mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • O epidemii politycznie

    W związku z coraz częstszymi doniesieniami ze strony Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat postępu pandemii wirusa "świńskiej grypy" żądamy od polskiego rządu raportu na temat stopnia przygotowania naszego kraju do walki z pandemią – powiedział poseł Lewicy Bartosz Arłukowicz podczas konferencji prasowej w Sejmie.

  • Powstaje Polska Baza Danych Pacjentów z Chorobami Nerwowo-Mięśniowymi

    Klinika Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Banacha 1a w Warszawie przystąpiła do realizacji projektu, którego celem jest stworzenie bazy danych zawierającej kliniczne i genetyczne dane pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi w Polsce.

  • Prośba do MZ o pomoc w zdjęciu akcyzy z karetek

    Prezes Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ Małgorzata Popławska zwróciła się z prośbą do minister zdrowia Ewy Kopacz o pomoc w zmianie obwieszczenia Ministra Finansów z 1 czerwca 2006 r. w sprawie wyjaśnień do Taryfy celnej (Monitor Polski nr 86, poz. 880), które zalicza ambulanse sanitarne do pozycji HS 8703, co oznacza objęcie ich podatkiem akcyzowym.

  • Półwiecze łódzkiego szpitala

    Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łodzi obchodzi w tym roku 50-lecie powstania.

  • Grypa pod kontrolą

    Nasz kraj jest wolny od wirusa grypy A(H1N1). W Polsce przebadano dotychczas 34 podejrzane osoby, u wszystkich wynik był negatywny. Komitet ds. Pandemii Grypy kontroluje sytuację - mówił podczas konferencji prasowej w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

  • Dyrektor gorzowskiego szpitala do raportu

    5 maja marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński poświęcił część posiedzenia Zarządu Województwa Lubuskiego na spotkanie z dyrekcją Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. oraz dyrekcją Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze.

  • Świętokrzyska onkologia nie zastrajkuje

    Lekarze i pielęgniarki ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii doszli do porozumienia z dyrekcją szpitala i nie wezmą 7 maja urlopów na żądanie

  • W Parku Wodnym o zdrowiu

    Od 21 stycznia Park Wodny w Tarnowskich Górach przy współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu realizuje "Program Zdrowie". Obejmuje on cykl prelekcji prowadzonych na terenie Parku Wodnego przez specjalistów lekarzy, dietetyków i rehabilitantów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca.

  • Nowi konsultanci medyczni na Podkarpaciu

    5 maja wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz wręczyła powołania wojewódzkim konsultantom medycznym w dziedzinach: geriatrii, epidemiologii oraz chorób zakaźnych.

  • NFZ: Lekarze wystawiają recepty na osoby nieżyjące

    Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że analiza realizacji recept w styczniu br. wykazała fakt wystawiania przez lekarzy recept dla osób posiadających w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych status osoby nieżyjącej (według repliki CWU na grudzień 2008 r.).

  • Grupowe zwolnienia w IPiN

    24 kwietnia rozpoczęły się, zgodnie z porozumieniem podpisanym 6 kwietnia z zakładowymi organizacjami związkowymi, zwolnienia grupowe w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Dotkną one pielęgniarki, sanitariuszy, personelu administracyjnego, ekonomicznego, inżynieryjno-technicznego, socjalnego, obsługę. Ogółem przewiduje się zwolnienie 73 pracowników.

  • RPO: Za mało oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych

    Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz o poinformowanie go nt. bieżącej sytuacji związanej z zagrożeniem epidemiologicznym grypą A/H1N1, w tym również o udostępnienie w tej sprawie danych stanowiących tajemnicę państwową.

  • 11,7 mln zł dla 3 szpitali w Kujawsko-Pomorskiem

    Kolejne 3 szpitale z województwa kujawsko-pomorskiego rozbudują i wyremontują budynki szpitalne oraz zakupią specjalistyczny sprzęt medyczny, który zapewni im prawidłowe funkcjonowanie, dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

  • Ponad 42 mln zł na stołeczne placówki zdrowotne

    Miasto stołeczne Warszawa uzyskało 42,4 mln zł dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na modernizację trzech szpitali i przychodni. To 10 razy więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej, czyli w latach 2004-2006.

  • Wsparcie dla podlaskich lecznic

    Zarząd Województwa Podlaskiego pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego zaakceptował 5 maja plany inwestycji, planowanych przez dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Dłuskiego w Białymstoku.

  • Nowy wideoendoskop za ćwierć miliona

    Zarząd województwa zachodniopomorskiego przeznaczy dotację celową w kwocie 250 000 zł dla Portowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szczecinie na zakup wideoendoskopu dla poradni gastrologicznej - poinformowała Kamila Paczuk z Biura Informacji Urzędu Marszałkowskiego.

  • Samorządowcy chcą bazy HEMS w rejonie Koszalina

    Konwent Starostów Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego wnosi o uruchomienie bazy sezonowej Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w rejonie koszalińskim z miejscem bazowania na lotnisku Zegrze Pomorskie w okresie od 15 czerwca do 15 września 2009 r. Baza ta obejmowałaby rejon operacyjny 9 powiatów.

  • Lubuskie przygotowuje się na atak wirusa

    Po otrzymaniu informacji o dwójce mieszkańców Frankfurtu nad Odrą, u których stwierdzono grypę A(H1N1) wojewoda lubuski Helena Hatka spotkała się w Słubicach z władzami miasta i powiatu oraz przedstawicielami inspekcji sanitarnej, aby sprawdzić przygotowanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców na pojawienie się tej choroby.

  • Pierwsza taka komercjalizacja

    24 kwietnia akcjonariusze spółki Namysłowskie Centrum Zdrowia - tj. gminy powiatu, wspólnie z powiatem namysłowskim - przyjęli uchwałę o utworzeniu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Namysłowie. Uroczystość odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego w obecności wiceministra zdrowia Marka Habera oraz władz samorządowych i rządowych województwa opolskiego.

  • MZ ogłosiło konkurs na szefa URPL

    Minister zdrowia Ewa Kopacz wreszcie ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W marcu odwołany został z tego stanowiska Leszek Borkowski. Od jesieni 2008 r. nieobsadzone jest również stanowisko wiceprezesa URPL ds. produktów leczniczych.

98773 artykuły - strona 4330 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.