mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • FPZ: Potrzebne wytyczne dla pacjentów 75+

    26 sierpnia Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego ponownie zaapelował do Ministerstwa Zdrowia o przygotowanie informacji dla pacjentów, która precyzyjnie wyjaśni zasady wypisywania leków bezpłatnych w ramach programu 75+.

  • Zamieszanie wokół 75+

    Do 1 września zostało zaledwie kilka dni, a lekarze i farmaceuci ciągle mają wątpliwości związane z lekami ze specjalnej listy „S”. Jest ich na tyle dużo, że przynajmniej pierwsze tygodnie funkcjonowania programu darmowych leków dla seniorów mogą nie być łatwe.

  • Kompleksowe leczenie po zawale - nie obędzie się bez dodatkowych nakładów

    Ministerstwo Zdrowia pracuje nad „pakietem kardiologicznym”, który ma zapewnić lepszą opiekę pacjentom po zawale serce. – Zamysł jest bardzo rozsądny, gdyż zakłada optymalne rozwiązanie dla chorego – ocenia prof. Piotr Ponikowski, kierownik Kliniki Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

  • Wrocław - budowa nowego szpitala na finiszu

    Budowa nowej siedziby Wrocławskiego Centrum Rehabilitacji i Medycyny Sportowej dobiega końca. Zakończenie pracplanowane jest na przełom roku. Centrum zostanie przeniesione z ulicy Chopina na Lekarską 1. Placówka zmienia nazwę na Vratislavia Medica.

  • RPD apeluje: Ciąża bez alkoholu!

    Co roku w Polsce rodzi się około 9 tys. dzieci z zaburzeniami rozwojowymi powstałymi w wyniku kontaktu z alkoholem w czasie życia płodowego. - Należy zrobić wszystko, co możliwe, aby ograniczyć te statystykę – apeluje do szefów kilku resortów Rzecznik Praw Dziecka.

  • Pora na sprzeciw

    Zmęczeni stagnacją resortu zdecydowaliśmy się poprzeć akcję OZZL i apelujemy do Państwa o masowy udział w akcji protestacyjnej – napisał prof. Andrzej Matyja, prezes OIL w Krakowie.

  • Problemy z dostępem do pieluchomajtek

    Tylko 50% aptek ma podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na sprzedaż refundowanych środków absorpcyjnych dla dorosłych (pieluch, pieluchomajtek i wkładek absorpcyjnych dla mężczyzn).

  • RPO: Dobre żywienie w szpitalach to część praw pacjentów

    Pod rozwagę ministra poddaję uregulowanie problemu żywienia pacjentów w szpitalach poprzez wskazanie, jakie są prawa pacjenta, a jakie obowiązki podmiotu leczniczego oraz środków nadzoru – pisze RPO Adam Bodnar do ministra zdrowia.

  • Rusza kolejny etap restrukturyzacji ICZMP

    Decyzją z dnia 19 sierpnia 2016 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał Instytutowi „Centrum Zdrowia Matki Polki” kwotę 3 151 550 zł na przeprowadzenie kolejnego etapu restrukturyzacji działalności statutowej placówki.

  • 75. rocznica mordu pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

    Przy pomniku ofiar faszyzmu w Nowosiółkach k. Białegostoku uczczono w czwartek 75. rocznicę śmierci kilkuset pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, którzy w 1941 roku w pobliskim lesie zostali zamordowani przez Niemców.

  • Mazowsze - więcej przychodni, mniej praktyk lekarskich

    W końcu grudnia 2015 r. w województwie mazowieckim funkcjonowało 2741 przychodni. W porównaniu z 2014 r. odnotowano wzrost ich liczby o 4,5% (w miastach wzrost był wyższy niż na wsi o 3,4 p. proc.). Liczba praktyk lekarskich zmniejszyła się o 14,9% (w miastach — o 16,6%, na wsi — o 12,4%).

  • 1,4 mln euro na walkę z rakiem dla naukowca z SGGW

    Magdalena Król z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zdobyła grant Europejskiej Rady ds. Badań na walkę z nowotworami.

  • NFZ przypomni pacjentowi o wizycie

    Od września dolnośląski NFZ uruchomi darmowe przypomnienia SMS o wizycie dla pacjentów zarejestrowanych do 4 specjalistycznych poradni: onkologicznej, kardiologicznej, ortopedycznej oraz endokrynologicznej.

  • Innowacja dla aptek, szpitali i transportu medycznego

    Nieodpowiednie przechowywanie leków może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowia. Farmaceuci i lekarze muszą na bieżąco kontrolować stan środków medycznych, których celem jest ratowanie życia. Poznański startup, Blulog, opracował technologię, która nadzoruje warunki przechowywania leków, jak i może być pomocna przy transporcie materiałów biologicznych.

  • Była rzecznik na czele opolskiego NFZ?

    Beata Cyganiuk została wybrana w konkursie na dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia - nieoficjalnie dowiedziało się Radio Opole. Dotychczas Cyganiuk pełniła funkcję rzecznika prasowego OOW NFZ, a przez ostatnie miesiące kierowała w opolskim NFZ działem kontraktowania.

  • Łódź - zamkną chemioterapię w "Koperniku"?

    Pięcioro lekarzy z oddziału chemioterapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi złożyło wypowiedzenia z powodu zbyt niskich wynagrodzeń. Rozmowy specjalistów z dyrekcją nie przyniosły rezultatów, zatem nie wiadomo, kto będzie zajmował się chorymi na 44-łóżkowej chemioterapii.

  • Współpraca UM w Łodzi i WSPR

    25 sierpnia br. Uniwersytet Medyczny w Łodzi, reprezentowany przez rektora, prof. Pawła Górskiego, i Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, którą reprezentował dyrektor Bogusław Tyka, podpisali list intencyjny dotyczący współpracy.

  • „Beskidy dla Bezdomnych”, czyli nadzieja w drodze

    Jakub Kosiński, świeżo upieczony lekarz, przemierza Główny Szlak Beskidzki i zbiera pieniądze na remont warszawskiej Przychodni dla Bezdomnych prowadzonej przez Stowarzyszenie „Lekarze Nadziei”. Planuje przejść 500 km i zebrać 5 000 zł.

  • Łódź kontra choroby wątroby

    Dwa podręczniki poświęcone zdrowemu żywieniu rodziny i małych dzieci trafią bezpłatnie do mieszkańców Łodzi na początku nowego roku szkolnego. Łódzki magistrat przygotował je w ramach programu profilaktyki chorób wątroby, dofinansowanego z funduszy unijnych.

  • "Lekarze nie potrzebują ostrzeżeń"

    Ministerstwo Zdrowia nie powinno wydawać komunikatów z ostrzeżeniami dla lekarzy, bo oni opierają leczenie na aktualnej wiedzy medycznej – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

98837 artykułów - strona 2876 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.