Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego gminy będą mogły wymienić źródła ogrzewania, przeprowadzić termomodernizacje czy kupić zamiatarki ulic. 50 takich inwestycji zostanie zrealizowanych w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza”.
Według Krzysztofa Brzózki, byłego szefa PARPA, sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych jest problemem. Na dowód przytoczył badania przeprowadzone wśród uzależnionych kierowców, którzy są w trakcie leczenia.
Prof. Maciej Małecki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum nominował dr Barbarę Jasiewicz na dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem (USOR).
Decyzją Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Leonora Bużańska dołączyła do prestiżowego grona członków Polskiej Akademii Nauk.
Dwa zespoły Bielskiego Pogotowia Ratunkowego okazały się najlepsze w Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym KARKONOSZE 2025 (25–27 czerwca).
Państwo powinno zainwestować w produkcję składników leków. Bez tego możemy polec w wojnie hybrydowej – wynika z raportu „Bezpieczeństwo lekowe Polski w kontekście bezpieczeństwa militarnego Polski i Europy” przygotowanego przez SGH i MON – pisze poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.
Za nami wyjątkowa Gala Jubileuszowa Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II. Podczas wydarzenia wręczone zostały statuetki „Anioł Małego Pacjenta” osobom i instytucjom, które wspierają z zaangażowaniem małych pacjentów i placówkę.
Naukowcy i doktoranci z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdaskiej zaprezentowali wyniki swoich badań podczas konferencji Biosensors 2025 w Portugalii i zostali nagrodzeni za najlepsze prezentacje posterowe.
25 czerwca 2025 r. odbyło się pierwsze posiedzenie VII kadencji Rady Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku, zwołane przez Wojewodę Pomorską Beatę Rutkiewicz.
W dniach 20-21 czerwca 2025 r. we Florencji odbył się pierwszy kongres ESC Council of Cardio-Oncology 2025. Dr n. med i n. o zdr. Anna Mierzyńska została powołana do grupy reprezentującej różne zawody medyczne w ramach Rady (Council of Cardio-Oncology Nurses and AHP study group).
Czy chmiel, znany przede wszystkim z piwa, może stać się bazą dla nowoczesnych preparatów leczniczych? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwać będą naukowcy z Politechniki Warszawskiej pod przewodnictwem dr. inż. Jana Krzysztoforskiego, oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W dniu 27 czerwca 2025 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się inauguracyjne posiedzenie zespołu ds. opracowania Krajowego Programu Zapobiegania i Zwalczania Gruźlicy.
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie realizuje nowatorski projekt badawczy, którego celem jest poprawa opieki nad pacjentami z przewlekłą chorobą nerek poddawanych hemodializie.
Przyszłoroczne przychody NFZ mają wynieść ponad 216,8 mld zł, z czego 26 mld zł to zaplanowana dotacja z budżetu państwa – wynika z nieoficjalnych informacji. Gdyby się one potwierdziły, mogłoby to oznaczać, że trudne czasy w ochronie zdrowia dopiero przed nami, choć na alarm jest jeszcze za wcześnie.
Skoro Ministerstwo Zdrowia zamierza walczyć ze sprzedażą leków poza aptekami, to powinno w analogicznym, a nawet większym stopniu podjąć działania zmierzające do poważnego ograniczenia możliwości nabywania leków przez Internet – stwierdzili posłowie.
Pomiędzy rokiem 2023 a 2024 nastąpił zauważalny spadek liczby samobójstw w Polsce – stwierdził wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w odpowiedzi na interpelację poselską.
Ministerstwo Zdrowia prowadzi równocześnie konsultacje odnośnie do tego, jakie wymagania powinna spełniać kamizelka nożoodporna na potrzeby ZRM.
Specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej dr Adam Michcik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że obok urazów kończyn złamania w obrębie części twarzowej czaszki stanowią najczęstsze obrażenia pacjentów po wypadkach na hulajnogach.
Do 1/5 wszystkich wypadków drogowych dochodzi w lipcu i sierpniu – podał Instytut Transportu Samochodowego (ITS).
Polskie samorządy wprowadzają obostrzenia dotyczące używania elektrycznych hulajnóg. Rzecznik stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Maciej Dziubiński zwrócił uwagę, że nie ma takiej regulacji na poziomie krajowym i samorządy muszą to robić samodzielnie.