Z kraju

  • Nowy Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny

    Mariola Kostewicz objęła stanowisko Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Zastąpiła Małgorzatę Szelachowską, która obecnie pracuje w Ministerstwie Zdrowia.

  • Start programu "Mądre żywienie – Zdrowe pokolenie"

    Zdrowa dieta dobrze wpływa na nasz zapach i atrakcyjność – w ten m.in. sposób dietetycy chcą przekonywać młodzież szkolną do zdrowego odżywiania się.

  • Wybrano najemcę Zielonego Dołu

    Nowym najemcą Ośrodka Recepcyjnego w krakowskim Zielonym Dole będzie Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN z siedzibą w Krakowie.

  • Krakowski sąd aresztował podejrzanego ws. tabletek na odchudzanie

    Krakowski sąd aresztował na trzy miesiące Macieja Ż. podejrzanego o wprowadzanie do obrotu szkodliwych tabletek na odchudzanie.

  • Tylko u nas: Zdjęcia ze środowego protestu przed resortem zdrowia

    W środę o godzinie 12 pod ministerstwem zdrowia rozpoczął się protest pracowników ochrony zdrowia związanych z OZZL i innymi związkami zawodowymi. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przebiegu demonstracji.

  • Neumann: Postulaty związkowców polityczne i nierealne

    Każdy chciałby, żeby w publicznej ochronie zdrowia było więcej pieniędzy, pytanie tylko, czy to jest obecnie możliwe – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

  • Lekarze z PZ chcą sami naprawić ustawę refundacyjną

    Porozumienie Zielonogórskie pracuje nad własnym projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej. Chce zdjąć z lekarzy zbędne obowiązki biurokratyczne, a pacjentom zapewnić dostępność leków.

  • Nowela prawa farmaceutycznego wraca do Komisji Zdrowia

    Posłowie pracowali w drugim czytaniu nad nowelizacją ustawy – Prawo farmaceutyczne. Projekt wdraża dyrektywę 2010/84/UE. Nowelizacja ma na celu zwiększenie średniej wykrywalności przypadków działań niepożądanych leków z ok. 3 tys. do ok. 20 tys. rocznie – docelowo – do 2022 r.

  • Prezes NFZ: Poziom finansowania ochrony zdrowia jest za niski

    Konieczna jest rozmowa o finansach publicznego płatnika. Staramy się jako Centrala podnosić ten wątek nie tylko w kontekście składki - powiedziała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

  • OZZL występuje do TK w obronie anestezjologów z "jedynką"

    Według związkowców rozporządzenie ws. standardów w anestezjologii i intensywnej terapii narusza prawa nabyte lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji.

  • Dziś debata w miasteczku namiotowym

    W miasteczku namiotowym, jakie związkowcy rozstawili w środę przed Sejmem, ma odbyć się debata z ekspertami poświęcona ochronie zdrowia.

  • Unijne źródło wysycha, a potrzeb wiele

    Dyrektorzy placówek opieki zdrowotnej będących w gestii samorządu województwa opolskiego rozmawiali 11 września w Urzędzie Marszałkowskim o przedsięwzięciach, które chcieliby realizować w najbliższej unijnej perspektywie finansowej czyli w latach 2014-2020.

  • Naukowiec GUMed finalistą Nagrody Naukowej "Polityki"

    Dr n. med. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znalazł się w gronie 15 finalistów 13. edycji Nagród Naukowych "Polityki", zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu.

  • Wniosek o leczenie alkoholika – obowiązkowo z opinią lekarską

    Prokurator musi załączyć opinię lekarza do wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przymusowego leczenia odwykowego alkoholika, w przeciwnym wypadku sąd zwróci wniosek – orzekł w środę Sąd Najwyższy.

  • Łódzki NFZ planuje budżet

    W ramach kwoty, którą dysponujemy, planujemy w przyszłym roku pewne przesunięcia. Z pewnością więcej pieniędzy musimy przeznaczyć na ratowanie życia naszych pacjentów - mówi Tomasz Pohl, p.o. zastępca dyrektora ds. medycznych w łódzkim NFZ.

  • Odremontowana interna w Zabrzu

    Zakończył się pierwszy etap modernizacji oddziału wewnętrznego w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Rozszerza się też oferta medyczna zabrzańskiej placówki, która będzie rozwijać swoją działalność w zakresie chorób układu pokarmowego.

  • Koniec Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Samorządowych

    Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Samorządowych zostało rozwiązane i rozpoczęto jego likwidację.

  • Gołdap szuka inwestora

    Władze powiatu gołdapskiego szukają operatora medycznego, który wybuduje w nowej lokalizacji nowy obiekt szpitalny i przejmie wykonywanie usług szpitalnych na rzecz mieszkańców powiatu.

  • Skierniewice - szpital stracił płynność

    Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach stracił płynność finansową. Ponad 5 mln zł to zobowiązania wymagalne, zaś 2 mln wynoszą straty - donosi "Głos Skierniewic i Okolicy".

  • Sukces psychologów WUM

    9 września Zakład Psychologii Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podpisał umowę na realizację projektu w ramach Programu Core 2012 Polsko-Norweska Współpraca Badawcza.

98921 artykułów - strona 3604 z 4947
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.