Żądamy podjęcia działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa chorym i lekarzom – czytamy w apelu Prezydium NRL do Marszałka Sejmu, Prezesa Rady Ministrów i Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego. Samorząd zwrócił się także do pracowników ochrony zdrowia.
Możliwe, że dojdziemy do momentu, gdy przed wejściem do szpitala będziemy musieli się skanować na obecność niebezpiecznych narzędzi – powiedział prezes Polskiej Federacji Szpitali prof. Jarosław Fedorowski.
Nikt nie spodziewał się, że dojdzie do ataku w miejscu, gdzie ratujemy ludzkie życie i zdrowie – powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego (SU) w Krakowie Marcin Jędrychowski podczas briefingu prasowego zorganizowanego przed budynkiem szpitala.
Pacjenci już tam są i tam szukają odpowiedzi na pytania i wątpliwości. Jednym z ważniejszych tematów zdrowotnych są szczepienia – przypomina dr n. med. Ilona Małecka z Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
W 2024 roku poradniom POZ wypłacono w związku z dodatkami za wielochorobowość 1,6 mld zł. Jakie są efekty tego rozwiązania?
100 dzieci, które wymagają szczegółowej diagnostyki w walce m.in z rakiem, będzie mogła skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych PET/MR w pracowni Bioskaner w Białymstoku – poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej z okazji 10-lecia tej pracowni.
Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek proponuje konsolidację jego uczelni z dwiema innymi: Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach i Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. Władze tych podmiotów podchodzą do sprawy z dystansem.
Publikujemy list otwarty skierowany do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Donalda Tuska.
Za ponad 12 mln zł Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie kupiła 15 nowych pojazdów i wyposażenie do nich. Karetki trafią m.in. do Koszalina, Stargardu, Świnoujścia, Darłowa, Białogardu, Wałcza i do Gryfina.
Odpowiadając na pilne potrzeby Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego podczas ostatniej sesji podjęli decyzję o przeznaczeniu ponad 10 mln zł na zakup robota chirurgicznego najnowszej generacji.
24 kwietnia 2025 r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej z prezesem Krajowej Rady Ratowników Medycznych Mateuszem Komzą i wiceprezesem Tomaszem Draczyńskim.
Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.
Sport na świeżym powietrzu i większa różnorodność lekcji WF-u – to główne rekomendacje dla nowej podstawy programowej wychowania fizycznego. – Trzeba zrobić wszystko, żeby młodzież się ruszała, żeby sport był popularny – uważa ministra edukacji Barbara Nowacka.
Eksperci szacują, że niewyspani pracownicy mogą kosztować gospodarkę, ostrożnie licząc, już minimum 9 mld złotych rocznie.
Ratownicy medyczni nadal są narażeni na ataki ze strony pacjentów, będących pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Tylko w tym roku w województwie śląskim odnotowano już kilkanaście takich incydentów – mówił w Radiu Katowice dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach.
Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od tego roku akademickiego zaczęli poznawać podstawy medycyny pola walki. Na piątym roku mają zajęcia z ortopedii, podczas których będą działać tak, jakby byli w ekstremalnie trudnej sytuacji.
Prof. Maciej Banach, kardiolog, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który odpowiada na uczelni za kierunek lekarski, nie zgadza się z czarnymi scenariuszami Naczelnej Izby Lekarskiej. Jak mówi, nie ma obaw, że lekarzy w Polsce będzie za dużo.
Od 1 maja pacjenci będą mogli przebadać się „na NFZ” w ramach nowego programu profilaktycznego „Moje zdrowie”. Po wypełnieniu ankiety, zrobieniu badań diagnostycznych spotkają się z lekarzem lub pielęgniarką, którzy przeanalizują ich wyniki.
Dyrektor Departamentu Oceny Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia odszedł ze stanowiska. On ma już nową posadę, a umowy na pieniądze z KPO, za które odpowiada departament, wciąż są niepodpisane – pisze w poniedziałek „Gazeta Wyborcza”.
W polskich szpitalach rośnie liczba pacjentów z ranami przewlekłymi – problem, który przestaje być marginalny, a staje się wyzwaniem systemowym.