Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) już w 2050 roku jedna osoba na cztery będzie miała problemy ze słuchem – ostrzega Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki, podkreślając wyjątkową rolę pracodawców w zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Zmodernizowane ambulatorium Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM zostało otwarte dla pacjentów. Remont i wyposażenie oddanych do użytku pomieszczeń kosztowały ponad 10 mln zł.
Ministerstwo Cyfryzacji (MC) razem z Ministerstwem Zdrowia pracuje nad stworzeniem „przestrzeni”, dzięki której naukowcy będą mieć możliwość analizy anonimowych danych medycznych – poinformował wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad nowymi sposobami leczenia choroby Alzheimera. Nowy lek ma być bardziej skuteczny w terapii również w innych zaburzeniach neurodegeneracyjnych – poinformowała w środę uczelnia.
W aktualnie obowiązującym porządku prawnym brak jest możliwości sfinansowania ze środków publicznych, będących w dyspozycji NFZ, transportu pacjenta z Egiptu do Polski – podaje NFZ.
W komunikacie z 3 marca 2025 r. jednoznacznie podkreśliliśmy, że stosujemy jednolite zasady rozliczania nadwykonań w świadczeniach nielimitowanych i limitowanych, udzielonych w 2024 r. – stwierdził Narodowy Fundusz Zdrowia.
Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie z dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1372, z późn. zm.).
Okazuje się, że niemal rok po rozszerzeniu programu lekowego B.90 dostęp do refundowanych w jego ramach terapii wciąż jest bardzo ograniczony.
Rzecznik Praw Pacjenta i Główny Inspektor Farmaceutyczny zawarli porozumienie w sprawie podjęcia wspólnych działań, chroniących pacjentów przed fałszywymi lekami i terapiami dostępnymi w internecie – poinformował Marek Kos, wiceminister zdrowia.
Kolejne dwa szpitale otrzymały akredytację Ministra Zdrowia – informuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Rozpoczęło się głosowanie w 20. edycji Pomorskich Sztormów. Gdański Uniwersytet Medyczny ma powody do radości, ponieważ został nominowany w trzech kategoriach.
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwraca się do Narodowego Funduszu Zdrowia o wskazanie jednoznacznej podstawy prawnej dla wstrzymania rozliczenia porady z zakresu POZ w przypadku nieprzekazania informacji o wadze i wzroście pacjenta oraz o używaniu przezeń wyrobów tytoniowych przy pierwszej poradzie w danym roku.
Od kilku minut do ponad godziny, eksperci Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka 800 12 12 12 rozmawiają z każdym potrzebującym kontaktu dzieckiem tyle czasu, ile młody człowiek potrzebuje.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał Zarządzenie nr 16/2025/DEF w sprawie uruchomienia rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2025 rok. Chodzi o kwotę 1 731 747 000 zł.
Do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej trafi 9 mln z Krajowego Planu Odbudowy na wsparcie opieki długoterminowej.
Stworzenie technologii wspieranych przez AI w diagnostyce medycznej, terapii i badaniach w celu zapewnienia wysokiej jakości opieki zdrowotnej w Euroregionie Pomerania (w skrócie HEALTH AI) – to nazwa projektu realizowanego wspólnie przez Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, Uniwersytet w Greifswaldzie oraz Klinikę GLG Werner Forßmann Eberswalde – Szpital Uniwersytecki Charité.
Krajowa Rada Ratowników Medycznych informuje, że 4 marca został uruchomiony projekt „Rejestru przypadków aktów agresji słownej i fizycznej w stosunku do Ratowników Medycznych – etap 1”.
Główne zagrożenie związane z e-papierosami jest takie, że uzależniamy bardzo młodych ludzi od nikotyny – powiedział dr hab. Piotr Korczyński, profesor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, pulmonolog.
Po rozpatrzeniu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych senacka Komisja Zdrowia postanowiła, że zarekomenduje Senatowi przyjęcie jej bez poprawek.
Budowa w Gliwicach szpitala uniwersyteckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ma kosztować 2,3 mld zł – wynika z szacunku przekazanego we wtorek przez lokalny samorząd.