Do konsultacji trafił projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych.
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 stycznia 2026 r. jedyną formą przekazywania komunikatów sprawozdawczych i rozliczeniowych do oddziałów wojewódzkich NFZ będzie interfejs usługowy oraz Portal Świadczeniodawcy/SZOI.
Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Lubaniu miejscowy Sąd Rejonowy zastosował wobec 70-letniego mieszkańca Lubania środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania w związku z zarzucanym mu przestępstwem dopuszczenia się czynnej napaści przy użyciu noża na udzielających mu pomocy ratowników medycznych.
Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Piotr H. Skarżyński – specjalista w dziedzinie otorynolaryngologii, otorynolaryngologii dziecięcej, audiologii i foniatrii – został uhonorowany jednym z najwyższych międzynarodowych wyróżnień w swojej dziedzinie.
Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego.
Lipcowe podwyżki płac minimalnych nie powodują zadłużania szpitali – powiedziała Maria Ochman z NSZZ „Solidarność” ochrony zdrowia. Dodała, że pracownicy z pensją minimalną nie odpowiadają za to, że w systemie nie ma pieniędzy.
Naukowcy z Polski i Hiszpanii opracowali metodę jednoczesnego tworzenia wielu planów naświetlania pacjenta, spośród których onkolog wybierze najlepszy dla konkretnego chorego.
Ponad połowa badanych Polaków deklaruje, że nic nie skłoniłoby ich do zdecydowania się na pierwsze lub kolejne dziecko. Wśród przyczyn wymieniają złe warunki mieszkaniowe, brak stabilności zawodowej i złą sytuację materialną.
Transformacja podejścia stawiająca w centrum indywidualne potrzeby pacjentek podczas leczenia wysokozłośliwego surowiczego raka jajnika to temat artykułu dr. hab. Pawła Kordowitzkiego, Dipl. ECAR, prof. UMK.
W dniach 27–28 maja 2025 roku w Akademii Śląskiej w Katowicach odbyła się ogólnopolska konferencja naukowo-szkoleniowa pt. „Porada diagnostyczna – istotny element systemu ochrony zdrowia w opiece nad pacjentem”.
Jak wskazują eksperci, jakość życia pacjentów z alergią, którzy nie są leczeni przyczynowo, jest bardzo niska.
Od 1 lipca rozpocznie się refundacja wysokospecjalistycznego leczenia endometriozy, także tej występującej poza układem rozrodczym. Pacjentki będą mogły skorzystać z leczenia farmakologicznego i pomocy chirurgicznej. Rozporządzenie w tej sprawie podpisała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Jacek Żak, doktor nauk o zdrowiu i absolwent Executive MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wygrał konkurs na dyrektora szpitala im. Stefana Żeromskiego. W konkursie pokonał 11 kontrkandydatów.
Przedstawiciele polskich szpitali i sektora finansowego gościli 29 maja br. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu w ramach wizyty studyjnej programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości” i konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”.
We Wrocławiu trwają konsultacje w sprawie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w całym mieście. Lekarze i naukowcy Uniwersytetu Medycznego są za prohibicją, bo nastąpił wzrost spowodowanej spożywaniem alkoholu liczby zgonów w Polsce, a Dolnoślązacy piją więcej niż przeciętni Polacy.
O podjęcie działań na rzecz poprawy sytuacji dzieci KODA, czyli słyszących, wychowywanych przez niesłyszących rodziców lub opiekunów w polskim systemie edukacji zwróciła się Rzeczniczka Praw Dziecka do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało Rzeczniczce Praw Dziecka na prośbę o przedstawienie stanowiska oraz działań podejmowanych przez resort w obszarze zapewniania potrzebującym dzieciom dostępu do mleka kobiecego.
Specjalistyczny Szpital Wojewódzki (SSzW) w Ciechanowie (Mazowieckie) planuje rozbudowę oddziału ratunkowego. Na ten cel pozyskał ponad 50 mln zł z samorządu Mazowsza i 15 mln zł z Ministerstwa Zdrowia. Inwestycja ma ruszyć w sierpniu i potrwać do połowy 2027 r.
Pieniądze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) i zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu, narzędzi czy modernizację klinik i zakładów.