mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • PZU Zdrowie przejmuje spółkę Artimed z Kielc

    PZU Zdrowie dokonuje kolejnej akwizycji. Przejmuje lokalnego lidera ochrony zdrowia z Kielc. Nabywa 100% udziałów w spółce Artimed NZOZ Sp. z o.o. Kielecki Artimed prowadzi działalność w 3 placówkach.

  • Gorzów - umowa na dofinansowanie budowy radioterapii

    W środę (21 grudnia) w Gorzowie Wlkp. podpisano umowy o dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 trzech projektów, które będą realizowane na terenie tego miasta. Wśród nich jest budowa Ośrodka Radioterapii.

  • Lekarka pogotowia podejrzana o narażenie życia i zdrowia pacjentki

    Prokuratura Okręgowa w Łodzi zarzuciła 69-letniej lekarce przestępstwo, polegające na narażeniu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 32-letniej pacjentki, podczas przewożenia jej pomiędzy szpitalami w Rawie Mazowieckiej i Brzezinach. Podejrzanej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

  • Okulistka z 332 zarzutami

    Zakończyło się trwające półtora roku śledztwo przeciwko okulistce z Krasnegostawu. Mająca swoją prywatną placówkę medyczną lekarka usłyszała 332 prokuratorskie zarzuty. Kobieta wykazywała w dokumentacji do NFZ wizyty lekarskie, które były wizytami prywatnymi. Akt oskarżenia trafił już do sądu.

  • Nowoczesny rezonans dla Oświęcimia

    Jeżeli pojawia się inicjatywa ze strony samorządu, która wymaga wsparcia z budżetu państwa, to my się w to włączamy - powiedziała w środę premier Beata Szydło, która uczestniczyła w otwarciu pracowni rezonansu magnetycznego w szpitalu powiatowym w Oświęcimiu.

  • Wynalazek z PK może wspomóc transplantologię

    Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali biodegradowalne aerożele chitozanowe, które służą do hodowli różnych tkanek, w tym ludzkich i mogą znaleźć zastosowanie m.in. w transplantologii.

  • ŚCO uruchamia filię w Sandomierzu

    Świętokrzyskie Centrum Onkologii uruchamia w Sandomierzu swoją filię powiatową. W Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu otwarto 21 grudnia konsultacyjny gabinet onkologiczny ŚCO. Pacjenci będą przyjmowani bezpłatnie od 5 stycznia, w każdy czwartek.

  • Rzeszów - Strefa Rodzica w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2

    W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie dobiegła końca XVII edycja programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”, w ramach której oddano do użytku przestrzeń przyjazną chorym dzieciom i ich opiekunom.

  • IOWISZ - spotkanie informacyjne w Opolu

    20 grudnia w Sali Herbowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu odbyło się spotkanie warsztatowe, które zostało zorganizowane z myślą o podmiotach leczniczych planujących złożenie wniosku o dokonanie przez wojewodę opolskiego oceny planowanych do realizacji inwestycji w sektorze zdrowia.

  • 6810 uczniów podstawówek poznało prawa pacjenta

    Już prawie sto szkół podstawowych w całej Polsce odwiedzili pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta w ramach akcji edukacyjnej o prawach pacjenta, która ruszyła z początkiem roku szkolonego.

  • Rafalska: To zasługa 500 plus

    Według minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej Program 500 plus „może mieć znaczący udział w tym, że w 2016 r. więcej kobiet zdecydowało się urodzić dziecko”. W ten sposób minister odniosła się do danych NFZ ws. liczby kobiet, które zaszły w ciążę w br.

  • Kraków - zmodernizowana apteka i akredytacja dla "Narutowicza"

    21 grudnia w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza zostały oddane do użytku zmodernizowane pomieszczenia Apteki Szpitalnej oraz zakupiona aparatura medyczna. Szpital otrzymał także Certyfikat Akredytacyjny.

  • Chorzów - centralna izba przyjęć po modernizacji

    Tuż przed końcem roku zakończona została modernizacja Centralnej Izby Przyjęć na terenie Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Celem remontu jest poprawa bezpieczeństwa pacjentów w okresie obserwacyjnym oraz zapewnienie lepszych warunków pracy personelu medycznego.

  • Nie będzie jednolitego podatku. Co ze składką zdrowotną?

    Wycofanie się rządu z koncepcji jednolitego podatku mogłoby być furtką do zmiany decyzji o likwidacji NFZ a przede wszystkim – składki zdrowotnej.

  • Kończy się aneksowanie umów ze szpitalami

    Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia kończą proces aneksowania umów na przyszły rok - poinformował NFZ. Do środy uzgodniono wartość 90% umów na leczenie szpitalne. Przedłużenie umów na pierwsze półrocze 2017 r. zapowiedzieli też lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

  • Warszawski ratusz zamierza walczyć ze smogiem

    Warszawski Indeks Powietrza, Program ochrony środowiska, Standardy kształtowania zieleni oraz kampania "Oddychaj Warszaw" - to tylko niektóre z propozycji stołecznego ratusza, które mają przyczynić się do ochrony jakości powietrza w Warszawie.

  • Na ulicach Łodzi pojawi się 80 AED

    W przyszłym roku na ulicach Łodzi rozmieszczonych zostanie 80 automatycznych defibrylatorów AED - urządzeń pozwalających na przywrócenie normalnej akcji serca w przypadku zagrażającej życiu arytmii. Inwestycja za 680 tys. zł jest realizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

  • Zdrowotna kartografia

    31 grudnia Ministerstwo Zdrowia opublikuje mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób wyodrębnionych na podstawie międzynarodowej klasyfikacji rozpoznań ICD-10.

  • Refundacja bez umów

    1 stycznia 2017 r. wygasną umowy upoważniające do wystawiania recept na leki refundowane. Wystawanie przez lekarza niebędącego lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego recept na leki refundowane po 31 grudnia 2016 r. wymaga posiadania aktywnego konta w Portalu NFZ - przypomina Naczelna Izba Lekarska.

  • Podziękowania RPD dla pediatry i pielęgniarki

    Za szczególną wrażliwość i troskę oraz odpowiedzialną reakcję na przemoc wobec dziecka – to treść podziękowania, które Rzecznik Praw Dziecka złożył osobiście na ręce Elżbiety Lasoty oraz Grażyny Chmieleckiej, lekarza pediatry i pielęgniarki z Łodzi, które w jedynie właściwy sposób zareagowały na przemoc stosowaną wobec dziecka w domu przez rodziców.

98919 artykułów - strona 2788 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.