Z kraju

  • Nowa klinika w bydgoskim "Bizielu"

    Od sierpnia w strukturach Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im dr J. Biziela w Bydgoszczy funkcjonuje Klinika Foniatrii i Audiologii.

  • NFZ: Bydgoskie Centrum Onkologii wyłudziło 6,5 mln zł

    Wyłudzenie 6,5 mln zł w ciągu 3 lat zarzucili Centrum Onkologii w Bydgoszczy kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • 380 tys. osób uzyskało hasło do ZIP

    380 tys. osób uzyskało dotychczas loginy i hasła umożliwiające korzystanie z osobistego konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta.

  • Związkowcy protestują przed ministerstwem zdrowia

    W środę rozpoczął się w Warszawie wielki kilkudniowy protest trzech central związków zawodowych. Dołączył do nich OZZL, który od godziny 12 prowadzi pikietę pod siedzibą ministerstwa zdrowia przy ul. Miodowej.

  • 2464 rezydentur

    Minister Zdrowia przyznał 2464 miejsc rezydenckich w specjalnościach podstawowych dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w październiku.

  • 9 października WSA rozpatrzy sprawę dzierżawy szpitala w Augustowie

    9 października Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (Podlaskie) rozpatrzy sprawę dzierżawy Szpitala w Augustowie spółce Centrum Dializa w Sosnowcu – poinformowano w środę w sądzie.

  • Nowe szczepionki przeciw grypie wkrótce w aptekach

    Szczepionki przeciw grypie na najbliższy sezon grypowy dopuszczono już do obrotu. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy informuje, że od wtorku szczepionki są dostępne w hurtowniach, które rozpoczęły ich dystrybucję do aptek i zakładów opieki zdrowotnej.

  • Kardiolodzy krytykują niższą wycenę koronarografii diagnostycznej

    Od października NFZ będzie płacić za koronarografię diagnostyczną dużo mniej niż do tej pory.

  • W Opolskiem ubyło 14% ubezpieczonych

    W Centralnym Wykazie Ubezpiecznoych pod koniec ub. roku znajdowało się 948 tys. mieszkańców Opolszczyzny, natomiast 31 marca 2013, po weryfikacji przy użyciu eWUŚ, ta liczba spadła do 817 tys.

  • Rekomendacje AOTM dla 4 leków

    Rada Przejrzystości zerekomendowała objęcie refundacją pazopanibu, toksyny botulinowej typu A, lewetyracetamu oraz welaglucerazy alfa, natomiast opowiedziała się przeciwko refundowaniu kryzotinibu, gefitynibu oraz idebenonu.

  • Międzynarodowe studia doktoranckie dla biostatystyków w Białymstoku

    Międzynarodowe studia doktoranckie, które będą kształcić specjalistów analizujących wyniki badań medycznych, rozpoczną się w październiku na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. To pierwsze takie studia w kraju.

  • Wstępne porozumienie dolnośląskiego NFZ z placówkami psychiatrycznymi

    Dolnośląski NFZ zawarł we wtorek wstępne porozumienie z zadłużonymi szpitalami psychiatrycznymi w regionie. Stawki refundacji mają wzrosnąć do średniej krajowej, a szefowie placówek wycofają wypowiedzenia tegorocznych kontraktów.

  • Rząd nie posłuchał lekarzy

    Ogłaszanie listy refundacyjnej co 3, a nie co 2 miesiące, wprowadzenie dla aptekarzy obowiązku informowania pacjenta o najtańszym zamienniku leku - m.in. takie propozycje zmian w ustawie refundacyjnej przyjął rząd. Postulaty lekarzy pozostają niezrealizowane: refundacja nadal będzie powiązana ze wskazaniami ChPL.

  • "Pokazaliśmy, że potrafimy walczyć"

    5 września ponad 100 pracowników Szpitala Powiatowego w Wołominie pikietowało siedzibę Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, domagając się zwiększenia kontraktu dla lecznicy. Następnego dnia pikieta została zorganizowana przed Ministerstwem Zdrowia.

  • Rozmowy o prywatyzacji szpitala w Mrągowie

    Kwestia prywatyzacji Szpitala Powiatowego im. Kajki w Mrągowie była tematem nadzwyczajnego plenarnego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu społecznego, któremu przewodniczył wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.

  • "Owoce w szkole" piąty rok z rzędu

    Dzieci z młodszych klas podstawówki będą od października dostawały owoce w szkole w ramach unijnego programu promującego zdrową dietę.

  • Dolnośląscy menedżerowie uczestnikami projektu Leonardo da Vinci

    Czterech dyrektorów podmiotów leczniczych podległych samorządowi województwa dolnośląskiego z powodzeniem zakończyło wielostopniową rekrutację i zostało zakwalifikowanych do udziału w międzynarodowym projekcie "Dobre praktyki zarządzania francuskimi placówkami medycznymi w transformacji polskich podmiotów leczniczych do wymogów Unii Europejskiej".

  • "Pigułki po" bez recepty?

    Edukacja seksualna nie zachęca do wcześniejszego podejmowania współżycia, może natomiast chronić nastolatki przed życiowymi dramatami - podkreślali specjaliści we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami.

  • Dotacja dla szpitala wojewódzkiego w Białymstoku

    Zarząd Województwa Podlaskiego pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego postanowił 11 września przyznać dotację w wysokości ponad 527 tysięcy złotych szpitalowi wojewódzkiemu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku.

  • Krajewski: NFZ dzieli porady na „lepsze” i „gorsze”

    Zdaniem Jacka Krajewskiego, prezesa Federacji Porozumienie Zielonogórskie, NFZ łamie warunki umów ze świadczeniodawcami POZ. Spór dotyczy porady lekarskiej, która udzielana jest „zaocznie” np. by wypisać pacjentowi receptę.

98921 artykułów - strona 3605 z 4947
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.