W Zespole Oddziałów Klinicznych Klinik Pulmonologii, Alergii i Immunologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie otwarto Małopolskie Centrum Prewencji i Leczenia Cywilizacyjnych Chorób Układu Oddechowego. Realizowany od IV kwartału 2006 r. projekt, o wartości 4,3 mln zł, w większości (3 mln zł) został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich informuje o najnowszym projekcie nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego na lata 2007–2009 pod nazwą "Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli". - Upominaliśmy się w ubiegłym roku, aby środki z tego programu mogły dotrzeć także do mniejszych szpitali powiatowych - podkreśla Wójcik.
W związku z wynikającą z nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zmianą źródła finansowania prowadzenia staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów, polegająca na finansowaniu tego zadania ze środków Funduszu Pracy, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł zaapelował do marszałków województw o zapewnienie ciągłości kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów w 2009 r.
15 stycznia w województwie świętokrzyskim powstanie pierwszy punkt obsługi ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. Zacznie on funkcjonować w Sandomierzu. To miejsce, w którym pacjenci będą mogli załatwiać najpotrzebniejsze sprawy. W przyszłości to właśnie punkty NFZ mają przejąć w terenie na siebie ciężar sporządzania i dystrybucji Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli chipowego dokumentu będącego dowodem uprawnień pacjenta do bezpłatnej opieki medycznej.
Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego zaakceptował 9 stycznia rezygnację Danuty Zawadzkiej ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Zaraz potem powołał jej następcę – dr. Sławomira Kosidło.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do Małgorzaty Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z wnioskiem o wszczęcie postępowania antymonopolowego wobec Narodowego Funduszu Zdrowia i uznania, że Fundusz nadużył pozycji dominującej (w istocie - monopolistycznej) na rynku płatników za świadczenia zdrowotne, refundowane ze środków publicznych.
Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą przepisów 22 ustaw, w tym: o izbach lekarskich, o samorządzie pielęgniarek i położnych, o izbach aptekarskich, o diagnostyce laboratoryjnej, o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.
29 grudnia 2008 r. podpisana została umowa o utworzeniu spółki, prowadzącej działalność jako Szpital w Knurowie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Na początku lutego Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego uroczyście podpisze umowy z 17 placówkami ochrony zdrowia w regionie na wyposażenie szpitali w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. W sumie placówki otrzymają z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013 ponad 17 milionów złotych.
9 stycznia w Grudziądzu zaprezentowano publicznie nowy kompleks Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego. Trwająca ćwierć wieku budowa lecznicy pochłonęła blisko ćwierć miliarda złotych. Ukończono ją dzięki środkom kontraktu wojewódzkiego 2007, część jej wyposażenia zostanie zakupiona dzięki pieniądzom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
32 679 758 złotych zebrało 120 tys. wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas XVII Finału tej imprezy w Polsce i za granicą. Tegorocznym tematem Finału było wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Ponadto Fundacja WOŚP promowała w tym roku hasło "W zdrowym ciele zdrowy duch!".
Dr Maria Janusz złożyła na ręce prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza rezygnację z funkcji dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z dniem 30 kwietnia 2009 r. ze względów osobistych. Rezygnacja została przyjęta. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko szefa Funduszu w Krakowie.
Pacjenci z Małopolski po raz piąty wybrali najlepszych lekarzy pierwszego kontaktu i najlepszych specjalistów w plebiscycie "Lekarz i Przychodnia Roku", organizowanym przez agencję PR Image Line Communications oraz wydawcę gazety ""Polska The Times Gazeta Krakowska", pod honorowym patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.
Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach Włodzimierz Wielgus złożył do tamtejszego Sądu Okręgowego pozew przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia.
8 stycznia w Białej Podlaskiej miała miejsce uroczystość przyznania miejscowemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu certyfikatu akredytacyjnego nadanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie. Certyfikat na ręce dyrektora szpitala Dariusza Oleńskiego przekazał dyrektor Centrum Jerzy Hennig.
Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom typu C dla siedmiolatków zamieszkałych w Pyskowicach koło Gliwic. Szczepienia sfinansuje gmina Pyskowice.
Pielęgniarki i położne ze Szpitala Specjalistycznego w Lubartowie (Lubelskie) podpisały porozumienie z zarządem powiatu i dyrekcją lecznicy, kończąc rozpoczęty 6 stycznia strajk. Siostry, które początkowo domagały się wzrostu płac o 600, a potem o 400 zł, ostatecznie zgodziły się na 200 zł od stycznia i 50 zł od kwietnia.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł zwrócił się z prośbą do premiera Donalda Tuska o uwzględnienie w projekcie nowej ustawy o izbach lekarskich, który 15 grudnia skierowany został pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, postulatów środowiska lekarskiego, a także o spotkanie, mające na celu wyjaśnienie postulatów samorządu oraz konsekwencji ich nieuwzględnienia.
Naczelna Izba Lekarska wraz Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej postulują stworzenie w Polsce pozasądowego systemu dochodzenia i wypłaty odszkodowań za szkody i wypadki medyczne.
Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach dołączył do sieci EMC Instytut Medyczny S.A. Planowana inwestycja polegać będzie, przede wszystkim, na budowie nowego oddziału szpitalnego oraz części rehabilitacyjno-szkoleniowej, połączonych z istniejącą częścią szpitala, oraz wyposażeniu nowych obiektów w sprzęt i urządzenia medyczne.