W drugą sobotę września odbędzie się V charytatywny bieg dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Organizatorzy zachęcają zainteresowanych udziałem do zapisów online.
Ministerstwo zdrowia zwróciło się do ekspertów z prośbą o medyczną, prawną i etyczną ocenę przeszczepiania narządów rodnych. Resort poinformował, że na podstawie tych analiz możliwe będzie podjęcie decyzji o ewentualnej legalizacji takich zabiegów.
Na ten rok są pieniądze dla 100 par, a w kolejce czeka już ponad 200 – donosi łódzka „Gazeta Wybocza”. Samorząd przeznaczył na dofinansowanie in vitro pół miliona złotych, a w kolejnych latach po milionie – aż do 2020 roku.
Obawy o ograniczanie seniorom dostępu do bezpłatnych leków są nieuzasadnione – twierdzi Ministerstwo Zdrowia. Po serii materiałów w mediach resort zdecydował się na wydanie komunikatu, w którym… podtrzymał wcześniejsze informacje skierowane do lekarzy.
26 sierpnia Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego ponownie zaapelował do Ministerstwa Zdrowia o przygotowanie informacji dla pacjentów, która precyzyjnie wyjaśni zasady wypisywania leków bezpłatnych w ramach programu 75+.
Do 1 września zostało zaledwie kilka dni, a lekarze i farmaceuci ciągle mają wątpliwości związane z lekami ze specjalnej listy „S”. Jest ich na tyle dużo, że przynajmniej pierwsze tygodnie funkcjonowania programu darmowych leków dla seniorów mogą nie być łatwe.
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad „pakietem kardiologicznym”, który ma zapewnić lepszą opiekę pacjentom po zawale serce. – Zamysł jest bardzo rozsądny, gdyż zakłada optymalne rozwiązanie dla chorego – ocenia prof. Piotr Ponikowski, kierownik Kliniki Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Budowa nowej siedziby Wrocławskiego Centrum Rehabilitacji i Medycyny Sportowej dobiega końca. Zakończenie pracplanowane jest na przełom roku. Centrum zostanie przeniesione z ulicy Chopina na Lekarską 1. Placówka zmienia nazwę na Vratislavia Medica.
Co roku w Polsce rodzi się około 9 tys. dzieci z zaburzeniami rozwojowymi powstałymi w wyniku kontaktu z alkoholem w czasie życia płodowego. - Należy zrobić wszystko, co możliwe, aby ograniczyć te statystykę – apeluje do szefów kilku resortów Rzecznik Praw Dziecka.
Zmęczeni stagnacją resortu zdecydowaliśmy się poprzeć akcję OZZL i apelujemy do Państwa o masowy udział w akcji protestacyjnej – napisał prof. Andrzej Matyja, prezes OIL w Krakowie.
Tylko 50% aptek ma podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na sprzedaż refundowanych środków absorpcyjnych dla dorosłych (pieluch, pieluchomajtek i wkładek absorpcyjnych dla mężczyzn).
Pod rozwagę ministra poddaję uregulowanie problemu żywienia pacjentów w szpitalach poprzez wskazanie, jakie są prawa pacjenta, a jakie obowiązki podmiotu leczniczego oraz środków nadzoru – pisze RPO Adam Bodnar do ministra zdrowia.
Decyzją z dnia 19 sierpnia 2016 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał Instytutowi „Centrum Zdrowia Matki Polki” kwotę 3 151 550 zł na przeprowadzenie kolejnego etapu restrukturyzacji działalności statutowej placówki.
Przy pomniku ofiar faszyzmu w Nowosiółkach k. Białegostoku uczczono w czwartek 75. rocznicę śmierci kilkuset pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, którzy w 1941 roku w pobliskim lesie zostali zamordowani przez Niemców.
W końcu grudnia 2015 r. w województwie mazowieckim funkcjonowało 2741 przychodni. W porównaniu z 2014 r. odnotowano wzrost ich liczby o 4,5% (w miastach wzrost był wyższy niż na wsi o 3,4 p. proc.). Liczba praktyk lekarskich zmniejszyła się o 14,9% (w miastach — o 16,6%, na wsi — o 12,4%).
Magdalena Król z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zdobyła grant Europejskiej Rady ds. Badań na walkę z nowotworami.
Od września dolnośląski NFZ uruchomi darmowe przypomnienia SMS o wizycie dla pacjentów zarejestrowanych do 4 specjalistycznych poradni: onkologicznej, kardiologicznej, ortopedycznej oraz endokrynologicznej.
Nieodpowiednie przechowywanie leków może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowia. Farmaceuci i lekarze muszą na bieżąco kontrolować stan środków medycznych, których celem jest ratowanie życia. Poznański startup, Blulog, opracował technologię, która nadzoruje warunki przechowywania leków, jak i może być pomocna przy transporcie materiałów biologicznych.
Beata Cyganiuk została wybrana w konkursie na dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia - nieoficjalnie dowiedziało się Radio Opole. Dotychczas Cyganiuk pełniła funkcję rzecznika prasowego OOW NFZ, a przez ostatnie miesiące kierowała w opolskim NFZ działem kontraktowania.
Pięcioro lekarzy z oddziału chemioterapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi złożyło wypowiedzenia z powodu zbyt niskich wynagrodzeń. Rozmowy specjalistów z dyrekcją nie przyniosły rezultatów, zatem nie wiadomo, kto będzie zajmował się chorymi na 44-łóżkowej chemioterapii.