PZU Zdrowie dokonuje kolejnej akwizycji. Przejmuje lokalnego lidera ochrony zdrowia z Kielc. Nabywa 100% udziałów w spółce Artimed NZOZ Sp. z o.o. Kielecki Artimed prowadzi działalność w 3 placówkach.
W środę (21 grudnia) w Gorzowie Wlkp. podpisano umowy o dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 trzech projektów, które będą realizowane na terenie tego miasta. Wśród nich jest budowa Ośrodka Radioterapii.
Prokuratura Okręgowa w Łodzi zarzuciła 69-letniej lekarce przestępstwo, polegające na narażeniu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 32-letniej pacjentki, podczas przewożenia jej pomiędzy szpitalami w Rawie Mazowieckiej i Brzezinach. Podejrzanej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Zakończyło się trwające półtora roku śledztwo przeciwko okulistce z Krasnegostawu. Mająca swoją prywatną placówkę medyczną lekarka usłyszała 332 prokuratorskie zarzuty. Kobieta wykazywała w dokumentacji do NFZ wizyty lekarskie, które były wizytami prywatnymi. Akt oskarżenia trafił już do sądu.
Jeżeli pojawia się inicjatywa ze strony samorządu, która wymaga wsparcia z budżetu państwa, to my się w to włączamy - powiedziała w środę premier Beata Szydło, która uczestniczyła w otwarciu pracowni rezonansu magnetycznego w szpitalu powiatowym w Oświęcimiu.
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali biodegradowalne aerożele chitozanowe, które służą do hodowli różnych tkanek, w tym ludzkich i mogą znaleźć zastosowanie m.in. w transplantologii.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii uruchamia w Sandomierzu swoją filię powiatową. W Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu otwarto 21 grudnia konsultacyjny gabinet onkologiczny ŚCO. Pacjenci będą przyjmowani bezpłatnie od 5 stycznia, w każdy czwartek.
W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie dobiegła końca XVII edycja programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”, w ramach której oddano do użytku przestrzeń przyjazną chorym dzieciom i ich opiekunom.
20 grudnia w Sali Herbowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu odbyło się spotkanie warsztatowe, które zostało zorganizowane z myślą o podmiotach leczniczych planujących złożenie wniosku o dokonanie przez wojewodę opolskiego oceny planowanych do realizacji inwestycji w sektorze zdrowia.
Już prawie sto szkół podstawowych w całej Polsce odwiedzili pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta w ramach akcji edukacyjnej o prawach pacjenta, która ruszyła z początkiem roku szkolonego.
Według minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej Program 500 plus „może mieć znaczący udział w tym, że w 2016 r. więcej kobiet zdecydowało się urodzić dziecko”. W ten sposób minister odniosła się do danych NFZ ws. liczby kobiet, które zaszły w ciążę w br.
21 grudnia w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza zostały oddane do użytku zmodernizowane pomieszczenia Apteki Szpitalnej oraz zakupiona aparatura medyczna. Szpital otrzymał także Certyfikat Akredytacyjny.
Tuż przed końcem roku zakończona została modernizacja Centralnej Izby Przyjęć na terenie Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Celem remontu jest poprawa bezpieczeństwa pacjentów w okresie obserwacyjnym oraz zapewnienie lepszych warunków pracy personelu medycznego.
Wycofanie się rządu z koncepcji jednolitego podatku mogłoby być furtką do zmiany decyzji o likwidacji NFZ a przede wszystkim – składki zdrowotnej.
Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia kończą proces aneksowania umów na przyszły rok - poinformował NFZ. Do środy uzgodniono wartość 90% umów na leczenie szpitalne. Przedłużenie umów na pierwsze półrocze 2017 r. zapowiedzieli też lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
Warszawski Indeks Powietrza, Program ochrony środowiska, Standardy kształtowania zieleni oraz kampania "Oddychaj Warszaw" - to tylko niektóre z propozycji stołecznego ratusza, które mają przyczynić się do ochrony jakości powietrza w Warszawie.
W przyszłym roku na ulicach Łodzi rozmieszczonych zostanie 80 automatycznych defibrylatorów AED - urządzeń pozwalających na przywrócenie normalnej akcji serca w przypadku zagrażającej życiu arytmii. Inwestycja za 680 tys. zł jest realizowana w ramach budżetu obywatelskiego.
31 grudnia Ministerstwo Zdrowia opublikuje mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób wyodrębnionych na podstawie międzynarodowej klasyfikacji rozpoznań ICD-10.
1 stycznia 2017 r. wygasną umowy upoważniające do wystawiania recept na leki refundowane. Wystawanie przez lekarza niebędącego lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego recept na leki refundowane po 31 grudnia 2016 r. wymaga posiadania aktywnego konta w Portalu NFZ - przypomina Naczelna Izba Lekarska.
Za szczególną wrażliwość i troskę oraz odpowiedzialną reakcję na przemoc wobec dziecka – to treść podziękowania, które Rzecznik Praw Dziecka złożył osobiście na ręce Elżbiety Lasoty oraz Grażyny Chmieleckiej, lekarza pediatry i pielęgniarki z Łodzi, które w jedynie właściwy sposób zareagowały na przemoc stosowaną wobec dziecka w domu przez rodziców.