Po 2 tygodniach negocjacji dyrekcja zadłużonego na ok. 100 mln zł wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. kard. Stefana Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie zawarła z wszystkimi 8 związkami zawodowymi działającymi na terenie placówki bezterminowe porozumienie dotyczące redukcji zatrudnienia o ok. 5% (chodzi o pracowników w wieku emerytalnym) i zmniejszenia wynagrodzeń o 15% (z zastrzeżeniem, że zarobki nie mogą być niższe niż w roku 2007).
Dyrektor Szpitala Rejonowego im. J. Biernackiego w Pabianicach (Łódzkie) Witold Barszcz wstrzymał przyjęcia, odwołał zaplanowane wcześniej zabiegi i poinformował służby wojewody o zagrożeniu placówki ewakuacją. Konta zadłużonej na 96 mln zł lecznicy zablokował (po raz kolejny) komornik, toteż pracownicy nie otrzymali wypłat. Szpital działa w trybie ostrodyżurowym.
W Polsce ciągle jeszcze zbyt mało mówi się o nowotworach urologicznych, świadomość społeczna w tym zakresie jest niska, a mężczyźni - prawdopodobnie z powodu zwykłego skrępowania - nadal nie badają się regularnie - twierdzi Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wspierającej osoby chore na nowotwory urologiczne im. prof. Grzegorza Madeja "Wygrajmy Zdrowie".
15 stycznia na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku odbyło się oficjalne przekazanie nowoczesnej karetki reanimacyjnej. W imieniu mieszkańców miasta fabrycznie nowy ambulans z wyposażeniem o wartości 234 tys. zł ofiarował prezydent Rybnika Adam Fudali. Ambulans przekazany został oficjalnie dyrektorowi szpitala Tomaszowi Zejerowi.
14 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nominacji profesorskich 60 nauczycielom akademickim i pracownikom nauki. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akty nominacyjne profesorom wręczył minister Piotr Kownacki, Szef Kancelarii Prezydenta RP.
Przynajmniej 70% pracowników średniego personelu medycznego i zawodów niemedycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie (Lubelskie) rozpoczęli akcję brania urlopów na żądanie w ramach sporu płacowego z dyrekcją. Związkowcy domagają się podwyżek pensji o 700 złotych netto dla pielęgniarek i 500 złotych dla pozostałych pracowników. 19 grudnia w chełmskiej lecznicy miał miejsce 2-godzinny strajk ostrzegawczy. Załoga szpitala grozi strajkiem generalnym.
Jedyny na Podkarpaciu dzienny oddział psychiatrii dla dzieci i młodzieży otwarto 12 stycznia w Łańcucie. Został utworzony za ponad pół miliona złotych na poddaszu funkcjonującego od 2 lat oddziału stacjonarnego. Teraz placówka zapewnia chorym dzieciom kompleksowe leczenie psychiatryczne - sesje w poradni, leczenie stacjonarne, oraz zabiegi w ramach dziennego pobytu - poinformował dyr. Krzysztof Przyśliwski.
9 stycznia w budynku Rektoratu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się konferencja inaugurująca międzynarodowy projekt badawczy ABC: Ascertaining Barriers for Compliance: policies for safe, effective and cost-effective use of medicines in Europe (Ocena barier na drodze do przestrzegania zaleceń terapeutycznych: zalecenia w celu osiągnięcia bezpiecznego, skutecznego i efektywnego kosztowo użycia leków w Europie).
7 stycznia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Zarządu Regionu Ziemi Lubelskiej OZZL, zwołane w związku z obniżeniem przez NFZ (od 1 stycznia) finansowania świadczeń szpitalnych, czego skutkiem są m.in. próby obniżenia wynagrodzenia lekarzy w niektórych szpitalach woj. lubelskiego. Na posiedzeniu podjęto jednogłośnie uchwałę o rozpoczęciu od 12 stycznia akcji protestacyjnej.
Na Podlasiu dobiegają końca negocjacje w sprawie kontraktów na leczenie szpitalne z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na podpisanie umowy czeka jeszcze m.in. dziecięca poradnia laryngologiczna w Białymstoku i kilka oddziałów Dziecięcego Szpitala Klinicznego w stolicy województwa.
13 stycznia około 30 pielęgniarek ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. Prof. Antoniego Kępińskiego w Jarosławiu (Podkarpackie) rozpoczęło okupację budynku administracyjnego. W okupacji budynku biorą udział pielęgniarki, które przebywają na urlopach, albo mają wolne. Protestujące kobiety spacerują po korytarzach i grzechocą butelkami wypełnionymi monetami i kamykami. Na razie nie przewidują blokowania drzwi do gabinetu dyrekcji.
Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny pracy dr n. med. Ewa Wągrowska-Koski skierowała do absolwentów wydziałów lekarskich uczelni medycznych apel-zachętę do zainteresowania się medycyną pracy, jako jedną ze specjalizacji za deficytowe i objętych dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Kształcenie w ramach procesu specjalizacji lekarzy deficytowych specjalności".
Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce k. Olsztynka dzięki środkom otrzymanym z budżetu Samorządu Podlaskiego rozpoczął kolejną inwestycję, dzięki której zyska ponad 1500 metrów kwadratowych powierzchni na potrzeby małych pacjentów.
Duże ilości słodyczy, złe nawyki higieniczne i zbyt rzadkie wizyty u dentysty - to przyczyny fatalnego stanu zębów polskich dzieci. Stomatolodzy szacują, że ponad 90% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym ma próchnicę.
Dr Maciej Śmietański z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej w Gdańsku uczestniczył w zakończonych w grudniu 2008 roku pracach nad przygotowywaniem Europejskiego Standardu Leczenia Przepuklin Pachwiny. Dr Śmietański był jednym z dwóch przedstawicieli Europy Środkowo-Wschodniej.
Cenne starodruki, narzędzia chirurgiczne, kolekcję mundurów lekarzy wojskowych i polowy punkt opatrunkowy zobaczyć można w Muzeum Uniwersytetu Medycznego - dawnym Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia w Łodzi. Po kilku latach przerwy, spowodowanej brakiem personelu, w tym roku muzeum - w ograniczonym wymiarze - ponownie otworzono dla zwiedzających.
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął założenia do nowego projektu ustawy zawierającej przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia, przedłożone przez minister zdrowia Ewę Kopacz. Projekt ustawy zostanie pilnie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb powiedział, że nowa ustawa wprowadzająca powinna zacząć obowiązywać w marcu lub kwietniu.
W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach (Świętokrzyskie) trwa przeprowadzka do nowego budynku, jednocześnie powstają nowe oddziały i poradnie. W nowym budynku szpitala funkcjonują już oddziały kardiochirurgii, neurologii, pediatrii, okulistyki, a od 12 stycznia - medycyny paliatywnej oraz rehabilitacji stacjonarnej. Również w styczniu zaczną działać nowe poradnie.
W Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie (Mazowieckie) oddano do użytku nową Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Inwestycja została dofinansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego kwotą 5,5 mln zł. Pracownia działa w ramach Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Docelowo w pracowni ma być wykonywane 20-25 badań dziennie.
Pielęgniarki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieskiego w Warszawie rozpoczęły protest głodowy i okupację lecznicy. W głodówce bierze udział ok. 40 sióstr z ok. 260 zatrudnionych. Kobiety domagają się realizacji zawartego rok temu porozumienia płacowego, w wyniku którego miały uzyskać 1000 zł podwyżki, a otrzymały jedynie 460 zł.