Z kraju

  • Rybnik - darmowa komunikacja z powodu smogu

    Mieszkańcy Rybnika, gdzie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu o ponad tysiąc procent przekroczyło dopuszczalną normę, w poniedziałek i wtorek będą mogli za darmo korzystać z miejskiej komunikacji - zdecydował prezydent miasta Piotr Kuczera.

  • Co lekarze wiedzą o antybiotykooporności i co z tego wynika?

    NIZP-PZH opublikował wyniki badań na temat zjawiska antybiotykooporności, jakie zostały przeprowadzone z okazji II Światowego Dnia Wiedzy o Antybiotykach wśród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

  • Gowin: Od października na uniwersytecie w Radomiu studia lekarskie

    Od października na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu będzie można studiować medycynę. Zgodę na uruchomienie na radomskiej uczelni kierunku lekarskiego wydał minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

  • Powszechne szczepienie przeciwko pneumokokom zgodnie ze schematem 2+1

    Opublikowano nowy komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na 2017 rok.

  • Rząd zajmie się płacami minimalnymi w zdrowiu

    Po trwających blisko miesiąc uzgodnieniach międzyresortowych do Stałego Komitetu Rady Ministrów trafi wreszcie ustawa wprowadzająca osobny system minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia – dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

  • "Minister jest zobowiązany do przestrzegania uchwał NRL"

    Skoro minister zdrowia jako prezes NRL żądał wprowadzenia wynagrodzeń w wysokości trzech średnich krajowych dla specjalisty, dwóch średnich dla rezydenta i jednej dla stażysty, to żądania te wiążą go także obecnie - uważa Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

  • Nie wolno zaniechać diagnostyki

    Lekarz - jako gwarant najwyższej dbałości oraz staranności o życie i zdrowie człowieka - ma obowiązek wdrożyć wszystkie działania, które w warunkach sytuacyjnych, w jakich działa, są według rekomendacji wynikających z aktualnego stanu wiedzy medycznej wymagane, jako dające szansę na wykluczenie, ograniczenie czy neutralizację niebezpieczeństwa „pierwotnego” - a nie tylko takie, które mogą do tego prowadzić w sposób pewny.

  • Warszawa – samorząd zapłaci za in vitro?

    Program dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego, napisany przez stołecznych radnych z PO, w tym tygodniu trafi do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – donosi TOK FM.

  • Będzie muzeum wojskowej medycyny?

    Wojskowa służba zdrowia ma ciekawą historię; wyjątkowi lekarze, znani pacjenci, ważne osiągnięcia i dawne przyrządy zasługują na wyeksponowanie – oceniają pomysłodawcy stworzenia w WIM w Warszawie muzeum "medycyny w mundurze".

  • Kempa: Najtrudniejsza z reform

    Na ten rok są dwa priorytety dla rządu: ochrona zdrowia i gospodarka – powiedziała w niedzielę w Jarosławiu (Podkarpackie) Beata Kempa. Szefowa kancelarii premiera wzięła udział w przekazaniu miejscowemu szpitalowi nowoczesnego ambulansu.

  • W Białej Podlaskiej powstał filtr epidemiologiczny

    W Białej Podlaskiej zakończono budowę filtra epidemiologicznego. To specjalna przychodnia, w której cudzoziemcy ubiegający się o ochronę międzynarodową przechodzą badania lekarskie. Trwa wybór operatora medycznego, który będzie zarządzał obiektem.

  • W 5 lat o 10% azbestu mniej kosztem 45 mln zł

    Prawie 80 tys. ton szkodliwych odpadów azbestowych z ponad 31 tys. gospodarstw usunięto w ciągu 5 lat w Lubelskiem dzięki dofinasowaniu z Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. To ok. 10% wyrobów z azbestem, które są w tym regionie.

  • Radomskie Centrum Onkologii rozszerza działalność

    Radomskie Centrum Onkologii rozszerzyło swoją działalność o chemioterapię prowadzoną na oddziale szpitalnym. Placówka przymierza się także do uruchomienia działalności z zakresu chirurgii onkologicznej.

  • Nowy Dom Senior-WIGOR w Witnicy

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska 5 stycznia otworzyła nowy Dom Dziennego Pobytu Senior-WIGOR w Witnicy, w woj. lubuskim. Spotkała się też z seniorami, dla których ta placówka powstała.

  • Smog - darmowa komunikacja miejska w Kielcach

    W związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza w Kielcach władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu w poniedziałek bezpłatnej komunikacji miejskiej dla wszystkich pasażerów - poinformowała rzeczniczka magistratu Anna Ciulęba.

  • Smog - bezpłatna komunikacja miejska w stolicy

    W poniedziałek w Warszawie komunikacja miejska będzie darmowa. "Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze dla Warszawy' - podał na Facebooku warszawski ratusz.

  • Śląskie - w poniedziałek mniejszy smog

    W centralnej i południowej części woj. śląskiego, gdzie w niedzielę normy pyłu w powietrzu zostały wielokrotnie przekroczone, w poniedziałek spodziewana jest stopniowa poprawa jakości powietrza, jednak w wielu miejscach stężenie pyłów nadal będzie podwyższone - podały służby kryzysowe.

  • In vitro w Bydgoszczy – jest zgoda AOTMiT

    Bydgoski projekt częściowej refundacji in vitro dostał pozytywną rekomendację AOTMiT. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy projektem może zająć się rada miasta – informuje bydgoska „Gazeta Wyborcza”.

  • Ciosy z prawa i lewa. Za smog

    Prawicowa „Gazeta Polska Codziennie” krytykuje ministra zdrowia za wypowiedź o smogu. Lewica rozpoczyna akcję „Uświadom Radziwiłła”. Wystarczył tydzień, by opinia publiczna przekonała się, że problem smogu bynajmniej nie jest teoretyczny.

  • Ukarani fizjoterapeuci w rejestrze

    Określenie sposobu i trybu prowadzenia przez Krajową Radę Fizjoterapeutów rejestru ukaranych fizjoterapeutów oraz sposobu i trybu wykonania prawomocnych orzeczeń sądów dyscyplinarnych jest celem rozporządzenia Ministra Zdrowia, którego projekt trafił właśnie do konsultacji.

98919 artykułów - strona 2778 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.