12 maja Uniwersytet Jagielloński obchodził swoje święto - 645. rocznicę założenia. Obchody rozpoczęły się uroczystym złożeniem kwiatów na grobach fundatorów w katedrze wawelskiej. W czasie uroczystego senatu UJ godność doktora honoris causa otrzymał prof. dr hab. Andrzej Szczeklik, ordynator Oddziału Klinicznego Kliniki Allergii i Immunologii UJ CM, prezes elekt Towarzystwa Internistów Polskich.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o udzielenie informacji w sprawie stanowiska resortu w kwestii implementacji w Polsce zaleceń grupy ekspertów przy Parlamencie Europejskim dotyczących zapobiegania, rozpoznawania i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B.
12 maja - w rocznicę urodzin Florence Nightingale, która była prekursorką nowoczesnego pielęgniarstwa - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, ustanowiony decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 r. W Polsce obok Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek obchodzony jest Krajowy Dzień Położnych.
9 maja w Piotrkowie Trybunalskim przedstawiciele 10 związków zawodowych zrzeszających pracowników ratownictwa medycznego ustalili, że istnieje potrzeba skoordynowania wspólnych działań. Strony postanowiły podpisać porozumienie dotyczące współpracy i wspólnego reprezentowania interesów zbiorowych pracowników zrzeszonych w organizacjach związkowych.
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zepchnął Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z fotela lidera wśród uczelni medycznych Rankingu Szkół Wyższych 2008 opublikowanym w "Rzeczpospolitej". Na trzecim miejscu znalazła się klasyfikowana dotąd zdecydowanie niżej Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Minister zdrowia Ewa Kopacz była gościem sesji rady powiatu radomskiego 8 maja. Spotkała się z radnymi, by namawiać do przekształcenia szpitali w Iłży i Pionkach w spółki prawa handlowego. Szpital w Iłży ma około 6,5 mln zł długów, a szpital w Pionkach - około 4 mln zł.
W Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu otwarto Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii. W uroczystości wziął udział Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Gościem honorowym uroczystości był Prezydent Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Roberto Ferrari.
Wojewódzkie Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi rozpoczęło "Programie zapobiegania próchnicy dla dzieci w wieku szkolnym". Program ten powstał we współpracy Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi oraz Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie stomatologii dziecięcej.
Specjalistyczny Szpital im. dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu uzyskał Certyfikat Akredytacyjny oraz Certyfikat Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2000. Dowodzą one wysokiego poziomu i jakości udzielanych świadczeń medycznych.
Są szanse, iż dyrekcja Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wycofa się z limitów na operacje noworodków z wadami wrodzonymi. Umożliwiłoby to wykonywanie większej liczby zabiegów neonatologicznych w regionie, a nie, jak dotychczas, poza granicami województwa.
W Oddziale Chirurgicznym dla Dzieci, w kwietniu 2009 r., po raz pierwszy w Szpitalu Bielańskim wszczepiono osmotyczny ekspander tkankowy.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wyraził zadowolenie z ogłoszenia rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury (DzU. nr 66, poz. 560).
Przeprowadzona przez Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia analiza realizacji umów o świadczenia opieki zdrowotnej za I kwartał br. wykazała bardzo wysokie zaawansowanie realizacji zakontraktowanych na 2009 rok świadczeń - poinformował dyrektor oddziału NFZ w Lublinie Tomasz Pękalski.
8 maja dyrektorzy szpitali powiatowych w Świętokrzyskiem debatowali o problemie zapłaty za świadczenia nadlimitowe zrealizowane w ubiegłym i bieżącym roku. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia powinien zwrócić lecznicom w regionie jeszcze 17 mln zł za nadwykonania z poprzedniego roku i już blisko 15 mln zł za tegoroczne nadlimity.
Zarząd Krajowy oraz Zarząd Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy twierdzą, że 1 czerwca Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (Mazowieckie) najprawdopodobniej zaprzestanie swojej działalności. 125 z około 170 lekarzy zatrudnionych w SSW jest obecnie w okresie wypowiedzenia umów o pracę, których termin upływa z końcem maja.
Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak i Prezydent Miasta Łodzi Jerzy Kropiwnicki podpisali 8 maja list intencyjny dotyczący podjęcia wspólnych działań na rzecz rewitalizacji ośrodka pediatrycznego im. J. Korczaka.
Na czerwiec planowane jest zakończenie budowy nowoczesnego bloku operacyjnego NZOZ Szpitalu im. dr n. med. Radzimira Śmigielskiego w Skwierzynie (Lubuskie). Wartość inwestycji wyniesie blisko 1,4 mln zł. Po zakończeniu modernizacji bloku operacyjnego planuje się zwiększenie ilości zabiegów nawet do 20%.
Lepsze warunki do leczenia i większy wybór zabiegów będą mieli pacjenci nowego oddziału rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, który 11 maja został otwarty przy ul. Kościuszki 3 w Kielcach.
W gmachu Sejmu Śląskiego odbyło się 8 maja uroczyste podpisanie umów pomiędzy Województwem Śląskim a Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu na dofinansowanie inwestycji w tych instytucjach.
11 maja w Oddziale Rehabilitacyjnym Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sulęcinie marszałek wojewóztwa lubuskiego Marcin Jabłoński i dyrektor placówki Agnieszka Kaczorowska podpisali umowę o dofinansowanie pierwszej inwestycji medycznej zapisanej w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.