Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) objęła działaniami audytowymi w zakresie środków publicznych 115 podmiotów. Łączna kwota objęta badaniem to ponad 103 mld zł.
Potencjalnie aż 145 000 Dolnoślązaków może zmagać się z jedną z chorób rzadkich. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu od lat angażuje się we wczesne wykrywanie wad rozwojowych i chorób rzadkich.
14 stycznia 2025 roku Onkofundacja Alivia wystosowała do Ministerstwa Edukacji Narodowej apel o wprowadzenie edukacji zdrowotnej jako obowiązkowego przedmiotu w szkołach. Po 1,5 miesiąca oczekiwania otrzymała odpowiedź od MEN.
Agencja Badań Medycznych rozstrzygnęła konkurs wspierający rozwój badań klinicznych w Polsce. W ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy — przyznanych przez Ministerstwo Zdrowia na udoskonalenie i zwiększenie potencjału istniejących Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK).
W omawianym badaniu analizowano częstość występowania napadowego jedzenia lub uzależnienia od jedzenia w populacji Polski.
Jedno jest pewne i jak mantra powtarzane przez zajmujących się otyłością ekspertów – liczba pacjentów chorujących na otyłość dramatycznie rośnie. I będzie rosnąć – w ciągu najbliższej dekady z 21% do nawet 35% społeczeństwa.
Lekarze powinni być bardzo ostrożni we wspieraniu swoim autorytetem tez o rzekomych korzyściach dla zdrowia płynących z sięgania po podgrzewacze tytoniu czy papierosy elektroniczne – zaznaczył podczas spotkania w NIL prof. Piotr Jankowski.
NFZ przedstawił szczegóły dotyczące płatności za nadwykonania z 2024 r. Włodarze szpitali powiatowych zaapelowali do MZ o spełnienie składanych obietnic.
4 marca 2020 r. minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował podczas konferencji prasowej, że jeden z 584 wykonanych w Polsce pacjentom testów na obecność koronawirusa okazał się dodatni.
Jak mówi wiceminister zdrowia Urszula Demkow, na realizację Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich resort przeznaczy około 100 mln zł.
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II rozpoczęła działalność nowa Poradnia Leczenia Bólu.
Staże i praktyki dla studentów oraz wspólne badania naukowe – tak ma wyglądać współpraca szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Politechniką Rzeszowską.
3 marca 2025 r. w Senacie odbyło się spotkanie „Nauka dla zdrowia społeczeństwa w Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki”.
W szpitalu w Skierniewicach powstanie nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Koszt całej inwestycji to ponad 23 miliony złotych, z czego niemal 19,5 miliona złotych pochodzi z dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zakończyła prace nad opracowaniem wykazu dotyczącego leków we wskazaniach onkologicznych, wymagających stosowania dłużej niż 30 dni w określonym stanie klinicznym i rekomendowanych w wytycznych postępowania klinicznego, w stosunku do których wnioskodawca nie złożył dotychczas wniosku o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu w danych wskazaniach oraz upłynęła wyłączność rynkowa.
1,3 mld zł trafi do szpitali powiatowych na rozwój opieki długoterminowej i oddziałów opieki paliatywnej. To wsparcie przede wszystkim dla osób starszych, które stanowią większość pacjentów w zakładach opiekuńczo-leczniczych – powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Trzy nowe ambulanse w Oleśnie i jeden w Wołczynie, a oprócz tego oddana po remoncie baza stacjonowania zespołu ratownictwa medycznego w Oleśnie – od dzisiaj pacjenci w tej części województwa opolskiego mogą liczyć na jeszcze lepszą pomoc medyczną.
Okręgowy Sąd Lekarski w Katowicach zawiesił prawo wykonywania zawodu trzem lekarzom, którzy w 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zajmowali się 30-letnią ciężarną Izabelą. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego.
W nowym roku akademickim pielęgniarstwo i położnictwo na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu będzie można studiować w języku angielsku. Uczelnia ma 48 miejsc dla studentów, którzy będą musieli zapłacić za naukę.
Oddział Neurochirurgii Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku otrzymał medal od stowarzyszenia Neurochirurgia Pomorska. Wręczenie medalu odbyło się w Ratuszu Staromiejskim 3 marca 2025 r. z udziałem m.in. marszałka Mieczysława Struka.