Z kraju

  • "Zbyt niskie kontrakty destabilizują system"

    Związek Powiatów Polskich postuluje do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie wysokości wyceny punktu w lecznictwie szpitalnym, proponowanej na rok 2009, do poziomu gwarantującego możliwość realizowania świadczeń medycznych na dotychczasowym poziomie, "aby nie zaprzepaścić wieloletnich starań o ustabilizowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce".

  • Pomorze - 18 szpitali bez kontraktów

    Dyrektorzy 18 szpitali na Pomorzu nie zgodzili się na warunki dyktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie podpisali dotąd kontraktów na przyszły rok. Termin zakończenia konkursu minął 15 grudnia, jednak po wczorajszym fiasku rozmów "ostatniej szansy" oddział NFZ w Gdańsku przedłużył negocjacje do 20 grudnia.

  • MZ wciąż chce przekształcenia wszystkich szpitali

    Przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego to dla zadłużonych szpitali jedyny ratunek - powiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak podczas ogólnopolskiej konferencji "Szpital jako spółka prawa handlowego" w Starych Jabłonkach, zorganizowanej przez starostwo Powiatowe w Ostródzie oraz Powiatowy Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ostródzie SA.

  • Podlasie podpisuje kontrakty

    32 podlaskie szpitale podpisały umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na najbliższe 3 lata (warunki finansowe ustalane będą co roku). Umowy zawarły szpitale publiczne i niepubliczne, które przystąpiły do konkursu ofert.

  • Wkrótce pierwsze operacje z użyciem robota

    Pierwsze operacje na zwierzętach z użyciem polskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart, powstającego w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, zostaną przeprowadzone w styczniu w Katowicach. Poinformowano o tym podczas konferencji "Roboty Medyczne'2008" w zabrzańskiej fundacji. Trzy zabiegi zostaną przeprowadzone na świniach w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Sąd po stronie zatrzymanej lekarki

    Sąd w Piotrkowie Trybunalskim uznał za bezzasadne zatrzymanie przez policję lekarki tamtejszego Szpitala Wojewódzkiego. 7 listopada br. kobieta została zatrzymana przez policję i usłyszała zarzut utrudniania postępowania przygotowawczego z powodu odmowy pobrania krwi zatrzymanemu przestępcy na obecność wirusa HIV, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

  • OZZL domaga się zadłużenia NFZ

    16 grudnia o godz. 13.00 pod siedzibą Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia odbyła się manifestacja Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, która miała na celu wyrażenie sprzeciwu wobec planowanej przez Fundusz 10-procentowej redukcji nakładów na leczenie szpitalne w przyszłym roku, związanej z likwidacją tzw. drugiego strumienia finansowania szpitali, czyli środków przyznanych na podwyżki w wyniku strajków lekarskich w 2006 r.

  • Rząd przyjął projekt tzw. ustawy koszykowej

    W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określono procedury towarzyszące powstawaniu katalogu świadczeń gwarantowanych, czyli tzw. koszyka świadczeń zdrowotnych.

  • Rząd nowelizuje przepisy transplantacyjne

    Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (DzU. nr 169, poz. 1411) oraz ustawy Przepisy wprowadzające Kodeks karny, przedłożony przez minister zdrowia Ewę Kopacz.

  • NFZ: Zbyt wiele amputacji to wina lekarzy

    W najbliższym czasie Narodowy Fundusz Zdrowia przygotuje kontrolę koordynowaną zachowawczego i chirurgicznego leczenia cukrzycy w polskich szpitalach - zapowiedziała rzecznik Funduszu Edyta Grabowska-Woźniak. To odpowiedź na doniesienia "Dziennika" z 15 grudnia, że NFZ zachęca do amputacji stopy cukrzycowej dzięki lepszej wycenie tego zabiegu niż leczenia choroby.

  • NFZ poprawia budżet

    11 grudnia Rada Narodowego Funduszu Zdrowia, a 16 grudnia sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowały projekt zmiany planu finansowego Funduszu na 2009 r., wniesiony 4 grudnia przez Prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza.

  • RPO: Niewystarczający nadzór epidemiologiczny

    Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Zdrowia o zajęcie stanowiska i udzielenie informacji w sprawie zagrożenia epidemiologicznego biegunkami wśród małych dzieci oraz podejmowanych przez resort środków zaradczych.

  • Lubelskie kontrakty - do trzech razy sztuka

    15 grudnia minął już drugi termin podpisania przyszłorocznych kontraktów przez Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia z tamtejszymi szpitalami, a tymczasem do zakończenia negocjacji daleko. Strony nie doszły do porozumienia w sprawie wyceny tzw. punktu rozliczeniowego.

  • W Poznaniu szybciej wytropią raka piersi

    W poznańskim Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów otwarto 15 grudnia pierwszą w Wielkopolsce pracownię mammografii cyfrowej. Takie urządzenia ma tylko kilka ośrodków w Polsce, a poznański mammograf jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. OPEN kupił go w USA ze środków własnych za ok. 1,5 miliona złotych.

  • Powstaje krakowska sieć AED

    15 grudnia zamontowany został pierwszy defibrylator w ramach akcji krakowska sieć AED "IMPULS ŻYCIA". Według zapowiedzi władz miasta, w ciągu najbliższych dni przy ruchliwych ulicach, placach, urzędach pojawi się 18 takich automatycznych defibrylatorów.

  • Lekarski Oscar za wkład w rozwój pediatrii

    Wiceprezes Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, profesor dr hab. Anna Balcar-Boroń została nagrodzona lekarskim Oscarem przyznanym przez PTP za swój wkład w rozwój pediatrii.

  • ABW prześwietla zakup tomografu

    Wicedyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu Jadwiga R. została zatrzymana 15 grudnia rano w swoim mieszkaniu przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokurator przedstawił jaj zarzut "ustawienia" przetargu na kupno sprzętu medycznego. Ten sam zarzut usłyszał zatrzymany przedstawiciel handlowy firmy Siemens - Jarosław Ł.

  • Na sali operacyjnej do upadłego?

    15 grudnia Prezydent RP Lech Kaczyński zwrócił się do Sejmu o ponowne rozpatrzenie ustawy o emeryturach pomostowych. Sejm uchwalił rządowy projekt tej ustawy na początku listopada. Tymczasem z końcem roku wygasają stare zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.
    Jeśli prezydenckie weto nie zostanie odrzucone w Sejmie, uprawnienia do wcześniejszych emerytur mogą stracić nie tylko pracownicy hospicjów czy sanepidów, histopatolodzy i anatomopatolodzy, ale też anestezjolodzy czy ratownicy.

  • Prezydent RP wręczył nominacje profesorskie

    15 grudnia w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Lech Kaczyński wręczył nominacje profesorskie 122 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

  • Studenci medycyny pomagają

    Ponad 130 mieszkańców Staniszewa i okolic skorzystało 13 grudnia z bezpłatnych badań zorganizowanych przez Uczelniany Samorząd Studencki Akademii Medycznej w Gdańsku w ramach akcji Biała Sobota.

98813 artykułów - strona 4374 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.