabiegu kardiologicznym w dobrym stanie

    Pacjent, uratowany przez lekarzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego (GCM) w Katowicach, którzy przeprowadzili na jego sercu unikalny, dwuetapowy zabieg, czuje się dobrze i być może już w przyszłym tygodniu trafi do specjalistycznego ośrodka rehabilitacyjnego.

  • Sosnowiec chce mieć na stałe dentobus

    Aby poprawić profilaktykę próchnicy, szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców, samorząd Sosnowca zamierza kupić dentobus – pojazd z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego. Dentobus miałby pojawić się na ulicach miasta i zacząć odwiedzać sosnowieckie szkoły w 2018 r.

  • Polacy żyją coraz dłużej, ale jest ich coraz mniej

    Polacy żyją coraz dłużej: kobiety średnio 82 lata, a mężczyźni 74; liczba ludności zmniejsza się jednak sukcesywnie - w 2015 r., pierwszy raz po zakończeniu II wojny światowej, przyrost naturalny był ujemny zarówno w miastach, jak i na wsi - wynika z raportu NIZP-PZH.

  • Spór o giżycki szpital - gotowa opinia biegłych

    Sąd Okręgowy w Olsztynie otrzymał opinię biegłych z zakresu finansów, konieczną do rozstrzygnięcia sporu sądowego między Grupą Nowy Szpital, a powiatem giżyckim. Proces, jaki wytoczyła powiatowi firma dotyczy tego, kto ma zarządzać placówką medyczną.

  • Smog w Świętokrzyskiem

    W czwartek rano na stacjach pomiarowych w woj. świętokrzyskim nadal kilkakrotnie przekroczone były normy jakości powietrza dotyczące stężenia pyłu PM10. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach poinformował o ryzyku wystąpienia alarmu smogowego.

  • Neurolog i kardiolog w karetce?

    Lekarze pozostaną w karetkach – zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia zarówno przez samorząd lekarski jak i Związek Zawodowy Anestezjologów odbierane są z dużą ostrożnością. – Wciąż mamy w tej kwestii wiele pytań i wątpliwości – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

  • eZLA obowiązkowe od 2019 r.

    Wydłużenie o rok, do 31 grudnia 2018 r., okresu wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w dotychczasowej formie na drukach ZUS ZLA zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, który jest już po konsultacjach i czeka na rozpatrzenie na posiedzeniu rządu.

  • Radziwiłł: Wokół sieci szpitali narosło wiele mitów

    Wokół projektu, który wprowadza tzw. sieć szpitali narosło wiele mitów; zmiany nie spowodują zaburzenia w dostępie do świadczeń, poprawią jakość i bezpieczeństwo pacjentów – zapewnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wątpliwości mają m.in. przedsiębiorcy i politycy.

  • Śląskie - mniejszy smog, bezpłatna komunikacja

    Wysokie, choć znacznie niższe niż dzień wcześniej stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu notowały w czwartek rano stacje pomiarowe w woj. śląskim. Z powodu smogu w regionie nadal obowiązuje tego dnia bezpłatna komunikacja dla kierowców.

98919 artykułów - strona 2742 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.