Rada Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zwróciła uwagę na niekorzystny dla województwa lubelskiego aktualny system podziału środków.
Budowa nowego szpitala psychiatrycznego, który ma zastąpić Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie ma być elementem całej koncepcji rozwoju opieki psychiatrycznej w Małopolsce.
Dyrekcja, lekarze i pielęgniarki z ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego podpisali wczoraj porozumienie w sprawie warunków płac. Od 1 czerwca szpital będzie funkcjonował bez zakłóceń, bez konieczności zamknięcia części oddziałów i ewakuacji pacjentów.
Kolejne 16 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przeznaczone na dofinansowanie infrastruktury ochrony zdrowia. W ramach kolejnej puli pieniądze trafią do szpitali w Łasinie, Wąbrzeźnie, Nakle i Szubinie, Chełmży, Inowrocławiu i Toruniu.
Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali lekarza pracującego w Szpitalu Powiatowym w Łańcucie. Jest podejrzany o przyjmowanie korzyści majątkowych od pacjentów.
Zgodnie z umową o partnerstwie podpisaną 5 maja br. Uniwersytet Medyczny w Łodzi otrzymał od samorządu wojewódzkiego stypendium w wysokości 3,56 mln zł.
Decyzja dotycząca Wojskowej Służby Zdrowia uzależniona jest od ostatecznego kształtu po korekcie Ustawy o finansach publicznych, rozstrzygnięcie nastąpi do końca 2009 roku - poinformował minister obrony narodowej Bogdan Klich 26 maja podczas spotkania z przedstawicielami Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Wojska.
Z dniem 1 czerwca dr Jacek Domejko przestanie pełnić funkcję dyrektora naczelnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Szef Regionalnego Szpitala Spoecjalistycznego "Latawiec" w Świdnicy (Dolnośląskie) był przez niemal rok (od połowy lipca 2008 r.) równocześnie szefem największego szpitala na Pomorzu.
Po trwających prawie 2 lata przygotowaniach i opóźnieniach związanych z przetargami wrocławianie doczekali się otwarcia jednego z największych w Polsce Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Akademickim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego przy ul. Borowskiej.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka podpisała listy rankingowe uczelni, którym zostanie udzielone wsparcie na infrastrukturę dydaktyczną i badawczą. 28,42 mln zł otrzyma Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
Akademickie Centrum Informacyjne z Poznania uhonorowało Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum I miejscem w ogłoszonym 26 maja rankingu szkół wyższych w kategorii uczelni medycznych.
400 lat temu do Krakowa przybyli członkowie Zakonu Braci Miłosierdzia zwani Bonifratrami. W 1609 roku założyli swój pierwszy szpital. 27 maja za swoją długoletnią działalność Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego otrzymał Złoty Medal "Cracoviae Merenti".
26 maja odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca kampanię "Daj szansę swojemu dziecku, nie daj szansy AIDS". Głównym celem kampanii jest zachęcenie kobiet planujących macierzyństwo i oczekujących dziecka do rozważenia wykonania testu w kierunku HIV.
28 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze marszałek Marcin Jabłoński oraz starosta słubicki Andrzej Bycka, wicestarosta Tomasz Pisarek i skarbnik Grażyna Neumann podpisali umowę o dofinansowanie projektu pn. "Nowoczesny szpital. Poprawa jakości i dostępności do usług specjalistycznych dla Lubuszan z zachodniej części województwa"
Dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Tomasz Pękalski poinformował, iż dokona aneksowania umów z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych, przyjmując jako okres rozliczeniowy II półrocze 2009 roku (1 lipca - 31 grudnia).
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował na swojej stronie internetowej treść umowy z Ministerstwem Zdrowia dotyczącej finansowania świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych za granicą za zgodą prezesa Funduszu (chodzi o leczenie lub badania diagnostyczne, których nie przeprowadza się w kraju).
27 maja potwierdzono czwarty przypadek zakażenia wirusem grypy typu A/H1N1 w Polsce.
Marszałek województwa świętokrzyskiego, prezydent Kielc, przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz rektorzy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej podpisali list intencyjny, określający zasady wspólnych działań tych instytucji w walce z chorobami nowotworowymi.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do Komitetu Rady Ministrów projekt ustawy o izbach lekarskich po konsultacjach społecznych. Resort w końcu uwzględnił krytyczne uwagi dotyczące dostosowania obszaru działania okręgowych izb lekarskich do zasadniczego podziału terytorialnego państwa na województwa.
Resort zdrowia przekazał do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie Rady Akredytacyjnej. To konsekwencja wejścia w życie ustawy z 6 listopada 2008 r. o akredytacji w ochronie zdrowia. Jego przedmiotem jest określenie trybu powoływania członków Rady oraz szczegółowych jej zadań.