mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Nowoczesna diagnostyka chorób płuc w Krakowie

    W Zespole Oddziałów Klinicznych Klinik Pulmonologii, Alergii i Immunologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie otwarto Małopolskie Centrum Prewencji i Leczenia Cywilizacyjnych Chorób Układu Oddechowego. Realizowany od IV kwartału 2006 r. projekt, o wartości 4,3 mln zł, w większości (3 mln zł) został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

  • Wkrótce nowa transza pomocy dla ZOZ-ów

    Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich informuje o najnowszym projekcie nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego na lata 2007–2009 pod nazwą "Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli". - Upominaliśmy się w ubiegłym roku, aby środki z tego programu mogły dotrzeć także do mniejszych szpitali powiatowych - podkreśla Wójcik.

  • Apel prezesa NRL o zapewnienie ciągłości kształcenia podyplomowego

    W związku z wynikającą z nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zmianą źródła finansowania prowadzenia staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów, polegająca na finansowaniu tego zadania ze środków Funduszu Pracy, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł zaapelował do marszałków województw o zapewnienie ciągłości kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów w 2009 r.

  • NFZ bliżej pacjenta

    15 stycznia w województwie świętokrzyskim powstanie pierwszy punkt obsługi ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. Zacznie on funkcjonować w Sandomierzu. To miejsce, w którym pacjenci będą mogli załatwiać najpotrzebniejsze sprawy. W przyszłości to właśnie punkty NFZ mają przejąć w terenie na siebie ciężar sporządzania i dystrybucji Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli chipowego dokumentu będącego dowodem uprawnień pacjenta do bezpłatnej opieki medycznej.

  • Nowy szef Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku

    Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego zaakceptował 9 stycznia rezygnację Danuty Zawadzkiej ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Zaraz potem powołał jej następcę – dr. Sławomira Kosidło.

  • OZZL skarży NFZ do UOKiK, prokuratury i NIK

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do Małgorzaty Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z wnioskiem o wszczęcie postępowania antymonopolowego wobec Narodowego Funduszu Zdrowia i uznania, że Fundusz nadużył pozycji dominującej (w istocie - monopolistycznej) na rynku płatników za świadczenia zdrowotne, refundowane ze środków publicznych.

  • RPO kwestionuje monopol korporacji zawodowych

    Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą przepisów 22 ustaw, w tym: o izbach lekarskich, o samorządzie pielęgniarek i położnych, o izbach aptekarskich, o diagnostyce laboratoryjnej, o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.

  • Kolejny szpital stał się spółką

    29 grudnia 2008 r. podpisana została umowa o utworzeniu spółki, prowadzącej działalność jako Szpital w Knurowie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

  • 17 milionów dla 17 placówek medycznych

    Na początku lutego Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego uroczyście podpisze umowy z 17 placówkami ochrony zdrowia w regionie na wyposażenie szpitali w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. W sumie placówki otrzymają z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013 ponad 17 milionów złotych.

  • Nowy szpital w Grudziądzu

    9 stycznia w Grudziądzu zaprezentowano publicznie nowy kompleks Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego. Trwająca ćwierć wieku budowa lecznicy pochłonęła blisko ćwierć miliarda złotych. Ukończono ją dzięki środkom kontraktu wojewódzkiego 2007, część jej wyposażenia zostanie zakupiona dzięki pieniądzom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  • Sukces WOŚP - wsparcie dla onkologii

    32 679 758 złotych zebrało 120 tys. wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas XVII Finału tej imprezy w Polsce i za granicą. Tegorocznym tematem Finału było wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Ponadto Fundacja WOŚP promowała w tym roku hasło "W zdrowym ciele zdrowy duch!".

  • Rezygnacja szefowej małopolskiego NFZ

    Dr Maria Janusz złożyła na ręce prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza rezygnację z funkcji dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z dniem 30 kwietnia 2009 r. ze względów osobistych. Rezygnacja została przyjęta. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko szefa Funduszu w Krakowie.

  • Małopolanie wybrali najlepszych lekarzy

    Pacjenci z Małopolski po raz piąty wybrali najlepszych lekarzy pierwszego kontaktu i najlepszych specjalistów w plebiscycie "Lekarz i Przychodnia Roku", organizowanym przez agencję PR Image Line Communications oraz wydawcę gazety ""Polska The Times Gazeta Krakowska", pod honorowym patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.

  • Dyrektor szpitala pozwał NFZ

    Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach Włodzimierz Wielgus złożył do tamtejszego Sądu Okręgowego pozew przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

  • Szpital z certyfikatem

    8 stycznia w Białej Podlaskiej miała miejsce uroczystość przyznania miejscowemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu certyfikatu akredytacyjnego nadanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie. Certyfikat na ręce dyrektora szpitala Dariusza Oleńskiego przekazał dyrektor Centrum Jerzy Hennig.

  • Gmina szczepi przeciw meningokokom

    Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom typu C dla siedmiolatków zamieszkałych w Pyskowicach koło Gliwic. Szczepienia sfinansuje gmina Pyskowice.

  • Problemy szpitali w Lubelskiem

    Pielęgniarki i położne ze Szpitala Specjalistycznego w Lubartowie (Lubelskie) podpisały porozumienie z zarządem powiatu i dyrekcją lecznicy, kończąc rozpoczęty 6 stycznia strajk. Siostry, które początkowo domagały się wzrostu płac o 600, a potem o 400 zł, ostatecznie zgodziły się na 200 zł od stycznia i 50 zł od kwietnia.

  • Znów majstrują przy ustawie o izbach

    Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł zwrócił się z prośbą do premiera Donalda Tuska o uwzględnienie w projekcie nowej ustawy o izbach lekarskich, który 15 grudnia skierowany został pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, postulatów środowiska lekarskiego, a także o spotkanie, mające na celu wyjaśnienie postulatów samorządu oraz konsekwencji ich nieuwzględnienia.

  • Apel o pozasądowy system rekompensat za błędy medyczne

    Naczelna Izba Lekarska wraz Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej postulują stworzenie w Polsce pozasądowego systemu dochodzenia i wypłaty odszkodowań za szkody i wypadki medyczne.

  • Szpital Geriatryczny w Katowicach w sieci EMC

    Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach dołączył do sieci EMC Instytut Medyczny S.A. Planowana inwestycja polegać będzie, przede wszystkim, na budowie nowego oddziału szpitalnego oraz części rehabilitacyjno-szkoleniowej, połączonych z istniejącą częścią szpitala, oraz wyposażeniu nowych obiektów w sprzęt i urządzenia medyczne.

98813 artykułów - strona 4368 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.