W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2016 r. wystawiono ponad 6,8 mln papierowych zaświadczeń lekarskich, e-zwolnień – zaledwie 113,1 tys. – ZUS próbuje ograniczyć koszty funkcjonowania, przerzucając swoje obowiązki na lekarzy – komentuje Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący OZZL.
14 Odznak Honorowych Województwa Podlaskiego przyznał Zarząd Województwa Podlaskiego, w tym dla Uniwersytetu Medyczngo w Białymstoku za wkład w rozwój kadry medycznej regionu.
– W ciągu dwóch tygodni do konsultacji społecznych trafi projekt dotyczący minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia – zapowiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Warczyński, odpowiadając na pytanie posłów Nowoczesnej, którzy chcieli wiedzieć, co rząd ma do zaproponowania szykującym się do protestów związkowcom.
„Nowości w Ginekologii Onkologicznej” – to hasło Jubileuszowej Ogólnopolskiej Konferencji, która odbędzie się w Krakowie dniach 15-16 września 2016 r.
Posłowie PO: Borys Budka i Arkadiusz Myrcha zapowiedzieli, że zwrócą się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o wyjaśnienia dotyczące działań prokuratury wobec śląskich biegłych, którzy przed laty wydali dla sądu opinię na temat śmierci ojca ministra.
Pomimo wielu kampanii i akcji profilaktycznych rośnie liczba dzieci cierpiących na nadwagę i otyłość. U coraz większej grupy małych i nastoletnich pacjentów chorych na otyłość dochodzi także do groźnych powikłań metabolicznych – przypominają specjaliści.
- Pierwsze kilka miesięcy funkcjonowania rządowego programu bezpłatnych leków dla seniorów, być może nawet rok, powinny być traktowane jako pilotaż – stwierdził podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej wiceminister Marek Tombarkiewicz.
Bezpłatne świadczenia w Podstawowej Opiece Zdrowotnej dla każdego – to jedno z kluczowych założeń projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przyjęty we wtorek przez rząd.
Wszyscy są równi wobec prawa, dotyczy to również wybitnych lekarzy - powiedział w środę (14 września) w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Odpowiedział w ten sposób na wypowiedź prof. Mariana Zembali (PO) ws. zabezpieczenia dokumentów u biegłych lekarzy ze Śląskiej Akademii Medycznej.
Czym kierowało się kierownictwo Ministerstwa Zdrowia forsując rezygnację z projektu finansowania szczepień przez NFZ?
Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała we wtorek sprawozdanie z wykonania planu finansowego NFZ w ub.r. Świadczenia opieki zdrowotnej pochłonęły 96% kosztów; ratownictwo medyczne 2,61%; a koszty administracyjne - 0,9%.
Ministerstwo zdrowia chce by program dotyczący bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia ewoluował - zmiany dotyczyć mają nie tylko zawartości wykazów, ale - być może - także zasad wystawiania recept - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
13 września w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ odbyło się posiedzenie Rady ŁOW. Rada zebrała się, by wydać opinię na temat powołania Artura Olsińskiego na stanowisko dyrektora oddziału. Wniosek Ministra Zdrowia został pozytywnie zaopiniowany.
Piętnaścioro naukowców ma szansę na wygraną w 16. edycji Nagród Naukowych POLITYKI. Spośród finalistów pięcioro otrzyma stypendia po 30 tys. zł, a do pozostałej dziesiątki trafią nagrody finałowe w wysokości 10 tys. zł. Wyniki konkursu poznamy 23 października podczas gali wręczenia nagród.
W ubiegłym roku dopalaczami zatruło się ponad 7 tys. osób. Kary administracyjne dla handlujących substancjami są jednak mało skuteczne. Udaje się ściągnąć tylko 3% nałożonych kar.
Plany Ministerstwa Zdrowia zakładają, że w Polsce będzie prowadzona kontrolowana uprawa konopi indyjskich - poinformował we wtorek w Sejmie wiceminister Krzysztof Łanda. Planowana jest też produkcja w Polsce leków zawierających kannabinoidy.
Do końca roku szpitale i poradnie w województwie małopolskim dostaną dodatkowe 94 mln zł z rezerwy budżetowej NFZ.
W Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady do Spraw Potrzeb Zdrowotnych. Uczestnicy dyskutowali nad już ustalonymi priorytetami dla regionalnej polityki zdrowotnej w zakresie lecznictwa szpitalnego oraz następnymi dziedzinami, dla których takie priorytety należy stworzyć.
Wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk powołał dwóch nowych konsultantów wojewódzkich - w dziedzinie angiologii oraz położnictwa ginekologicznego i położniczego.
Kształcenie pielęgniarek i położnych ma być takie, jak w większości krajów Unii Europejskiej - podkreśliła prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas. Resort zdrowia zapewnia, że ostateczne decyzje ws. zmian w kształceniu jeszcze nie zapadły.