To miejsce szczególne, dla dzieci do 12. roku życia, chorych, wymagających rehabilitacji bądź terapeuty, a których rodziny nie chcą, bądź nie mogą się nimi zająć. Teraz, w nowo otwartym ośrodku w podbiałostockich Ignatkach będą miały szansę na lepsze życie.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Warszawie ogłosiło przetarg na utworzenie tymczasowej bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Polskiej Nowej Wsi w województwie opolskim. 6 lipca mija termin składania ofert.
System ratownictwa medycznego w rejonie Torunia wzbogacił się o 4 nowoczesne, w pełni wyposażone karetki, które zastąpiły wysłużone ambulansy. 5 czerwca przed Urzędem Marszałkowskim zaprezentowano mieszkańcom dwie z nich.
Uniwersytet Rzeszowski chciałby przejąć Szpital Miejski im. Jana Pawła II przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie. Przeciwne są władze miasta, dyrekcja lecznicy i związki zawodowe. Ratusz twierdzi, że uczelnia powinna wybudować nową poliklinikę.
Pierwsze w Polsce stowarzyszenie pacjentów chorujących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc powstało w Gdańsku. Będzie dążyć m.in. do zrównania tej grupy chorych w uprawnieniach, jakie mają niepełnosprawni ruchowo.
Ministerstwo Zdrowia udostępniło Medycynie Praktycznej pełną treść tzw. raportu ds. absurdów. W jego tworzeniu współuczestniczyli także nasi Czytelnicy, a MP obszernie relacjonowała przebieg prac.
NFZ zostanie zlikwidowany, plan zmian jest gotowy i zostanie przedstawiony lada dzień – powiedział w wywiadzie dla DGP minister Konstanty Radziwiłł. Obszerny wywiad ukazał się dwa dni po tym, jak prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że zmiany w służbie zdrowia nie zachodzą tak szybko, jak powinny.
Oprócz państwowych służb ratowniczych istnieje organizacja, której członkowie, będący wolontariuszami, ratują życie i zdrowie oraz niosą pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych. To DOPR.
W związku z zaproponowanymi przez Agencję Rozwoju Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) obniżkami wycen procedur medycznych grupa American Heart of Poland (AHP) zamknie 6 ośrodków.
Przywrócenie stażu podyplomowego jako niezbędnego etapu w kształceniu lekarzy - to główne założenie projektu, którym w tym tygodniu zajmie się rząd. Przygotowywane rozwiązania mają zwiększyć liczbę lekarzy na rynku pracy i poprawić bezpieczeństwo pacjentów.
"Idziemy we właściwym kierunku, ale kolumna nam się rozciągnęła. Jest czołówka, ale jest także i ariergarda, są tabory" – powiedział podczas sobotniego kongresu PiS prezes Jarosław Kaczyński, zaliczając do maruderów m.in. ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.
Choć Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pytania z egzaminów lekarskich powinny być jawne, to Sieć Obywatelska Watchdog Polska nie uzyskała ich w odpowiedzi na złożony wniosek. Dlaczego? Centrum Egzaminów Medycznych ustali najpierw „charakter prawny tego stanowiska”.
Przechodzimy z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego do uprawnień obywatelskich czy tzw. rezydenckich. Plan przedstawimy jeszcze w tym tygodniu - zapowiada minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała nowe plany taryfikacji na rok 2017 wraz z uzasadnieniem. Obejmuje on przede wszystkim obszar świadczeń w lecznictwie szpitalnym dotyczących leczenia chorób dzieci.
List w tej sprawie został wysłany do: Kancelarii Prezeydenta RP, Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia.
Od 2017 r. porady dietetyczne dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci będą finansowane ze środków publicznych - wynika z projektu Narodowego Programu Zdrowia. O takie rozwiązanie apelował ruch Głodni Zmian, który zebrał w tej sprawie ponad 10 tys. podpisów.
Jeśli nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z publicznych pieniędzy zgodnie z planem rządu wejdzie w życie w sierpniu, wiele wskazuje na to, że prywatne placówki medyczne będą musiały pożegnać się z dotacjami unijnymi.
System ochrony dzieci przed możliwością odmatczynego zakażenia wirusem HIV nie jest szczelny – zauważa Rzecznik Praw Dziecka. W 2015 r. zarejestrowano 4 zakażenia. Marek Michalak o interwencję w tej sprawie prosi Ministra Zdrowia.
Za działanie na rzecz koncernów farmaceutycznych 30 tys. pracowników medycznych dostało w sumie ponad 107 mln zł. 78% z nich nie zgodziło się na publiczne ujawnienie tej współpracy i korzyści, jakie osiągnęli. Średnie honorarium tych, którzy się zgodzili na publikację swoich nazwisk, wynosiło ok. 2 tys. zł.
W ciągu ostatnich lat subiektywna ocena stanu zdrowia mieszkańców Polski nieznacznie się poprawiła - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego pt. "Stan zdrowia ludności Polski w 2014 r.".