mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Prof. Szczeklik doktorem honoris causa UJ

    12 maja Uniwersytet Jagielloński obchodził swoje święto - 645. rocznicę założenia. Obchody rozpoczęły się uroczystym złożeniem kwiatów na grobach fundatorów w katedrze wawelskiej. W czasie uroczystego senatu UJ godność doktora honoris causa otrzymał prof. dr hab. Andrzej Szczeklik, ordynator Oddziału Klinicznego Kliniki Allergii i Immunologii UJ CM, prezes elekt Towarzystwa Internistów Polskich.

  • RPO w sprawie implementacji zaleceń dot. WZW B

    Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o udzielenie informacji w sprawie stanowiska resortu w kwestii implementacji w Polsce zaleceń grupy ekspertów przy Parlamencie Europejskim dotyczących zapobiegania, rozpoznawania i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B.

  • Dzień Pielęgniarek i Położnych

    12 maja - w rocznicę urodzin Florence Nightingale, która była prekursorką nowoczesnego pielęgniarstwa - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, ustanowiony decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 r. W Polsce obok Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek obchodzony jest Krajowy Dzień Położnych.

  • Związkowe porozumienie ratowników

    9 maja w Piotrkowie Trybunalskim przedstawiciele 10 związków zawodowych zrzeszających pracowników ratownictwa medycznego ustalili, że istnieje potrzeba skoordynowania wspólnych działań. Strony postanowiły podpisać porozumienie dotyczące współpracy i wspólnego reprezentowania interesów zbiorowych pracowników zrzeszonych w organizacjach związkowych.

  • UM w Poznaniu najlepszą uczelnią medyczną

    Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zepchnął Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z fotela lidera wśród uczelni medycznych Rankingu Szkół Wyższych 2008 opublikowanym w "Rzeczpospolitej". Na trzecim miejscu znalazła się klasyfikowana dotąd zdecydowanie niżej Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

  • Pani minister namawia

    Minister zdrowia Ewa Kopacz była gościem sesji rady powiatu radomskiego 8 maja. Spotkała się z radnymi, by namawiać do przekształcenia szpitali w Iłży i Pionkach w spółki prawa handlowego. Szpital w Iłży ma około 6,5 mln zł długów, a szpital w Pionkach - około 4 mln zł.

  • Ośrodek kardiologii inwazyjnej w Oświęcimiu

    W Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu otwarto Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii. W uroczystości wziął udział Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Gościem honorowym uroczystości był Prezydent Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Roberto Ferrari.

  • Program zapobiegania próchnicy u dzieci w Łódzkiem

    Wojewódzkie Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi rozpoczęło "Programie zapobiegania próchnicy dla dzieci w wieku szkolnym". Program ten powstał we współpracy Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi oraz Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

  • Wałbrzyski szpital zdobył dwa certyfikaty

    Specjalistyczny Szpital im. dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu uzyskał Certyfikat Akredytacyjny oraz Certyfikat Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2000. Dowodzą one wysokiego poziomu i jakości udzielanych świadczeń medycznych.

  • Szansa na więcej zabiegów u noworodków

    Są szanse, iż dyrekcja Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wycofa się z limitów na operacje noworodków z wadami wrodzonymi. Umożliwiłoby to wykonywanie większej liczby zabiegów neonatologicznych w regionie, a nie, jak dotychczas, poza granicami województwa.

  • Sukces chirurgów dziecięcych Szpitala Bielańskiego

    W Oddziale Chirurgicznym dla Dzieci, w kwietniu 2009 r., po raz pierwszy w Szpitalu Bielańskim wszczepiono osmotyczny ekspander tkankowy.

  • OZZL: Płace rezydentów oparte na kruchych podstawach

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wyraził zadowolenie z ogłoszenia rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury (DzU. nr 66, poz. 560).

  • Lubelski NFZ: Ograniczyć dostępność świadczeń

    Przeprowadzona przez Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia analiza realizacji umów o świadczenia opieki zdrowotnej za I kwartał br. wykazała bardzo wysokie zaawansowanie realizacji zakontraktowanych na 2009 rok świadczeń - poinformował dyrektor oddziału NFZ w Lublinie Tomasz Pękalski.

  • Świętokrzyskie szpitale walczą z NFZ o 30 mln zł

    8 maja dyrektorzy szpitali powiatowych w Świętokrzyskiem debatowali o problemie zapłaty za świadczenia nadlimitowe zrealizowane w ubiegłym i bieżącym roku. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia powinien zwrócić lecznicom w regionie jeszcze 17 mln zł za nadwykonania z poprzedniego roku i już blisko 15 mln zł za tegoroczne nadlimity.

  • Szpital w Ciechanowie o krok od zamknięcia?

    Zarząd Krajowy oraz Zarząd Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy twierdzą, że 1 czerwca Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (Mazowieckie) najprawdopodobniej zaprzestanie swojej działalności. 125 z około 170 lekarzy zatrudnionych w SSW jest obecnie w okresie wypowiedzenia umów o pracę, których termin upływa z końcem maja.

  • Województwo i miasto wspólnie odnowią szpital

    Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak i Prezydent Miasta Łodzi Jerzy Kropiwnicki podpisali 8 maja list intencyjny dotyczący podjęcia wspólnych działań na rzecz rewitalizacji ośrodka pediatrycznego im. J. Korczaka.

  • Nowoczesny blok operacyjny w Skwierzynie

    Na czerwiec planowane jest zakończenie budowy nowoczesnego bloku operacyjnego NZOZ Szpitalu im. dr n. med. Radzimira Śmigielskiego w Skwierzynie (Lubuskie). Wartość inwestycji wyniesie blisko 1,4 mln zł. Po zakończeniu modernizacji bloku operacyjnego planuje się zwiększenie ilości zabiegów nawet do 20%.

  • Nowy oddział rehabilitacji w Kielcach

    Lepsze warunki do leczenia i większy wybór zabiegów będą mieli pacjenci nowego oddziału rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, który 11 maja został otwarty przy ul. Kościuszki 3 w Kielcach.

  • Medyczne dotacje na Śląsku

    W gmachu Sejmu Śląskiego odbyło się 8 maja uroczyste podpisanie umów pomiędzy Województwem Śląskim a Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu na dofinansowanie inwestycji w tych instytucjach.

  • 17 mln zł dla szpitala w Sulęcinie

    11 maja w Oddziale Rehabilitacyjnym Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sulęcinie marszałek wojewóztwa lubuskiego Marcin Jabłoński i dyrektor placówki Agnieszka Kaczorowska podpisali umowę o dofinansowanie pierwszej inwestycji medycznej zapisanej w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

98773 artykuły - strona 4328 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.