Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej to ważny krok Ministerstwa Zdrowia w stronę poprawy dostępności leków dla pacjentów i usprawnienia działania rynku farmaceutycznego w Polsce.
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim otrzymał 80 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy. Środki zostaną przeznaczone na strategiczne inwestycje budowlane i nowoczesny sprzęt medyczny. Jednocześnie placówka została doceniona na ogólnopolskiej konferencji jakości w ochronie zdrowia.
129. Zjazd Niemieckiej Izby Lekarskiej (Bundesärztekammer), z udziałem delegacji z 29 krajów, stał się okazją do rozmów o przyszłości medycyny w kontekście dynamicznego rozwoju technologii, starzenia się społeczeństw oraz wyzwań kadrowych.
Jeśli Uniwersytet Rzeszowski ma się dalej rozwijać, zwłaszcza kierunki medyczne, to musi mieć odpowiednie zaplecze kliniczne – podkreśliła Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia podczas briefingu prasowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie).
Ponad 340 mln zł otrzymają szpitale w regionie m.in. na inwestycje onkologiczne, rozwój opieki długoterminowej i geriatrii.
Panel #INNOWACJE podczas konferencji Izby POLMED „Inwestycje w Zdrową Przyszłość”, która odbyła się 21 maja 2025 roku, był okazją do merytorycznej rozmowy o tym, jak skutecznie wdrażać innowacyjne technologie i wyroby medyczne w polskim systemie ochrony zdrowia.
Decyzja, czy lekarze kontraktowi otrzymują podwyżki w związku ze wzrostem płacy minimalnej od 1 lipca br., jest zawsze decyzją dyrektora szpitala – powiedziała w środę w Rzeszowie minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Dr n. med. Elżbieta Czyżyk została dziś powołana – na pięcioletnią kadencję – na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurologii dziecięcej.
W latach 2021-2024 w większości poradni wzrósł zarówno średni czas oczekiwania, jak i liczba młodych pacjentów oczekujących na wizytę – wskazała NIK.
Wprowadzenie prostych skal przesiewowych w szpitalu, zapewnienie dostępu do konsultacji psychiatrycznej, a także gotowość kardiologów do inicjowania leczenia w przypadkach łagodnych – to konkretne i możliwe do wdrożenia kroki.
W 2024 r. w POZ udzielono 187 mln porad (o 3,2% więcej niż w roku 2023), a w ramach specjalistycznej opieki lekarskiej – 137,8 mln (o 5% więcej).
W Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zebrała się Rada Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Na karę pięciu i pół roku więzienia skazał wrocławski sąd Grzegorza P. oskarżonego o organizację fałszywej zbiórki na leczenie guza mózgu.
Prezes AOTMiT rekomenduje objęcie refundacją produktu leczniczego Kisqali (rybocyklib) w ramach programu lekowego B.9.FM. „Leczenie chorych na raka piersi (ICD-10: C50)”, z bezpłatnym poziomem odpłatności dla pacjenta, w istniejącej grupie limitowej pod warunkiem pogłębienia zaproponowanego instrumentu podziału ryzyka celem zabezpieczenia istotnego wzrostu wydatków po stronie płatnika publicznego.
Senat wniósł w środę poprawki do ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Nowy model organizacji opieki kardiologicznej na terenie całego kraju ma podnieść efektywność leczenia chorób układu krążenia. Poprawki Senatu musi teraz rozpatrzyć Sejm.
Senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach negatywnie odniósł się do propozycji powołania międzyuczelnianego zespołu, mającego określić potencjał konsolidacji z Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach – poinformowała rzeczniczka uczelni Agata Pustułka.
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie podpisał umowę na budowę parkingu wielopoziomowego z lądowiskiem dla śmigłowców ratownictwa medycznego. Na dachu 8-piętrowego budynku będą mogły lądować także helikoptery wojskowe.
Sosnowiecki Szpital Miejski rozpoczyna modernizację porodówki oraz odcinka położniczego. Prace zostaną sfinansowane ze środków miejskich – 300 tys. zł przeznaczone zostanie na remont pomieszczeń i ich wyposażenie. Równolegle szpital uruchamia akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla seniorów.
Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej zostanie zmodernizowany z myślą o pełnieniu funkcji ochronnych w sytuacjach kryzysowych – zapowiedzieli w środę przedstawiciele rządu.
W Centrum Onkologii w Bydgoszczy przeprowadzono wyjątkową operację robotyczną u pacjenta z całkowitym odwróceniem wszystkich narządów wewnętrznych (situs inversus totalis).