mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Naukowcy z WUM nagrodzeni

    Prof. Mirosław Wielgoś, kierownik I Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM, oraz dr Przemysław Kosiński, asystent z tej Kliniki, otrzymali III Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za 2015 r. w kategorii osiągnięć naukowo-technicznych.

  • Ile trwał ten dyżur?

    Dyżur zmarłej anestezjolog w białogardzkim szpitalu trwał nie cztery, a siedem dni – twierdzi „Fakt”, cytując męża lekarki. Miała ona rozpocząć pracę 1 sierpnia i pracować w szpitalu z jedną kilkunastogodzinną przerwą. Powód? W lecznicy nie było innego anestezjologa. Wersja rzecznika spółki jest inna: dyżur trwał cztery dni, zaś w szpitalu, mimo decyzji o zamknięciu OIOM-u na miesiąc, pracują inni anestezjolodzy.

  • Nowa karetka sądeckiego pogotowia

    11 sierpnia odbyło się przekazanie nowego ambulansu marki Mercedes zakupionego przez prywatnych przedsiębiorców dla Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego.

  • Łódzkie porodówki nie najgorsze

    Nie wszystkie oddziały położnicze w Łodzi i regionie zapewniały pacjentkom i noworodkom świadczenia medyczne odpowiedniej jakości. Jednak szpitale w woj. łódzkim wypadły na tle innych wyjątkowo dobrze – „Dziennik Łódzki” wraca do raportu NIK, o którym pisaliśmy pod koniec lipca.

  • Święto Ratowników Górskich

    10 sierpnia obchodzono w Polsce Dzień Przewodników i Ratowników Górskich. W ubiegłym roku Górskie i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe przeprowadziły łącznie ponad 1700 akcji.

  • Profilaktyka – współpraca NFZ i samorządów

    NFZ i samorządy będą wspólnie realizować projekty profilaktyczne – taki zapis znajdzie się w nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zdrowiu publicznym.

  • W Warszawie otwarto nowoczesną stację dializ

    Pacjenci mogą już korzystać z w najnowocześniejszego w Polsce ośrodka dializoterapii, wyposażonego m.in. w 25 stanowisk dla pacjentów i salę dla chorych z WZWC. Ośrodek otwarto w czwartek w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM) w Warszawie.

  • Eksperyment na lekarzach

    W związku z kolejnym już przypadkiem śmierci lekarza z przepracowania OZZL domaga się od ministra zdrowia i całego rządu RP wprowadzenia rozwiązań prawnych, które by uniemożliwiły omijanie przepisów o czasie pracy przez lekarzy i ich pracodawców. W szczególności należy wprowadzić zasadę, że dozwolone limity czasu pracy dotyczą danej osoby bez względu na podstawę zatrudnienia i ilość miejsc pracy.

  • AHP pisze do ministra w sprawie zamkniętych oddziałów

    Grupa American Heart of Poland ogłosiła niedawno, że jest zmuszona zamknąć dwa oddziały chirurgii naczyniowej. Decyzja ta jest konsekwencją planowanych od stycznia 2017 r. drastycznych obniżek wycen procedur z zakresu kardiologii interwencyjnej oraz chirurgii naczyniowej – informuje AHP i pisze w tej sprawie list do szefa resortu zdrowia.

  • Bezprawie w majestacie prawa

    W ostatnich latach w Polsce kontrakty stały się narzędziem służącym do łamania prawa pracy, a także zdrowego rozsądku. Czas pracy lekarzy powinien być przypisany do prawa wykonywania zawodu niezależnie od formy zatrudnienia i miejsca pracy – postulują rezydenci.

  • Kraków – udana operacja mózgu, w trakcie której wybudzono pacjenta

    15-latek jest prawdopodobnie najmłodszym pacjentem w Polsce, u którego zoperowano mózg wybudzając chłopca podczas zabiegu. Przez około godzinę był w pełni świadomy. Wybudzenie zastosowano, by uratować te obszary mózgu, które odpowiadają za mowę.

  • Resort: Z przestrzegania KEL nie zwalniają mechanizmy rynkowe

    Tak MZ odpowiada na pytanie Medycyny Praktycznej o działania podjęte w związku ze śmiercią lekarki z Białogardu.

  • Wybór między lekarzem żadnym a martwym

    Kilka tygodni temu minister zdrowia zauważył, że ograniczenie czasu pracy lekarzy jest rozwiązaniem ryzykownym, bo może się okazać, że w wielu miejscach po prostu ich zabraknie. Powiedział: „jest wybór między lekarzem zmęczonym a żadnym”. Okazuje się, że życie brutalnie zweryfikowało tę tezę: wybór jest między lekarzem żadnym a martwym - pisze Krzysztof Bukiel.

  • Opolskie inwestuje w profilaktykę cukrzycy

    Samorząd województwa opolskiego przeznaczył ponad 22,6 mln złotych na profilaktykę chorób cywilizacyjnych, takich jak nadwaga, otyłość, cukrzyca.

  • Niemcy – szef MSW chce zniesienia tajemnicy lekarskiej wobec terrorystów

    W reakcji na niedawne zamachy w Niemczech ich minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere chce doprowadzić do zniesienia tajemnicy lekarskiej w przypadku, gdy pacjent deklaruje zamiar dokonania aktu terroru – poinformował niemiecki dziennik "Bild".

  • CZKiD w Zabrzu z wyższym stopniem referencyjności

    Centrum Zdrowia Kobiety przy Szpitalu Miejskim w Zabrzu otrzymało pozytywne opinie konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i neonatologii i otrzymało II stopień referencyjności.

  • Zespół ds. zmian systemowych zakończył pracę. Efekty?

    Znani eksperci – naukowcy i praktycy – mieli pomóc ministrowi zdrowia w wypracowaniu strategii zmian systemowych. Takie było założenie, gdy Konstanty Radziwiłł wkrótce po objęciu urzędu powołał zespół. W środę w ministerstwie odbyło się ostatnie spotkanie, podczas którego szef resortu przedstawił swoją, autorską strategię reformy systemu. Ekspertom pozostała możliwość wyrażenia wątpliwości i zadawania pytań.

  • Eksperci: w leczeniu chorych na nowotwory wciąż mamy postęp

    Wciąż poprawia się skuteczność leczenia nowotworów i jakość życia pacjentów – ocenili eksperci podczas VI Letniej Akademii Onkologicznej dla dziennikarzy, która odbywa się w Warszawie.

  • Proszowicki pulmonolog odznaczony

    Dr n. med. Wojciech Skucha – pulmonolog i internista, ordynator oddziału pulmonologii szpitala w Proszowicach został odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Odznaczenie wręczył marszałek Jacek Krupa.

  • O czym endokrynolog rozmawia z... kotem

    Prof. Marek Pawlikowski, współautor pierwszego polskiego podręcznika endokrynologii, były wieloletni kierownik Zakładu Endokrynologii Doświadczalnej i Diagnostyki Hormonalnej Akademii Medycznej w Łodzi, później dyrektor Instytutu Endokrynologii tej uczelni, a w latach 1987-1990 rektor łódzkiej AM, jest też utalentowanym pisarzem, autorem 3 tomików wierszy, a także utworów prozatorskich, m.in. „Rozmów z Baltazarem”.

98818 artykułów - strona 2884 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.