Na początku czerwca Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza podjął akcję ulotkową na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim (Lubuskie). Planuje się tam zwolnić blisko 100 pielęgniarek, innym proponuje się kontrakty.
Badania i programy profilaktyczne są najbardziej skuteczną metodą walki z chorobami nowotworowymi. W tych zorganizowanych przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego weźmie udział w tym roku 22 tysiące mieszkańców regionu.
3 czerwca otwarto zmodernizowaną stację wyczekiwania ratownictwa medycznego w Ursusie. Oddział VIII Stacji Wyczekiwania Zespołu Ratownictwa Medycznego w Ursusie jest już trzecim otwartym w 2009 roku punktem, zmodernizowanym dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
W związku z rosnącą potrzebą edukacji oraz zwiększenia efektywnej profilaktyki i diagnostyki cukrzycy, z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, została powołana interdyscyplinarna Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą.
2 czerwca rozpoczęło się Polsko-brytyjskie forum genetyki molekularnej organizowane przez Ambasadę Wielkiej Brytanii oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W rozpoczynających je Warsztatach z biobankowania uczestniczyli podsekretarz stanu, prof. Jerzy Duszyński oraz konsul generalny Ambasady Brytyjskiej, Paul Fox.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.
Trzech adeptów medycyny znalazło się w gronie 16 finalistów ogólnopolskiego konkursu "Studencki Nobel 2009". Gala Finałowa konkursu zorganizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów i objętego honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się 29 maja w siedzibie MNiSW.
Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr n.med Maciej Godycki-Ćwirko i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. dr hab. Witold Lukas zwrócili się do minister zdrowia Ewy Kopacz o uwzględnienie w pracach nad poprawkami do ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych konieczności wyodrębnienia czasu potrzebnego na samokształcenie dla lekarzy rodzinnych i innych lekarzy POZ.
2 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Katedry i Kliniki Psychiatrii Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Nowoczesną aparaturę medyczną, o szacunkowej wartości ok. 1 mln zł, przekazała Szpitalowi Specjalistycznemu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu (Małopolskie) Polsko-Włoska Fundacja Promocji Zdrowia im. Św. Rafała w Krakowie.
Porozumienie o współpracy z Miejskim Szpitalem Klinicznym w Winnicy podpisał Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Lekarze z kieleckiej lecznicy będą szkolić personel lekarsko-pielęgniarski ukraińskiej placówki. Będą również wspólnie organizowane konferencje, seminaria, przygotowywane publikacje.
Białostockie Centrum Onkologii im. M. C. Skłodowskiej w maju wymieniło stary tomograf komputerowy jednorzędowy na nowoczesny tomograf komputerowy wielowarstwowy (40-rzędowy).
Szczecin, Łódź i Rzeszów rozpoczynają tworzenie stref wolnych od dymu tytoniowego, realizując założenia projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)".
W związku z zapowiedziami prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że przedstawi swój projekt naprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce, Zarząd Krajowy OZZL w liście do prezydenckiego doradcy ds. zdrowia wyraził "żal i zdziwienie", że nie chce korzystać w swojej pracy z opinii i stanowisk OZZL.
Studenci ostatniego roku medycyny mają niską wiedzę o HIV i AIDS - twierdzi "Dziennik", powołując się na wyniki ankiety przeprowadzonej przez wykładowcę jednej z uczelni medycznych wśród ponad 100 studentów VI roku.
Wykorzystywanie przez niektórych członków kierownictwa Głównego Inspektoratu Sanitarnego stanowisk służbowych do realizacji celów prywatnych stwierdziła kontrola przeprowadzona w okresie 23 marca - 24 kwietnia br. przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Gdańscy radni przyjęli 28 maja uchwałę, której wnioskodawcą była Komisja Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska, w sprawie wprowadzenia zakazu palenia wyrobów tytoniowych na terenie plaż oraz kąpielisk miejskich.
1 czerwca wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powołał na stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie neurologii prof. dr. hab. n. med. Adama Stępnia, Kierownika Kliniki Neurologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przy ul. Szaserów 128, członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Lekarze wypełniający kartę zgonu odmawiają wpisania płci dziecka, jeżli ich zdaniem ustalenie płci jest znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe - zwraca uwagę Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniu do minister zdrowia Ewy Kopacz.
10 pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach rozpoczęło 1 czerwca w dwóch namiotach rozstawionych przed budynkiem szpitala protest głodowy przeciwko przeniesieniu do placówki Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej oraz Kliniki Endokrynologii.